Karakum Çölü

Karakum Çölü

Karakum Çölü, Orta Asya’da yer alan bir çöl. Karakum Çölü Türkmenistan’da 350,000 km2 bir alan kaplar. Çöl bölgesinde nüfus çok seyrektir, 6,5 km2’ye ancak bir insan düşer. Dünyanın en geniş kanalı olan Karakum Kanalı bu çölden geçer. 1.375 km uzunluğundaki kanal ile yılda 13-20 km3 su taşınır. Mary ve Tejen şehirlerinin yer aldığı çölde önemli miktarda petrol ve doğal gaz rezervi bulunmaktadır. Yüzölçümü yaklaşık 280.000 km2dir. Güneyde Afganistan ve İran’dan gelen Murgap, Heri Rud Irmakları, çığırları üzerindeki vaha yerleşmelerinden geçtikten sonra bu çölün kuzey kesiminde son bulurlar.

Türkmenistan’ın yüzde 70’ini kaplayan Karakum Çölü, aynı zamanda bilim kurgu filmlerinde görülebilecek bir manzarayla dünya çapında üne sahip.

350 bin km karelik alanıyla dev bir çöl olan Karakum’da görenleri korkutan, devasa bir delik yer alıyor.Birçoklarının düşüneceğinin aksine, bu delik bir meteor çarpmasıyla oluşmadı.

Dev krater, insan eliyle, 40 yıl önce açıldı.Doğalgaz rezervleri çok büyük olan bölgede sondaj çalışması yapan Ruslar, 1971 yılında doğalgazla dolu bir mağaranın ortaya çıkmasına neden oldu.

Açıldığı günden bu yana içinden alevlerin yükseldiği “Derweze” deliğinin yerel halk arasındaki adı “Cehenneme açılan kapı.”

Deliğin zehirli gazlar saçacağından endişelenen mühendisler, alevlerin birkaç günde söneceğini düşündü. Ancak mağarayı dolduran gazlar, bugün yanmaya devam ediyor.

Delikten yükselen alevler, 350 kişinin yaşadığı Derweze köyündeki çukurdan kilometrelerce ötede bile görünebiliyor.Derweze, başkent Aşkabat’ın yaklaşık 260 km kuzeyinde kalıyor.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Nisan 2010’da Derweze deliğini gözlemledi ve deliğin kapatılması gerektiğini belirtti. Ancak o günden bu yana bu konuda bir gelişme yaşanmadı.

Karakum Çölü, Hazar Denizi’nin doğusunda kalıyor. Hazar Denizi’nin, büyük petrol ve doğalgaz yataklarına sahip olduğunu biliniyor.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar