Karabaş Otunun faydaları

Karabaş Otunun faydaları

Karabaş Otunun faydaları

KARABAŞ OTU

Latince ismi : Lavandula stoechas

(Lavandula stoechas / French lavander / Lavande) Ballibabagiller familyasından, bir veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Ezildiği zaman çok kuvvetli ve hoş olmayan bir koku çıkartır. Çiçekleri mavi veya menekşe rengindedir. Bir türünden, “Karabaş yağı” denilen bir yağ çıkartılır. Yurdumuzda alçak maki gruplarıyla birlikte yetişir.

Kullanıldığı yerler: Ağrıları dindirir. Kalbe kuvvet verir. Balgam söker. Uyuşukluk giderir, zindelik verir. (*1)Sara ve beyin hastalıklarında kullanılır. Damar sertliğinde faydalıdır. (*2) Lavandula stoechas (yalancı Lavanta çiçeği) Marmara ve Ege bölgesinde yaygın yapraklarından uçucu yağ elde edilir,süs bitkisi olarak da yetiştirilir…

“Fransız lavantası diye de bilinen, karabaş otu, başta Batı bölgelerimizde olmakla birlikte İstanbul’da da yetişmekte. Egelilerin soğuk algınlıklarında sıkça başvurduğu bu güzel bitki de lavanta ailesinden, ancak İngiliz Lavantası gibi büyük çalı formunda değil. Kökten çıkan birkaç dalın üzerinde biberiye benzeri sivri yapraklar oluşuyor. Daha sonra bu dallar uzayıp, lavantadan daha büyük mor bir çiçeğe dönüşüyor. karabaş otunun çiçekleri, kara duta benzer. Üzerinde sonradan çıkan eflatun minik çiçekleri ise üzerine konmuş kelebekleri andırıyor. İngiliz lavantası diye bilinen lavanta, mis kokulu mor çiçekleri olan, uçuk mavimsi yeşil, sivri yapraklı, çalı formunda bir bitkidir. 90 santimetreye kadar uzayabilir, sıcak iklimleri ve kuru toprağı sever. Bir kere ektiniz mi, yerini de sevdiyse genişleyip kocaman bir çalı haline gelir. Odunsu dalların üzerinde oluşan çiçekler yeşilden mora döner, sonra hafiften kurur. İşte bu dönemde artık toplama zamanı gelmiştir. İngiliz lavantası Türkiye’de Ege ve Akdeniz’in dışında İç Anadolu’nun belli bölgelerinde de yetişir, ancak çoğunlukla ekilmesi ya da fideden yetiştirilmesi gerekir. Karabaş otu ise çoğunlukla yol kenarlarında, tepelerde bulunur. Kendiliğinden yetiştiği gibi, doğadan aldığınız bir kök, bahçenizde de yaşamını sürdürebilir. Her iki türde kuru topraklı ve güneşli yerleri sever. Her iki lavantanın da çiçekleri yaz aylarında, çiçekler açtığında toplanır ve gölgede kurutulur.

TEDAVİ EDİCİ BİR BİTKİ

İngiliz lavantasının çiçeklerinden yapılan çay, sakinleştirici ve baş ağrılarını giderici olarak kullanılır. Lavanta yağı yanıklara, baş ağrılarına, kas ağrılarına ve uykusuzluğa iyi gelir. Karabaş otu Ege Bölgesi’nde özellikle öksürüğe karşı kullanılmaktadır. Bodrum ve civarında kekik suyu gibi karabaş otunun da suyu yapılıp satılır. İngiliz lavantası mutfakta daha çok tatlılarda kullanılır. Şekere aromasını vermesi için şeker kavanozuna bir miktar koyabilirsiniz. Sirkelere ve zeytinyağına da koku verir, marmelat ve reçellere eklenebilir. Karabaş otundan Karaburunlu kadınlar reçel yaparlar. Lavantanın Latince adı “lavare”den, yani yıkanmaktan geliyor. Romalıların banyo sularına lavanta çiçekleri serptikleri söylenir. Aromaterapinin kurucularından Rene Gattefosse, elini ciddi bir şekilde yaktığında lavanta yağı kullanmış ve lavantanın tedavi edici özelliklerini bu şekilde keşfetmiştir. O zamandan sonra yapılan araştırmalar lavantanın antiseptik ve anti bakteriyel özelliklerini ortaya koymuştur.” Kitapta aynı zamanda lavanta’nın tam kimlik dökümü verilmiş.

Diğer isimleri:
Türkçe: Yaban lavantası, karabaş otu (Muğla), ana baba kokusu,
İngilizce: Lavender
Almanca: Lavendel, Schopflavendel
Fransızca: Lavande

****************************************************************

Karabaş otu nasıl kullanılır?

Karabaş otu nasıl kullanılır?

Baharın gelmesi ile birlikte doğanın mucizevi otlarından biri olan karabaş otu, hemen hemen her yerde bolca bulunmakta ve kullanımı ile de şifa dağıtmaktadır. Kafa süpürgesi olarak ta bilinen karabaş otu, faydaları ile adından sıkça söz ettirmekte ve bilhassa sigaradan kurtulmak isteyenlerin derdine derman olmaktadır. Sinir ve stresi azaltan, tıkanmış olan damar yollarını açan, migrene ve sinüzite iyi gelen, vücuda canlılık veren, gaz problemlerini ortadan kaldıran, beyin hastalıklarına iyi gelen bu ve bunun gibi müşabih sağlık problemine tek başına yetebilen karabaş otunun kullanımı ise şöyle;

Karabaş otu kullanımı

Karabaş otu çayı : 1 tatlı kaşığı karabaş otu, 1 su bardağı suda 3-4 dakika kaynatılır. Karabaş otu çayı iki günde bir taze hazırlanarak içilmelidir. İçine şeker ya da bal ilave edebilirsiniz. Şeker hastasıysanız şeker kullanmamalısınız.

Karabaş otu yağı : Karabaş otu çiçekleri ile birlikte toplanmalı ve kurutulmalıdır. Kurutulduktan sonra bir miktar suda kaynatılarak yada su buharı damıtması yoluyla karabaş yağı elde edilir. Karabaş yağı cilt hastalıklarına ve cilt yaralanmalarına karşı çok etkilidir.

Karabaş otu sigara bırakmak için : Sigara tiryakileri karabaş otu ile sigaradan vazgeçebilirler. Canınız sigara istediği zaman karabaş otu sapını çiğneyebilirsiniz

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar