kabak çekirdeğinin faydaları ve zararları nelerdir

kabak çekirdeğinin faydaları ve zararları nelerdir

Kabak çekirdeğinin faydaları ve zararları nelerdir ?

Yüce Allah cc. Hazretleri yarattığı herşeye değişik özellikler, değişik mineraller vermiş ve en mükemmel olarak yarattığı insanın kullanımına sunmuştur.  İnsanoğlunun asırlardır faydalandığı Kabak çekirdeğinin faydaları ve zararlarını aktarmaya çalışacağımız konumuzu beğeneceğinizi umuyoruz. 

Konumuzda öncelikle kabak çekirdeğinin içeriğine değinecek, sonra kabak çekirdeğinin sağlığa faydaları sıralanacaktır. Konumuzda kabak çekirdeğinin zararları ile ilgili bilgiler de vermeye çalışacağız. Bir de internette çok araştırılan kabak çekirdeğinin yağ oranı ile bulabildiğimiz bilgileri paylaşacağız. Kabak çekirdeği ile ilgili bir çok konuda bilgi vermeye çalışacağız ki Yüce Allah cc. Hazretleri en doğru bilgileri bilir.

Öncelikle kabak çekirdeği nedir ? soruna cevap verelim;

Çeşitli kabakların çekirdeklerini kurutarak kabak çekirdeği elde edilir. Kabak çekirdeğinin faydaları 

Kabak çekirdeğinin içeriğinde zengin olarak çinko ve demir mineralleri  ve sağlıklı yağlar olarak tanımlanan omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bulunmaktadır. İçeriğinde yüksek kalori değerine sahip olduğundan çok miktarda yememek gerekmektedir. Kabak çekirdeğinin içerisinde bulunan bazı içerikler alerjik reaksiyona neden olabilir ve zararlı olabilecek bazı maddeler içerebilir olduğu son yapılan araştırmalarda ortaya konulmuş durumdadır.

İçerisinde barındırdığı zengin mineraller, esansiyel yağlar, çinko ve proteinler ile kemiklerimiz ve beslenme için önemlidir. İçerisinde barındırdığı Omega-3 ve Omega-6 ile de beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olup zihinsel gelişimi olumlu yönde etkilemektedir.

Kabak çekirdeğinin faydaları ve zararları nelerdir ?

Kabak çekirdeğinin faydaları

Araştırmalar, kuruyemiş sevenlerin vazgeçilmezlerinden biri olan kabak çekirdeğinin insan sağlığına birçok yararının olduğunu ortaya koymaktadır.

Öncelikle kabak çekirdeğinin yararları denince akla ilk gelen ve hemen hemen herkesce bilinen kabak çekirdeğinin ciddi bir bağırsak kurdu düşürücüsü olduğunu belirtilmektedir. 

Bağırsak parazitlerinden şikayetçi olanların özellikle tuzsuz kabak çekirdeği tüketmesini tavsiye eden uzmanlar, tuzsuz kabak çekirdeğinin aç karına yenilmesini öneriyorlar. Tabii burada şöyle bir soru gelebilir; Günlük ne kadar kabak çekirdeği tüketmeliyim? Araştırmalarda gözlemlediğim kadarıyla bağırsak kurtlarını dökmek için her gün sabahları aç karına tuzsuz olarak çocuklarda 40 g., büyüklerde ise 100 g. kadar tüketilmesi önerilmektedir. Hergün tartmak zor oluyorsa şöyle açıklanabilir; bir su bardağı kabak çekirdeği tüketimi, günlük çinko, demir ve E vitamini ihtiyacımızın tamamını, yarım su bardak kabak çekirdeği ise günlük magnezyum ihtiyacımızın tamamını karşılıyor.
 

Yapılan araştırmalar Kabak çekirdeğinin diğer bir yararının, iyi huylu prostat büyümesi (BPH) ile ilgili olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Yapılan araştırmalarda kabak çekirdeğinin iyi huylu prostat büyümesini (BPH) azalttığını hatta önlediğini kanıtlamaktadır. Kabak çekirdeği içeriğinde bulunan karotenoid sayesinde, erkeklerin iyi huylu prostat büyümesi (BPH) riskini düşürmekte olduğunu göstermektedir. Ve yine iyi huylu prostat büyümesine (BPH) bağı olarak ortaya çıkabilecek idrar yolları bozukluklarına da içeriğinde bulunan phystosterin denen bir madde sayesinde faydalı olduğu bildirilmektedir.
 

Yapılan araştırmalarda kabak çekirdeğinin, içerdiği E vitamini ile okside olarak hücre zarının bozulmasını önlediğe ve kalın bağırsak kanseri riskini de azaltığı kaydedilmiştir.

Yapılan araştırmalarda içeridiği E vitamininin yaşlanmayı geciktirmeyi sağlayan kabak çekirdeği, lif içeriği ile de hem kanser riskini azaltıyor hem de kabızlık sorununu ortadan kaldırdığı kaydedilmiştir.

Kabak çekirdeğin faydaları bunlarla kalmayıp kabızlık sorununu önlediği, bağırsaklardan antioksidan maddelerin (kanser yapan maddeleri) hızlı bir şekilde atılmasını sağladığı da kaydedilmiştir. Dolaylı olarak kabak çekirdeği bağırsak kanseri riskini de azaltmış olmaktadır.

Yapılan araştırmalarda kabak çekirdeğinin su tutucu özelliği sayesinde midede şişerek tokluk hissi verdiği, bu şekilde hem bağırsakların normal çalışmasını sağlayarak doğal bir diyet yapmamıza yardımcı olduğu aktarılmıştır.

Kabak çekirdeği Ereksiyon ve kalp problemleri için de birebirdir.

İçeriğinde bulunan arjinin adlı amino asitler; nitrit oksik oluşturup damarların esnemesini sağladığından ereksiyon ve kalp problemlerinde kullanılabilecek ilaçların yapımında kullanılmaktadır. 
Ayrıca kemik oluşumuna ve güçlenmesine yardımcı olan fosfor maddesi de içeren kabak çekirdeği, bu içeriği sayesinde böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır.
Özellikle erkeklerde belirli bir yaştan sonra görülen kemik erimesini azaltıcı içerikleri sayesinde sağlıklı kemik gelişimine yardımcı olduğu ve böylece kemik kanseri riskini azalttığı bildirimiştir.

Kabak çekirdeğinin faydaları kısaca aşağıda listelenmiştir;

Bağırsak kurtlarının düşürülmesinde faydalıdır.

İçerdiği antioksidan ile hücre düzeyinde genç kalmak için etki yapar.

Kanserlerinin önlenmesi için faydalıdır. (Özellikle Mide, meme, akciğer, prostat ve kolon kanserleri)

Erkekler için Prostat ve mesane sağlığı için yararlıdır.

Kalp hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olmaktadır.

Kan basıncının düşürülmesini sağladığı ve tansiyonu düzenleyebilir.

Böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Kabızlık sorununun önlenmesine yardımcı olur.

Kabak çekirdeğinin zararları nelerdir?

Yukarıda aktardığımız kabak çekirdiğinin yararlarından sonra zararlarını da sıralayalım;

Yapılan araştırmalar kabak çekirdeği içinde yer alan bazı maddelerin farklı reaksiyonlara girerek zararlı olabileceği belirtilmiştir. Hayati tehlike oluşturabilecek alerjik reaksiyonlara neden olabilmeceği, özellikle karpuz ve salatalık gibi besinlere enerjisi olan kişilerin kabak çekirdeğinden uzak durması tavsiye edilmektedir.

Kabak çekirdeği içinde tuz oranı oldukça fazla olduğundan sodyum oranı da yüksektir. Fazlası vücut için çok zararlı olan tuz miktarının dengesini bozmamak için kabak çekirdeğini aşırı miktarda tüketmeli olduğumuz tavsiye edilmektedir.
Kesin olmamakla beraber Kabak çekirdeğinin ilaçlarla birlikte alınması tavsiye edilmemektedir. Aldığınız ilaca bağlı olarak bir yan etki oluşturabileceği için ilaçlar ile birlikte kabak çekirdeği tüketmemek daha doğru olabilir.
Burada tuzsuz kabak çekirdeği kilo yaparmı? sorusuna cevap verelim;
100 gr. kabak çekirdeğinin 560 kalori içeridiği açıklanmış olup aşırı tüketilmediği takdirde kilo aldırmaz. Aksine tok tutucu özelliğiyle obeziteyi önleyebilir.
Bunun yanında kabak çekirdeği kilo vermeye yardımcı olabilir. Düşük kalorili diyetlerde kullanılarak yüksek lifi ile tokluk hissi vererek ve sindirimi düzenleyerek kilo vermeye yararlıdır.
 
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar