İtikafın Hükmü Nedir

İtikafın Hükmü Nedir

İtikafın Hükmü Nedir

İtikafın Hükmü

İtikafın hükmü durum ve konumlara göre değişmektedir. Nerde ve ne zaman yapılan amele İtikaf denmektedir ve hangi durumlarda İtikaf yapılmalı, İtikafın çeşitleri gibi konuları bu konuda bulabilirsiniz. Şimdi İtikafın hükmü ile alakalalı dört mezhebin hükmünden bahsedelim.

Hanefi Mezhebinde İtikafın Hükmü

1. Vacip olan İtikaf: Bu çeşit İtikaf adak şeklinde olandır. Bir müslüman şöyle derse ” bir gün veya daha fazla İtikafta bulunmak borcum olsun ” dediği taktirde kişinin belirtmiş olduğu vakit kadar İtikafta bulunması vacip olmaktadır.

2. Müekkek sünnet : Peygamber Efendimiz her yıl Ramazan ayının son on günü İtikafa girmekteydi. Ahirete irtihalinden sonra ise eşleri olan müminlerin anneleri bu ameli devam ettirmişlerdir. İşte kişinin bu niyet ile İtikafa girmesi sünneti kifaye hükmündedir.

3. Müstehap İtikaf: Bir müslümanın herhan gibi bir vakitte veya adamış olmayarak girdiği İtikaftır. Yani örneğin şu şöyle olursa mesela bir gün İtikafa gireceğim diyen bir kimsenin girmiş olduğu İtikaf Müstehap bir İtikaf değildir.

Maliki Mezhebinde İtikafın Hükmü

Maliki mezhebinde adanarak yapılan İtikaf vaciptir. Yani örneğin şu şöyle olursa, mesela bir gün İtikafa gireceğim demek gibi. Bu durumun dışında ki İtikaf çeşitleri menduptur. İtikaf insana hayır getiren nafile ibadetlerdendir. Ramazanın son on gününde İtikafa girilmeside önemle teşvik edilmiştir.

Şafi ve Hanbeli Mezhebinde İtikafın Hükmü

Bir müslüman İtikaf adar ise , İtikafi adadığı şekilde yerine getirmesi vaciptir. Adak dışında ki İtikaflar ise sünnet veya müstehap sayılmaktadır.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar