Istranca Dağları hakkında bilgi

Istranca Dağları hakkında bilgi

Istranca Dağları hakkında bilgi

Istranca Dağları (Yıldız Dağları)

Karadeniz kıyısı boyunca Bulgaristan sınırına doğru uzanan Istranca Dağları’nın yükseltileri; Tunca Havzası’na yaklaştıkça azalır. Istranca Dağları’nın en yüksek yeri yaklaşık 1.000 m. olup bu yükselti Kırklareli ile Demirköy arasında yer alır. Istranca Dağları’nın Edirne tarafına doğru yükseltisi azalır ve Lalapaşa ilçesinde bir plato görünümü alır.

Istranca Dağları, aynı zamanda biyolojik çeşitliliğin fazla olduğu önemli bir koruma alanı olmakla birlikte yeterince korunduğu söylenemez. Bölgeye yapılmakta olan bazı sanayi tesisleri, Istranca Dağları’nda ki doğal yaşamı tehdit etmektedir. Ülkemizdeki en güzel Longoz ormanlarına (Subasar orman) sahip olan Istranca Dağları’nı korumak hepimizin görevidir. Kırklareli İğneada’da ki longoz ormanlarında yaklaşık 250 kuş türü yaşamaktadır.
Yıldız Dağları, yada Istranca Dağları Türkiye`nin Trakya bölgsinde Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul illerinde ve güneydoğu Bulgaristan`da bulunan alçak bir dağ takımı. Yıldız Dağları, Trakya`nın Karadeniz kıyılarına paralel olarak, Bulgaristan`ndan İstanbul iline kadar yaklaşık 300 kilometrelik bir dağ zincirinden oluşmaktadır. Bu zincirin en yüksek noktası Kırklareli ilinde bulunan yaklaşık 1.031 metrelik Mahya Dağ zirvesidir. Bulgaristan`da bu dağlar Strandzha adıyla anılmaktadır.

Yıldız Dağları, Trakya’nın Karadeniz kıyılarına paralel olarak, Bulgaristan’ndan İstanbul iline kadar yaklaşık 300 kilometrelik bir dağ zincirinden oluşmaktadır. Bu zincirin en yüksek noktası Kırklareli ilinde bulunan yaklaşık 1.031 metrelik Mahya Dağı zirvesidir. Bulgaristan’da bu dağlar Strandzha adıyla anılmaktadır.

Kırklareli’nin kuzeybatı-güneydoğu yönündeki Yıldız Dağları’nın asıl ana noktalarını jeolojik yönden granit ve gnayslar oluşturur. Bunun üzerinde de kristalen yüzeyler yer alır. Orta yükseklikte bir dağ sırası olan Yıldız Dağları’nın en yüksek bölümü Kırklareli ile Demirköy arasındadır. Bu bölümdeki büyük ve küçük Mahya Dağları 1.031 m. ye ulaşır. Kırklareli-Demirköy hattının kuzeybatısına doğru da yükselti azalır. Buradaki başlıca yükseltiler, Fatmakaya Tepesi (901 m.), Sivritepe (851 m.), Kaletepe (846 m.), Dalyantepe (725 m.), Bocalar Tepe (680 m.), Karakoltepe (719 m.), Yeltepe (618 m.), Çavuştepe (726 m.) ve Topkoru Tepe’dir (592 m.).

Yıldız Dağları kuzeyden Karadeniz’e dökülen, güneyde de Ergene’ye ulaşan akarsularla parçalanmıştır.

İlin dağlık kesimini meydana getiren Kırklareli-Demirköy dışında kalan alanlar, Ergene Havzası’na doğru alçak platolara dönüşür. Bu platolar yer yer parçalanmış ve yarılmıştır.

İl topraklarının kuzeyinde yer alan platolar, Yıldız Dağları ile Karadeniz kıyı kuşağı arasında çeşitli yüksekliklerden meydana gelmiştir. Bu kesimde Limanköy Platosu ve Demirköy Platosu bulunmaktadır. Bunlardan Limanköy Platosu Karadeniz’e eğimli alanların kuzeydeki bölümüdür. Düz olan bu plato denize yaklaştıkça dik kayalıklara dönüşür. Bu plato kuzeyde Bulgaristan-Türkiye sınırını oluşturan Rezve Deresi ile ikiye bölünür.

Platosu ise İğneada Havzası’nın batı ucunda yer alır. Granit bir yapı gösteren bu alan da Karadeniz’e açık olduğu gibi derelerle parçalanmıştır.

Güney platolar Ergene Havzası ile Yıldız Dağlarının yüksek kesimleri arasındaki yöreyi kaplar. Ergene Irmağı’nın kolları ile parçalanmış olan bu kesimde çok sayıda düzlükler bulunmaktadır. Aynı zamanda da derin vadilerle yarılmıştır.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar