iman ile ilgili atasözleri ve anlamları

iman ile ilgili atasözleri ve anlamları

iman ile ilgili atasözleri ve anlamları

İman konusunda bulabildiğimiz atasözlerimizi listelemeye çalıştık. Bizim bulamadığımız atasözleri bulursanız yorum bölümünden bize ulaştırabilir sitemize ve arkadaşlarınıza katkıda bulunabilirsiniz. Semih YAŞAR

iman ile ilgili atasözleri ve anlamları

Arıyı duman, insanı iman yola getirir. Türk atasözü

Anlamı : Arıdan bal almak için kovana duman salmak gerekir, böylece arı zararsız duruma getirilmiş olunur; zararlı yola sapan insanları da iman kurtarır.

Rüşvet kapıdan girince iman bacadan çıkar. Türk atasözü

Anlamı : Rüşvet, yaptırılmak istenilen bir işte kolaylık sağlanması için bir kimseye mal ve para olarak sağlanan çıkardır. Dinimiz olan İslâm rüşvet alıp vermeyi haram kılmış, haksız bir kazanç olarak görmüştür. Eğer inananlardan biri, Yüce Allah`ın buyruğuna uymayıp bu yasağı çiğnerse, büyük haksızlık etmiş olur; dolayısıyla imanını da kaybeder.

Para ile imanın kimde olduğu belli olmaz (bilinmez). Türk atasözü

Anlamı : İman her şeyden önce içsel, yani kalbî bir olaydır. İnsanların imanlarını sözle dile getirmeleri mümkünse de, bunu çıkar için yapıyor olabilirler. Dolayısıyla gerçekten kimin iman ettiğini bilmemiz imkânsızdır. Para için de aynı şey söz konusudur. Kimse kolay kolay parasının olduğunu söylemez, gizleme yoluna gider. Kimi cimri olan ve yoksul bir hayat yaşayan insanların çok zengin, kimi cömert ve eli açık insanların da parasız olduğu çok görülmüştür. Bu bakımdan para ile imanın kimde olduğu pek bilinmez.

 

iman ile ilgili atasözleri ve anlamlarını  yukarıda sıraladık ve hemen altlarına da anlamlarını dilimiz döndüğünce yazmaya çalıştık. Sizler de iman ile ilgili atasözleri bulursanız yorum bölümünden bize ulaştırabilir. Sitemize ve arkadaşlarınıza yardımcı olmuş olursunuz. Ayrıca  yorum yaparak sitemize katkıda bulunmuş olursunuz..

iman ile ilgili Atasözlerimizden Anladıklarımız; 

İman Allah cc. Hazretlerini görmediğimiz halde varlığına ve birliğine inanmamızdır. İmanın şartları 6 tanedir. bunları biliyorsunuz. Allah cc. hazretlerine iman eden bizler O’nun emirlerini yerine getirmeye çalışmalıyız. Siz değerli öğrenciler dinini iyi öğrenmelidir.

iman ile ilgili atasözleri ve anlamları konumuzdan sonra diğer konularımıza da bakabilirsiniz… Semih YAŞAR

Ahirete iman ile ilgili ayetler

iman ile ilgili hadisler

İman ile ilgili sözler

iman ile ilgili atasözleri ve anlamları

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar