Horoz hakkında bilgi

Horoz hakkında bilgi

Horoz hakkında bilgi

Allah cc. Hazretlerinin yarattığı herşeyde bir hikmet, çeşitlilik ve bizim bilmediğimiz nice güzellikler vardır. Horoz adı verilen hayvan insanların ilk evcilleştirdiği hayvanlardan olup, eti tüketilen bir haydandır. Horoz konusunda yazdığımız yazının sizlere faydalı olması dileğimizle….

Horoz hakkında bilgi

Tavuğun erkeğidir. İbiğinin iriliği, kuyruklarının uzunluğu ile tavuktan ayrılır.

Tavuğun erkeğine verilen ad. Her horoz kendi ırkındaki tavuklardan daha iri ve gösterişlidir. Başında testere gibi dişli kırmızı ibikleri ve bir çift etli sakalları dişilerden daha büyüktür. Parlak tüyleri ve kuyruk teleklerinin çok uzun ve yay gibi kıvrık olması da karakteristiktir.

Horozun ömrü ne kadardır? Horozlar ne kadar yaşar?

yaklaşık 15-20 yıl yaşarlar.

 

Kümes hayvanlarından tavuğun erkeğine verilen isim Dişi tavuğa göre kuyruk ve boyun tüyleri daha uzun ve parlaktır. ibiği büyük ve gösterişlidir. Kendine has, ahenkli bir ötüşü vardır. Ağırlığı 3,5 4,5 kilo kadardır. Tabii ortamda beslenenlerin eti lezzetlidir. Çok güzel ve uzun süre ile ötenleri Denizli horozu, olduğu gibi, özel olarak horoz dövüşü için yetiştirilen ispenç horozu cinsleri vardır.

Kümeslerin kralı olarak bilinen horoz, köylülerin adeta canlı bir saatidir. Gece vakitlerini ve özellikle seher vaktini haber verir. Seslerinin kalınlığı ve uzun ötüşleriyle Denizli horozları meşhurdur. 15-20 saniye devamlı ötebilirler. Gündüz kuşları içinde bülbül ve horozdan başka gece öten yoktur.

Horoz oldukça dövüşçü bir hayvandır; bundan dolayı, horozları dövüştürmek birçok kimseler için heyecan verici bir oyun olmuştur.

Horoz dövüşü çok eski çağlardan beri bilinir. Eski Çin’de, Roma’da, Yunanistan’da horoz dövüşleri yapılırdı. Bugün, daha çok Güney Amerika memleketlerinde, Meksika’da, Filipinler’de, Antiller’de horoz dövüşü çok yaygın bir eğlencedir. Dövüştürülecek horozlar özel olarak beslenip yetiştirilir. Dövüş bittikten sonra üç dakika ayakta kalabilen horoz dövüşü kazanmış sayılır.

Bugün İngiltere’de, Belçika’da, Fransa’da horoz dövüşü resmen yasak edilmiş olmakla beraber, bu memleketlerin bazı kesimlerinde gene de kaçak yollardan yapılır. Bizde de horoz dövüşü eskiden beri pek sevilen bir eğlencedir.

Yerli horozlardan bilhassa Denizli horozu pek meşhurdur. Denizli horozları çeşitli renklerde olurlar, başlıca özellikleri kalın sesleri, uzun ötüşleridir. Bir yaşına girmeden ötmeye başlarlar. Aralarında 15-20 saniye kadar ötenleri vardır.

Denizli horozu resmi
Denizli horozu resmi

Horoz, Galyalıların sembolüydü.

Horoz hakkında bilgi konumuzdan sonra hayvanlar aleminin diğer üyelerine aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. Semih YAŞAR.

Tavuk hakkında bilgi

Şahin hakkında bilgi

Palamut Balığı hakkında bilgi

Horoz hakkında bilgi

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar