Hayal Yaprağı hakkında bilgi

Hayal Yaprağı hakkında bilgi

Hayal Yaprağı hakkında bilgi

Konca, Banotu, batbat, bangotu, bengildek, çanak çömlek otu… Çok sayıda farklı isimlerle anılan hayâl yaprağı, 80 cm. boylarında uyuşturucu ve zehirli bir bitkidir. İsmini de halüsinasyon gördürmesinden ötürü almaktadır. Yol kenarlarını ve gölgelik yerleri seven şifacı, açık yeşil renklidir. Her tarafında beyaz ve uzun tüyler vardır. Çiçekleri ise, sarımtırak ve kırmızımsı mor renklidir. Meyvesinin içinde yüzlerce tohum bulunur. Ev ilaçlarında kullanılması tavsiye edilmez. Kokusu bulandırıcı ve ağır, tadı acımsıdır.
 
Memleketimizde 6 hayâl yaprağı türü bilinmekle beraber, bu türlerden sadece “Siyah Banotu” ile “Mısır Banotu” tedavi sahasında kullanılır. Mısır banotu, yurdumuzda Malatya civarında bulunmaktadır. Bilhassa alkaloit endüstrisi için önemlidir. Siyah banotu ise, hemen hemen bütün Anadolu ve Trakya’ da bulunur. Tıbbi maksatlar için kullanılan türdür.
 
Siyah banotu, Mayis-Eylül dönemlerinde sarımsı renkli çiçekler açan, 30-80 cm. boylarında, 2 senelik, otsu ve özel kokulu bir bitkidir. Gövdeleri dik, basit veya dallanmış ve yapışkan tüylüdür. Yaprakları, donuk yeşil renkli, kenarları girintilidir. Çiçekleri çok kısa saplıdır. Çanak yaprakları tüp şeklinde, üzeri damarlıdır. Taç yaprakları huni şeklinde, beş parçalı, kirli sarı renkli ve mor damarlıdır. Meyveleri çanak yapraklar tarafindan sarılan, kapak ile açılan bir kapsüldür. Bu kapsül içinde gri esmer renkli, oval veya böbrek şeklinde, üzerinde küçük çukurcuklar bulunan çok miktarda tohum bulunur.
 
 
Teskin edici özelliği bulunan hayâl yaprağı, titreme ve çırpınmayı giderir. Uykuyu kaçırıcı özelliğinin yanı sıra keyif vericidir. Beyin hastalıkları, Kore hastalığı ve nikrisde faydalıdır.
 
UYARI: Zehirli olduğundan bir uzman hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar
Aşk Sözleri

oyunoynuyor.com