Hastalık ile ilgili Hadisler

featured
service

Selam Dostlarım; Konumuzda Rasulullah Sav. Efendimizden Hastalık ile ilgili Hadisler, Bulaşıcı Hastalıklarla İlgili Ayet ve Hadisler, Sabır ve hastalıkla ilgili hadisler, Hastalık ile ilgili hadisler Diyanet, Hastalık ile ilgili ayetler Hadisler, Peygamberimizin şifa ile ilgili hadisleri, Hastalık ile ilgili hadisler sorularla İslamiyet, Hastalıkla ilgili  hadisler Arapça, Musibet ile ilgili hadisler aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık. Hastalık ile ilgili ayetler ve diğer konular için konunun sonuna linkler verdik.

Not : Hastalık ile ilgili aşağıda sıraladığımız hadislerde kalın yazılı yerler ravi ve kaynak bilgilerini içermektedir. 

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Hastalık ile ilgili Hadisler


Taberani’de yer alan bir hadiste : Peygamber Efendimiz buyurdular: ”Mallarınızı zekatla koruyunuz. Hastalarınızı sadaka ile tedavi ediniz. Belaları da dua ile karşılayıp savınız.”


Resulullah (sav) buyurdular ki: “Kim Allah rızası için bir arkadaşını ziyaret eder veya bir hastaya geçmiş olsun ziyaretinde bulunursa, bir münadi ona şöyle nida eder: “dünya ve ahirette hoş yaşayışa eresin. Bu gidişin de hoş oldu. Kendine cennette bir yer hazırladın.” Ebu hureyre – Kütübi sitte hadis no: 3403


Hasta ziyaretine gidin. Fakat bunu dört gün ara ile yapın. Hadis-i Şerif


Ebu Hureyre ve Ebu Said radıyAllahu anhüma’nın anlattıklarına göre, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle buyurmuştur: “Mü’min kişiye bir ağrı, bir yorgunluk, bir hastalık bir üzüntü hatta bir ufak tasa isabet edecek olsa, Allah onun sebebiyle mü’minin günahından bir kısmını mağfiret buyurur.” Buhari, Marda 1; Müslim, Birr 52, (2573); Tirmizi, Cenaiz 1, (966).


Hz. Enes radıyAllahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Allah bir kuluna hayır murad ettimi onun cezasını tacil edip dünyada verir; bir kulu hakkında da kötülük murad ettimi onun günahlarını tutar, Kıyamet günü cezasını verir.” Tirmizi, Zühd 57, (2398).


Hz. Cabir radıyAllahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Kıyamet günü, afiyet ehli kimseler, bela ehline sevapları verilince, dünyada iken derilerinin makaslarla kazınmış olmasını temenni edecekler.” (Tirmizi, Zühd 59, (2404)).


Ebu Hureyre radıyAllahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
“Mü’min erkek ve kadının nefsinde, çocuğunda, malında bela eksik olmaz. Tâ ki hatasız olarak Allah’a kavuşsun.” (Muvatta, Cenaiz 40, (1, 236); Tirmizi, Zühd 57, (2401).


Mus’ab İbnu Sa’d, babası radıyAllahu anh’tan naklediyor: “Der ki: “Ey Allah’ın Resûlü! dedim, insanlardan kimler en çok belaya uğrar?”  “Peygamberler, sonra büyüklükte onlara ve bunlara yakın olanlar. Kişi diyaneti nisbetinde belaya maruz kalır. Kim dininde şiddetli ve sağlam olursa onun belası da şiddetli olur. Şayet dininde zayıflık varsa, Allah onu da diyaneti nisbetinde imtihan eder. Bela kulun peşini bırakmaz. Tâ o kul, hatasız olarak yeryüzünde yürüyünceye kadar.” Tirmizi, Zühd 57, (2400).


Hastalık ile ilgili sahih Hadisler devam ediyor….


Ebu Musa radıyAllahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Bir kul, salih amel işlerken araya bir hastalık veya sefer girerek ameline mani olsa, Allah ona sıhhati yerinde ve mukim iken yapmakta olduğu salih amelin sevabını aynen yazar.” (Buhari, Cihad 134; Ebu Davud, Cenaiz 2, (3091).


Rasûlullah (sav) buyurdular ki: “Allah Teala hazretleri ferman etti: “izzetim ve celalim hakkı için, mağfiret etmek istediğim hiç kimseyi, bedenine bir hastalık, rızkına bir darlık vererek boynundaki günahlarından temizlemeden dünyadan çıkarmayacağım.” [Rezin tahriç etmiştir.] Ravi: Enes


Ümmü Seleme radıyAllahu anha. rivayet edilen bir hadiste; Allah Rasûlü sallAllahu aleyhi ve sellem buyurdu:“Herhangi bir Müslüman’ın başına bir musibet geldiğinde, “İnna lilahi ve inna ileyhi raciün,” derse, Allah ona daha hayırlısını verir.” Ümmü Seleme radıyAllahu anha. Müslim.


İbn Abbas radıyAllahu anh. rivayet edilen bir hadiste; “Kul hastalandığı zaman, Allah ona iki melek gönderir: “Bakın bakalım, ziyaretine gelenlere ne diyor?” der. Eğer gelen ziyaretçilerine karşı, Allaha hamd ederse, durumu hemen Allah’a bildirirler. Allah da şöyle der:

“Bu kulumun ruhunu alırsam, mutlaka onu cennetime koyacağım. Şifa verip iyileştirirsem, ona etinden daha iyi bir et, kanından daha iyi bir kan vereceğim. Üstelik tüm günahlarını da örtüp, bağışlayacağım.”

“Kim, gerek malına, gerek canına bir musibet gelir de, sabreder, kimseye açıp şikayet etmezse, artık Allah’ın onu bağışlaması bir hak olur. (İbn Abbas radıyAllahu anh. Taberani)


Ebü Hureyre radıyAllahu anh. rivayet edilen bir hadiste;  “Kim bir hastayı, yada bir Müslüman kardeşini Allah için ziyaret ederse, bir seslenici ona şöyle seslenir: “Hoş yaşayasın! Gidişin de hoş oldu! Cennette de kendine güzel bir konak hazırladın!” (Ebü Hureyre radıyAllahu anh. Tirmizi)


Ebü Hureyre radıyAllahu anh. rivayet edilen bir hadiste; “Çörekotunda, ölüm hariç her türlü hastalık için şifa vardır.” Ebü Hureyre radıyAllahu anh. Tirmizi


Hastalık ile ilgili sahih Hadisler devam ediyor….


 İbn Abbas radıyAllahu anh. rivayet edilen bir hadiste;  “Hakkında birçok insanın aldandığı iki nimet vardır: Sağlık ve boş vakit.” İbn Abbas radıyAllahu anh. Buhari.


İbn Abbas radıyAllahu anh. rivayet edilen bir hadiste; Hasta ziyaretinde, hastanın yanında gürültü etmemek ve az oturmak sünnettir. Peygamber sallAllahu aleyhi ve sellem, hasta olup da, yanında sesli konuşup tartıştıklarında, “Haydi, yanımdan kalkıp gidin!” emrini vermiştir. İbn Abbas radıyAllahu anh. Rezin.


Ömer radıyAllahu anh. rivayet edilen bir hadiste;  Allah Rasûlü sallAllahu aleyhi ve sellem buyurdu: “Bir hastanın yanına varırsanız, size dua etmesini söyleyin, çünkü onun duası meleklerin duası gibidir.” Ömer radıyAllahu anh. İbn Mace.


Üsame radıyAllahu anh,  rivayet edilen bir hadiste; Allah Rasûlü sallAllahu aleyhi ve sellem buyurdu: “Tedavi olun! İhtiyarlık dışında, Allah ilaçsız hiçbir hastalık yaratmamıştır. Üsame radıyAllahu anh, Ebü Davud.


Aişe radıyAllahu anha. rivayet edilen bir hadiste; Peygamber sallAllahu aleyhi ve sellem, sağ elini ağrıyan yere sürer, şu duayı okurdu: “Ey insanların Rabbi! Sıkıntıyı gider, şifa ver! Şifa veren sensin. Senden başka şifa veren yoktur. Hastanın, tüm hastalıklarını gideren bir şifa ver!” Aişe radıyAllahu anha. BuhariHastalık ile ilgili Hadisler konumuzdan sonra sitemizde mevcut diğer hastalık ve sağlık konularımıza aşağıdaki linklerden kolaylıkla ulaşabilirsiniz… Semih YAŞAR

Hastalık ile ilgili ayetler

Sağlık ile ilgili ayetler

Sağlık ile ilgili hadisler

Hastalık ile ilgili özlü sözler

Sağlık ile ilgili sözler

Hastalıklarla ilgili atasözleri

Sağlık ile ilgili atasözlerimiz

Sağlıkla ilgili deyimler

Sağlıklı yaşamanın püf noktaları

Sağlıklı uyumak için birkaç bilgi

Hastalık ile ilgili güzel bir hikaye için tıklayabilirsiniz…

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
2
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Hastalık ile ilgili Hadisler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...