Güneş tavuğu hakkında bilgi

featured
service

Güneş tavuğu hakkında bilgi

Güneş tavuğununun diğer adı güneş balabanıdır. Güneş tavuğu, başka kuşlarınkine benzemeyen dansıyla meşhurdur: Kanatlarıyla kuyruğunu hemen hemen yatay bir at nalı şeklinde uzatır, bu şemsiyemsi tertip ise vücudunu tamamen gözden gizler.

Bu kuşun kanatlarının ortaları kahverengi, uçları siyah, gri ve beyaz, dipleri ise sarımsı zeytunidir. Şaşırtıcı dans, kanatların bu parlak renk kompozisyonunu göz önüne serer.

Güneş tavuğu’nun ince bir boynu ve kafası vardır. Kafası siyahtır, gözün altında beyaz bir çizgisi bulunur. Kuşun gerdanıyla karnı beyaz, sırtı ise siyah çizgili gridir. Bu renk tertibi kanatlarla da bir araya gelince gerçekten göz kamaştırıcı olur, Güneş tavukları böcekler ve küçük balıklarla beslenirler. Değneklerden, otlardan ve çamurdan yuvalarını batak ormanların bir ağaç kovuğuna yaparlar. Yumurtaları kızılımsı esmer üzerinde siyah işaretlidir.

Tabiat bilginleri güneş tavukları’ nı vahşi ve hain olarak tarif ederler. Bu kuşlar yanlarına yaklaşanlara derhal kanatlarını açarak saldırırlar. Fakat bir kere evcilleştikten sonra köpek gibi sahiplerinin peşinden ayrılmazlar.

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Güneş tavuğu hakkında bilgi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...