Güneş tavuğu hakkında bilgi

Güneş tavuğu hakkında bilgi

Güneş tavuğu hakkında bilgi

Güneş tavuğununun diğer adı güneş balabanıdır. Güneş tavuğu, başka kuşlarınkine benzemeyen dansıyla meşhurdur: Kanatlarıyla kuyruğunu hemen hemen yatay bir at nalı şeklinde uzatır, bu şemsiyemsi tertip ise vücudunu tamamen gözden gizler.

Bu kuşun kanatlarının ortaları kahverengi, uçları siyah, gri ve beyaz, dipleri ise sarımsı zeytunidir. Şaşırtıcı dans, kanatların bu parlak renk kompozisyonunu göz önüne serer.

Güneş tavuğu’nun ince bir boynu ve kafası vardır. Kafası siyahtır, gözün altında beyaz bir çizgisi bulunur. Kuşun gerdanıyla karnı beyaz, sırtı ise siyah çizgili gridir. Bu renk tertibi kanatlarla da bir araya gelince gerçekten göz kamaştırıcı olur, Güneş tavukları böcekler ve küçük balıklarla beslenirler. Değneklerden, otlardan ve çamurdan yuvalarını batak ormanların bir ağaç kovuğuna yaparlar. Yumurtaları kızılımsı esmer üzerinde siyah işaretlidir.

Tabiat bilginleri güneş tavukları’ nı vahşi ve hain olarak tarif ederler. Bu kuşlar yanlarına yaklaşanlara derhal kanatlarını açarak saldırırlar. Fakat bir kere evcilleştikten sonra köpek gibi sahiplerinin peşinden ayrılmazlar.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar