Gençlik ile ilgili hadisler

featured

Konumuzda; Gençlik ile ilgili hadisler, Peygamberimizin ahir zaman gençliği ile ilgili hadisleri, Gençliğin ÖNEMİ ile ilgili hadisler Arapça, Gencin ibadeti ile ilgili hadisler paylaşmaya çalışacağız.

Peygamber sav. Efendimizin Gençler ile ilgili hadislerini sizler için bir araya getirmeye çalıştığımız ve Her biri ayrı bir tavsiye olan hadisler umarız bizlere yol gösterir. Lafı uzatmadan hadislere geçelim.


Dostkelimeler.com / Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Gençlik ile ilgili hadisler

İnsanoğluna şu beş şeyden hesap sorulmadıkça onun ayakları Kıyamet gününde Rabbinin huzurundan ayrılmayacaktır:
a) Ömrünü nerede tükettiğinden,
b) gençliğini nerede yıprattığından,
c) malını nerede kazanıp
d) nereye harcadığından ve,
e) öğrendiği ilimle nasıl amel ettiğinden. (Tirmizi, Sıfâtü’l-Kıyâme 1)


Rasulullah sav. Şöyle buyurdular;

 Beş şey gelmeden evvel beş şeyi fırsat bil: Ölüm gelmeden önce hayatının, hastalık gelmeden önce sağlığının, meşguliyet gelip çatmadan önce boş vaktinin, ihtiyarlık gelmeden önce gençliğinin, fakirlik gelmeden önce zenginliğinin. (Münavî, Feyzu’l-Kadîr, 2/16)


Rasulullah sav. Şöyle buyurdular;

Gençlerinizin en hayırlısı, (sefahetten uzak durmakta ve temkinli davranmakta) ihtiyarlara benzeyendir. Yaşlılarınızın en fenası ise, (başını gaflete sokmakta ve nefsinin arzularına uymakta) gençler gibi yaşayandır. (Heysemî, Mecmau’z-Zevaid, 10/270; İbn Hacer, el-Metalibu’l-Aliye, 3/3)


Peygamberimizin şehvetle ilgili hadisleri

Peygamber sav. Efendimiz Şöyle buyurdular;

Allah (cc), gayri meşru şehvet peşinde olmayan genci pek beğenir. (Müsned, 4/151)


Bir genç Peygamberimize gelerek: “Yâ Rasulullah!, bana zina yapmak için izin ver.” der. Orada bulunanlar gencin üzerine yürüyerek onu ayıplarlar ve men ederler. Onların aksine, Hz. Peygamber (sav.), “O genci Bana getirin” der. Engin şefkatiyle önce genci dinledi ve: “Bu zina fiilinin annene yapılmasını ister misin?” diye sorar.

Genç: “Anam babam sana feda olsun ey Allah’ın Elçisi! Asla (istemem)” diye cevap verir.

Peygamberimiz: “(Başka) insanlar da anneleri için bunu istemezler” der.

Daha sonra, “Kızın için kabul eder misin?”, “Kız kardeşin için.”, “Halan için.”, “Teyzen için bunu ister misin?” diye sorar ve her defasında, “Hayır” cevabını alınca, Hz. Peygamber (asm) da, “Diğer insanlar da buna razı olmazlar” der.

Sonra elini gencin üzerine koyup, “Yâ Rabbi bu gencin günahlarını affet, kalbini pak et, iffetini muhafaza et” diye dua eder. Genç ondan sonra böyle hiçbir menfi eğilim göstermez, zinaya yaklaşmaz. (Müsned, 5/256, 257)


Rasulullah sav. Efendimizin Gençlere tavsiyeleri devam ediyor…

Resûlüllah (asm) gençlerin yanına vardı ve şöyle dedi: “Sizden kimin evlenmeye gücü yeterse evlensin. Çünkü evlilik gözü haramdan alı kor; iffet ve namusu muhafaza eder. Evlenmeye gücü yetmeyen ise oruç tutsun. Çünkü (oruç), cinsî arzuyu azaltır. (Müslim, Nikâh 1)


وعن أنس رَضِيَ اللّهُ عَنْه قال: ]قال رسولُ اللّه #: مَا أكْرَمَ شابٌّ شَيْخاً لِسِنّهِ إَّ قَيَّضَ اللّهُ تَعالى لَهُ مَنْ يُكْرِمُهُ عِنْدَ سِنِّهِ] .

Rasulullah sav. Şöyle buyurdular;

Bir genç yaşlı bir insana yaşlılığından dolayı ikramda bulunursa, yaşlandığı zaman kendisine ikramda bulunacak bir kimseyi Allah (cc) ona musahhar kılar. (Tirmizi, Birr 75)


Rasulullah sav. Şöyle buyurdular;

Allah Teala Hazretleri kötülüğe iltifat etmeyen genci, emsallerine karşı üstün tutar. (Feyzul Kadir, 2/263, no: 1799)


Bir genç Peygamber (asm)’a gelerek: “Ya Resulullah! Senden beni kıyamet gününde şefaat ettiğin kimselerden biri yapmanı istiyorum!” dedi. Peygamber (asm) Efendimiz: “Kıyamet günü sana şefaat edeceğim kişilerden birisin, ancak sen de çokça secde ederek, nefsine karşı bana yardımcı ol.” buyurdu. (Taberani, Mu’cemü’l-Kebir, 20/365, 18037)


Rasulullah sav. Şöyle buyurdular;

Hiçbir anne baba, çocuğuna güzel edep ve terbiyeden daha iyi bir ikramda bulunamaz. (İbn Mace, Edep, 3. Tirmizi, Birr, 33)


Rasulullah sav. Şöyle buyurdular;

Delikanlı! Sana bazı sözler öğreteceğim: Allah’ın hakkını koru ki Allah da seni korusun. Allah’ın hakkını gözet ki O’nu hep yanında bulasın. Bir şey istediğinde Allah’tan iste. Yardım dilediğinde Allah’tan yardım dile. Şunu bilmelisin ki, bütün toplum (varlık âlemi) bir konuda senin yararına bir şey yapmak için bir araya gelse ancak Allah yazmışsa sana destek verebilirler. Yine bütün toplum sana zarar vermek için bir araya gelse ancak Allah yazmışsa sana zarar verebilirler. Zira kalemler kaldırılmış, sayfalar kurumuştur.  (Tirmizi, Sıfatu’l-Kiyame, 59)


Rasulullah sav. Şöyle buyurdular;

Kişi arkadaşının dini ve ahlakı üzeredir. Öyle ise sizden biriniz kiminle arkadaşlık kurduğuna iyi baksın. (Tirmizi, Zühd, 45. Ebu Davut, Edep, 16)

Peygamber sav. Efendimiz Şöyle buyurdular;

Gençliğin tehlikelerinden sakınınız. (Kenzü’l-Ummâl, 2/258)


Rasulullah sav. Efendimizin Gençlere tavsiyeleri devam ediyor…

Huşu duyan gençler, (namaz kılarak) rükû eden yaşlılar, emzikli bebekler ve otlayan hayvanlar olmasaydı mutlaka başınıza azap yağardı. (Ebu Ya’la, Müsned, 11/287)


Rasulullah sav. Şöyle buyurdular;

İnsanlar içinde Yüce Allah’ın en sevdiği kimse, kötülükleri terk edip, iyiliklere yönelen gençtir. (Ebu Davut, Salât, 26)

Ben mescidde oynayan Habeşlileri seyrederken Resulullah (sav)`ın beni ridası ile örttüğünü hatırlıyorum. Bu hal ben seyretmekten usanıncaya kadar devam etti. Benim gibi, genç yaşında bir kızın eğlenceye ne kadar düşkün olacağını varın siz takdir edin. Ravi : Aişe Hadis No : 5341

Cabir’den (r.a.) rivayetle Peygamber sav. Efendimiz Şöyle buyurdular;

Herhangi bir kişi genç yaşlardayken evlenirse, şeytan şöyle çığlık atar: “Vay başıma gelene! Bu benden dinini korudu.” 1607. [ 3:141, Hadis No: 2954]

Enes’den (r.a.) rivayetle Peygamber sav. Efendimiz Şöyle buyurdular;

Bir genç bir yaşlıya yaşlılığından dolayı saygı gösterirse, Allah da yaşlandığında kendisine saygı gösterenleri yaratır. 3372.[5:425, Hadîs No: 7831]


Gençlik ile ilgili hadisler konumuzdan sonra Gençlik ve yaşlılık ile ilgili konularımıza aşağıdaki linklerden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Semih YAŞAR

Gençlik ile ilgili ayetler

Kur´an-ı Kerimden gençlere mesajlar

Hz.Muhammed sav. gençliği

Gençlik ile ilgili güzel sözler

Gençlik ile ilgili atasözleri

Yaşlılık ile ilgili sözler

İhtiyarlık ile ilgili sözler

0
be_endim
Beğendim
0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
sinir_oldum
Sinir oldum
Gençlik ile ilgili hadisler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...