En büyük gemi kazaları

En büyük gemi kazaları

En büyük gemi kazaları

Tarihteki en büyük deniz faciaları arasında ilk üç sırayı, 1945’te batan Wilhelm Gustloff, Goya ve Steuben gemileri alıyor…

Tarihler 30 Ocak 1945’i gösterdiğinde dünya o güne kadar en büyük deniz kazasına şahit oluyordu. Bir torpido saldırısına uğrayan Wilhelm Gustloff gemisi batmış ve 8000 bin kişi ölmüştü.

Bu kazanın üzerinden henüz 10 gün bile geçmeden dünya bu kez 9 Şubat tarihinde tarihin ikinci büyük kazasına şahit oldu. 3608 kişi ile denize açılan Steuben Gemisinden sadece 659 kişi hayatını kurtarabildi. Goya gemisinin batışı ise inanılır gibi değildi. 7000 bin kişinin bulunduğu gemi Sadece 4 dakikada sulara gömülmüş ve 183 kişi hayatta kalabilmişti. Bu tarihin en büyük can kaybının yaşandığı olay olarak tarihe geçiyordu.

Tarihin hiç şüphesiz en akılda kalan gemi kazası 14 nisan 1912’de meydana geldi. Yirminci asrın başında dünyanın en güvenli ve lüks transatlantiği olarak tasarlanan Titanic Southampton – New York seferini yapmak üzere demir aldı. 1912 yılının 14 Nisan’ını 15 Nisan’a bağlayan gece, Kanada yakınlarında dev bir buzdağı çarparak kötü biçimde yaralandı. Güvertede 2.206 kişi bulunuyordu. Cankurtaran sandalları ise en fazla 1.500 yolcu alabilecek kapasitedeydi. Gemi yavaş yavaş Atlas Okyanusu’nun karanlık sularına gömülürken kurtarma filikalarına önce kadınlarla çocuklar bindirildi. Ve bir can pazarı yaşandı.
15 Nisan 1912 sabahı, denize indirilen filikalarda sadece toplam 705 kişi bulunuyordu. Facia 20 yüzyılın en büyük deniz kazası olarak kabul edildi. Titanic’in batısının hemen ardından yazar Joseph Condrad “Bu felaket teknolojiye olan ilahi güvenin aldığı yara acısından tarihin ciddi bir dönüm noktası” diye yazmıştı.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar