Dünyanın en büyük uçağı

Dünyanın en büyük uçağı

Dünyanın en büyük uçağı

Henüz yerden havalanmamasına rağmen bir futbol sahasından daha büyük kanat açıklığına sahip olan dünyanın en büyük uçağı Stratolaunch görücüye çıktı. Dev uçak, uzaya uyduları taşıyacak roketlerin serbest bırakılması amacıyla askeri görevlerde kullanılacak.

Dört yıl süren çalışmaların ardından bir futbol sahasından daha uzun kanat açıklığına, mavi balinadan daha fazla ağırlığa sahip ve altı adet Boeing 747 motoruyla çalışan Stratolaunch, hangarından çıkış yaptı.

Askeri görevlerde kullanılmak üzere tasarlanan uçak 226 bin kg ağırlığa sahip ve yaklaşık 250 bin kg’a kadar yük taşıyabiliyor.

28 tekerlekli bir sistemle

Mohavi Çölü’nde özel bir hangarda üretilen uçak tam 6 jet motoruna sahip. 9,593 metrekarelik hangarda üretilen uçağın kanat açıklığı ise 117 metre.

Hangardan çıkarılan uçağın, yakıt dolum ve motor çalıştırma testleriyle 2019 yılı için planlanan ilk uçuşuna hazırlık yapılacak.

Stratolaunch Systems Corp. CEO’su Jean Floyd, yaptığı açıklamada, “Stratolaunch uçağının dünya yörüngesine rahat, güvenilir ve rutin erişim sağlama yolunda önemli bir kilometre taşına ulaştığını duyurmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi. Floyd sözlerine şunları da ekledi: “Son birkaç haftadır uçakları çevreleyen üç katlı iskelet de dahil olmak üzere tüm fabrikasyon altyapısını kaldırdık ve uçağın tüm ağırlığını ilk kez 28 tekerleği üzerine verdik. Zemin testleri, motor çalışmaları gibi tüm testler ilk uçuş için hayati bir adımdı.”

Uçak henüz gerçekte yola çıkmadı, ancak Stratolaunch’ın arkasındaki şirket, “2019’un başında” lansman gösterisini yapmayı umduğunu söyledi.

İkiz gövdesi ve kokpitleriyle bilimkurgu filmlerinden çıkmışa benzeyen uçağın uzay araştırmalarındaki maliyeti büyük oranda düşürmesi bekleniyor.

Dünyanın en büyük uçağı konumuzdan sonra  diğer başlıklarımıza da bakabilirsiniz.. Semih YAŞAR

Dünyanın en büyük uçağı

Dünyanın En Büyük Yolcu Uçağı

En Büyük Uçak kazaları

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ilginç bilgiler

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar