Dua Nedir ve Niçin Önemlidir

featured

Selam dostlar, konumuzda Dua nedir ve niçin önemlidir, Duanın önemi nedir?, Dua ve Önemi Nedir?, Duanın anlam ve önemi, Duanın önemi ayet, Dua nasıl edilir, Duanın anlamı ve önemi, Dua etmenin önemi ile ilgili hadisler, Dua Etmenin Faydaları aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık.   Konunun sonuna Dua Kategorimize link verdik. Faydalı olması dileğimizdir.

Sizler de Duanın önemi ile ilgili paylaşım yapmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir.

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Dua Nedir ve Niçin Önemlidir


Duâ, istemek demektir. Aç bir kimsenin, yiyecek istemesi gibidir. Duâ, Allahü teâlâya yalvararak murâdını istemektir. Allahü teâlâ, duâ eden Müslümanı çok sever. Duâ etmeyene gadap eder. 
Dua, insanların zor zamanlarda; korku duydukları ya da tehlike anında hatırladıkları bir ibadet değil, yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olmalıdır. İnsan Rabbi karşısındaki aczinin bilincinde olarak hem kolaylıkta, hem de zorlukta Allah’tan yardım istemelidir.

Allah cc. Hazretleri Kur’an’da Furkan Suresi, 77. ayette  “Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi?” buyurmaktadır.

Dua etmenin önemi ile ilgili hadisler

Bir Hadislerinde Peygam sav. Efendimiz şöyle buyuruyor;  Duâ müminin silahı, dinin de direğidir. 
 
Duâ, gelmis olan dertleri, belâları giderir. Gelmemiş olanların da gelmelerine mâni olur. Çünkü, Peygamberimiz, “ Duâ belâyı önler.” buyurmuştur.
 
Kazâ, ancak ve yalnız duâ ile durdurulur.
Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Kulun Rabbine en yakın olduğu hal secde halidir. İşte bu sebeple secdede çok dua etmeye bakın!”

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Allahu Teala Hazretleri`nin fazlından isteyin. Zira Allah, kendisinden istenmesini sever, ibadetin en efdali de (dua edip) kurtuluşu beklemektir.” İbnu Mes`ud – Kütübü sitte hadis no: 1786

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Allah Teala Hazretleri kendisinden istemeyene gadap eder.” Ebu Hureyre – Kütübü sitte hadis no: 1785


İmâm-ı Rabbânî hazretleri, “Duâ, kazâyı, belâyı defeder”  buyurdu.


Dua Etmenin Faydaları

Dua eden kişinin, Hz. Allah CC’nın yardımını ve keremini kazanması umulur.

Dua edenin rızkı genişler. Feraha kavuşur.

Allah kendisine dua edenleri rahmetiyle kuşatır.

Dua hayrı çeker, zararı bertaraf eder.

Dua Allah indinde muhafaza edilir.

 

Allah’a itaat etmiş olur.

Kaza ve Belalardan korur, Muhafaza edilmesine yardımcı olur.

Dua, kalp huzurunu temin eder.



Dua nedir ve niçin önemlidir  konumuzdan sonra sitemizde bulunan diğer  konularımıza aşağıdaki  linklerden kolayca ulaşabilirsiniz… Dostkelimeler.com

0
be_endim
Beğendim
0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
sinir_oldum
Sinir oldum
Dua Nedir ve Niçin Önemlidir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...