Domates hakkında bilgi

Domates hakkında bilgi

Domates hakkında bilgi

Domates
Latince İsmi : Solanum lycopersicum
Patlıcangillerden bir çeşit bitkidir. İçeriğinde lycopin denilen madde bulunur. A, B, C vitamileri bakımından zengindir. Gövde ve yapraklarında solanin denilen zehirli bir alkoloid bulunur. Domates demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri açısından oldukça zengindir.

Faydası
Kansere karşı koruyucudur. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını ve kanın temizlenmesini sağlar, damar sertliğini giderir. İdrar söktürür. Romatizma ve nikriste faydalıdır. Safra ve böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır. Kabızlığı giderir. Mide ve bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. İsiliği ve mayasılı giderir. Nasırların sökülmesine yardımcı olur. Çıbanların olgunlaşmasını sağlar. Arı sokmasında ve yanıkların tedavisinde faydalanılır. Midesi zayıf olanlar, böbrek ve mesanelerinde iltihap olanlar, suyunu içmelidirler. Özellikle lif açısından kabuklarıyla yenildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Yaşlanmayı geciktirir. Cilde tazelik verir.

Kullanımı
Domates taze olarak yenebileceği gibi, salça, ketçap ve turşu yapımında kullanılır. Ayrıca, domates cilt bakımı için de yararlıdır.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar