Fon Müzikleri

Cüce ipek maymunu hakkında bilgi

(Callithrix pygmaea)

Güney Amerika kıtasının en küçük maymunu ünvanını kazanmıştır. Doğduğunda yalnızca 15 gramdır. Kuyruk hariç ortalama 136 mm boyunda olan bu hayvanların kuyrukları çoğu zaman vücutlarından daha büyük olur.

Küçücük boylarına rağmen 5 metre sıçrayabilen cüce ipek maymunları, Yukarı Amazonlarda, Peru, Ekvador, Kolombiya, Bolivya ve Brezilya’da yaşamaktadırlar.

Bilinen üç türü vardır. Callithrix chrysoleuca, callithrix jacchus penicillata ve callithrix humeralifer santaremensis olarak sınıflandırılmaktadırlar.

Daha çok meyveyle beslenseler de, yiyecek skalaları içinde her türlü böcek ve küçük yılanlara kadar birçok canlı bulunabilir. Ortalama ağırlıklarının yüzelli gram olması birçok kişiyi şaşırtmasına rağmen, bu türün erkeğinin eşi doğum yaptıktan sonra kordon bağını erkeğin kopardığı ve anneleri yavrularını temizlerken babalarının plasentayı yediği gibi bilgilerde bu mini minnacik maskotlar hakkında edinilmesi ilginç olabilecek bilgilerden sadece ikisidir.

Bir diğer ilginç olabilecek bilgi de yaşam alanlarında geçirdikleri bunca zaman müddetince bu hayvanlar yüzme öğrenmeye ihtiyaç duymamış, binlerce nehir ve o nehirlerin kolları ile bölünen yaşam alanlarında bir nevi küçük adalar içerisinde yaşamaya kendilerini mahkum bırakmışlardır.

Cüce maymunlar yağmur ormanlarında yaşarlar ve varoluşlarından asırlar sonra çekilen gremlinler filmindeki gremlinlere olan benzerliklerinden ötürü bilim dünyasında bile gremlinler olarak tanımlandırılmaktadırlar.

Cüce ipek maymunu hakkında bilgi

Sosyal Medyada Paylaşın: