Çiyanlar hakkında bilgi

Çiyanlar hakkında bilgi

Çiyanlar hakkında bilgi

Kırkayaklar ve Çiyanlar (Yüzayaklılar ve binayaklılar)
 
Yüzayaklılar ve binayaklılar ayak sayısıyla bilinirler. Diğer adları kırkayaklar ve çıyanlardır.
 
Bu hayvanların ayaklan vücudu oluşturan bir dizi bölüme bağlıdır. Yüzayaklıların her boğumda bir çift ayağı olurken binayaklıların iki çift ayağı olur. Böcekler ve örümcekler gibi dış iskeletleri vardır.
 
Yüzayaklı sözcüğü yüz ayağa sahip anlamındadır. Birkaç tür yüzayaklıda bundan daha fazlası vardır; ancak çoğu daha az ayağa sahiptir. Genç yüzayaklıların önceleri çok ayağı yoktur; ama büyüdükçe ayaklar çoğalır. Yüzayaklılar böcekler, tırtıllar ve solucanların izini süren avcılar olduklarından hızlı hareket ederler. Avlarını alt etmek için zehirli ve sivri dişlerini kullanırlar. Bazı tropikal yüzayaklılar dokunulduğunda nahoş bir ısırıkla karşılık verebilir, ancak çoğu, tamamen zararsızdır.
 
Binayaklı sözcüğü bin ayağa sahip anlamındadır; fakat hiçbirinin 400 ayaktan fazla ayağı yoktur. Hızlı hareket edemezler; ancak ayaklan yaprak çöplerinin, seyrek toprağın içinde toprağı kazarak ilerler ve yemek için yumuşak veya çürüyen bitkiler aramaya yetecek gücü sağlar. Ormanlardakiler iyi birer geri dönüştürücüdür; bitkilerin tekrar kullanması için kimyasalları toprağa geri verirler.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar