Ciğer otu ve faydaları

featured

Ciğer otu ve faydaları

Nodangiller familyasından; 10-15 santimetre boyunda çok yıllık, otsu bir bitkidir. Çiçekleri; önceleri kırmızımtıraktır. Sonradan morumsu-maviye dönüşür. Gövdesi dik ve tüylüdür.Yumurta şeklinde beyaz yaprakları vardır.Çiçekleri nisan ayında toplanarak gölgede kurutulur. İçeriğinde tanen, müsilaj, şekerler, reçine ve sabit yağ vardır. Yaprakları kullanılır.
Ciğer otu (Pulmonaria officinalis), hodangiller (Boraginaceae) familyasından Nisan-Mayıs ayları arasında çiçek açan, 10-50 cm boyunda, çok senelik otsu bir bitki türü.

Morfolojik özellikleri

Çiçeklerin renkleri önceleri kırmızımtrak ise de, zamanla morumsu-maviye döner. Orman altlarında ve çayırlarda bulunur. Gövdeleri dik, tüylü ve 7-8 yapraklıdır. Üst kısımdaki yapraklar sapsız, alt taraftakiler ise kısa ve kanatlı bir sapa sahiptir. Yaprakların üzerinde beyaz lekeler vardır. Bu lekeli yapraklar akciğere benzetildiğinden, bitki akciğer hastalıklarını iyi edici olarak tanınmıştır. Çiçekler gövdenin ucunda toplanmıştır. Rizoidlere de rastlanır. Uzun süre su depolayabilirler.
Üreme organları bazılarında tallusa gömülmüştür. Anteridiumları oval yapıda ve kısa saplıdır. Arkegoniumları ise şişkin ve şişeye benzer yapıdadır. Spermazoid boyun kısmından girerek döllenmeyi sağlar. Döllenmiş yumurta burada olgunlaşır. Daha sonra arkagoniumu parçalar ve serbest hale geçer. Sporofitleri gametofitlerinden küçüktür. Spor kapsülü çok hücreli dokulardan meydana gelmiştir. Bu yapılar higroskopik karakterler yapabilme yeteneğine sahiptir. Bazıları vejetatif çoğalma gösterirler. Gemma denilen disk şeklindeki üreme yapılarını oluştururlar. Gemma yere düşüp çimlenerek yeni bitkiyi oluşturur. Çiçekleri açtığında kırmızı ya da vişne çürüğü renkte olup arılar ya da böcekler tarafından döllenirler ve rengi mor, lacivert, mavi olur.
En son yapılan araştırmalarda kırmızı çiçeklerin mor ötesi ışığı yaydığı ve böceklerin yardımıyla döllenen çiçeklerin bu ışınlarını kaybettiklerini görülmüşdür.

Kullanımı

Bitkinin kullanılan kısımları yaprakları ve çiçekli dallarıdır. Dal ve yapraklar bitki çiçek açmaya başladığı zaman toplanır ve gölgede kurutulur. Bitkide tanen, müsilaj, şekerler, reçine ve sabit yağ olduğu tesbit edilmiştir. Öksürüğü teskin edici, göğüs yumuşatıcı, idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır.

Ciğer otunun saglik üzerindeki faydaları genel bilgisi

Ciğer otu özellikleri
* Yapraklarından faydanalılan bu otsu bitki özellikle Yemen’de denize yakın yerlerde bulunur.

Ciğer otu faydaları
* Meyvesinin içindeki sıvının ishal yapıcı özelliği var.
* Toz haline getirilip kullanılırsa yara ve cilt iltihapları na şifalıdır.
* Öksürüğü keser, göğsü yumuşatır.
* Çay olarak içilirse bağırsak,mesane ve böbrek rahatsız lıklarım giderir.
* İdrarı söktürür. Akciğer hastalıklarına şifa verir.
* Solunum yollarına ve nezleye karşı faydalıdır.

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Ciğer otu ve faydaları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...