Cedvar bitkisi ve faydaları

featured
service

Cedvar bitkisi ve faydaları

Cedvar
Latince İsmi : Curcuma zedoaria
Tropikal bölgelerde yetişen bitki, ülkemizde sera ortamında kültür bitkisi olarak üretimi yapılmaktadır. Ünlü İsveçli Doktor Samst’ın İsveç Şurubu olarak bilinen bitkisel tentürünün droglarındandır.

Faydası
Astım hastalarının nefes darlığına iyi gelmekte, balgam söktürerek göğsü yumuşatmaktadır. İdrar yolları rahatsızlıklarında, özellikle iltihaplanma veya prostatta idrar yanması ve idrar zorluğu durumlarında yardımcı olmaktadır. Karahalile ve zerdeçalla birlikte toz haline getirilerek balla macun yapılıp yendiğinde hemoroidi (Basur) iyileştirmektedir.

Cedvar Bitkisinin bir çok alanda kullanılması ve de bir çok rahatsızlığa iyi gelmesiyle birlikte iştah açıcı, uyarıcı, idrar artırıcı gibi daha bir çok hastalığa da iyi gelmektedir. Çin ve Doğu hint bölgelerinde yetişmektedir. Farklı dillerde, farklı isimleri bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; Ceduvar, Zidvar, Zalumba kökü, Zurumbaz olarak isimlendirilmektedir. Curcuma zedoaria Roscoe (Zingİberaceae) türünün tam halde veya dilimler halinde kesildikten sonra güneşte kurutulmuş rizomudur.

Dış görünüş olarak cedvar, yuvarlak ve de uzun olmak üzere iki ayrı biçimde rizom meydana getirmektedir. Bu sebele ticaret alanın da ” yuvarlak cedvar” ve “uzun cedvar” olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Özellikle 4 cm kadar uzunlukta muntazam olmayan parçalar veya 1 -2 cm kalınlıkta dilimler halin bulunur. Rengi grimsi sarı bir haldedir. Kokusu baharlı olup zencefili andırmaktadır. Tadı ise biraz acıdır.

Bileşimi: Uçucu yağ ve rezin bulunmaktadır.

Kullanım alanları: İştah açıcı, uyarıcı, idrar arttırıcı, balgam ve gaz söktürücü gibi etkilere sahip bir üründür.. Halen bilhassa baharat olarak kullanılmaktadır.

Kullanılış şekli: Toz 0.5-1 gr, günde birkaç defa alınmaktadır.. Dekoksiyon (% 2-5) günde 2-3 bardak içilmektedir.

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Cedvar bitkisi ve faydaları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...