Bosna Piramidi

Bosna Piramidi

Bosna Piramidi,

Bosna-Hersek’te Saraybosna’nın kuzeybatısındaki Visoko şehrinde bulunan Visocica Tepesi, Ekim 2005′te Boşnak-Amerikalı işadamı/kaşif Semir Osmanagic’in, tepenin aslında geçmişi belki de bundan 12 000 yıl öncesine, son buz çağına da­yanan, insan yapımı dev bir piramit olduğu yönündeki olay yaratan iddiasını ortaya atmasıyla dünya çapında gündeme geldi. Osmanagic, bir zamanlar duvarla çevri­li bir ortaçağ şehrinin bulunduğu yer olan tepenin dört ana yöne bakan, son derece simetrik dört yokuşu, düz bir zirvesi ve bir girişi olduğunu öne sürdü.

Bölgedeki kazılar sırasında Osmanagic ekibiyle birlikte, piramidin dış yüzeyinden geldiğini düşündüğü büyük taş kesitleri, kazı ekibinin yapının havalandırma bacası olduğunu tahmin ettiği tüneller ve muhtemelen bir zamanlar piramidin eğimli yüklerinin bir parçası olan kesilmiş ve parlatılmış taş parçaları buldu.

Osmanagic, Mısır’daki Büyük Giza Piramidinden üçte bir oranda daha büyük olan bu tepenin insan yapımı olduğundan şüphe duymamaktadır ve Meksika’daki Kolomb keşfi öncesi şehirlerden Teotihuacan’da bulunan Güneş Piramidine olan benzerliği nedeniyle tepeyi Güneş Piramidi olarak adlandırmıştır: Bölgenin uydu fotoğrafla­rı ve termografı yöntemiyle elde edilen görüntülerinde Visoko Vadisi’nde piramide benzer iki tepe daha görülmüştür. Hatta Osmanagic bu bölgede, Bosna Ay Pirami­di, Bosna Ejderha Piramidi, Bosna Aşk Piramidi ve Yeryüzü Tapınağı’nın da içinde bulunduğu eskiçağ yapılarından oluşan bir merkez olduğunu belirtmektedir. Visocica Tepesi’nin bulunduğu bölgedeki şaşırtıcı bulgular sonucunda turizm patlaması yaşanmıştır. Öyle ki, olduğu öne sürülen piramidin hediyelik bibloları bile satılmaktadır. Turistik tesisler ve bir arkeolojik park gibi diğer pazarlama ürünleri de hizmete açılmayı beklemektedir.

1973 Yılında çekilmiş bir fotoğraf
Ne var ki dünyanın farklı bölgelerinden arkeologlar arasında bu keşfin gerçekliği hakkında gittikçe büyü­yen bir tedirginlik söz konusudur. Birçok arkeologa gö­re Osmanagic’in buldukları aslında tepedeki Roma ve Ortaçağ yapılarının kalıntılarıdır. Bölgeyi ziyaret eden Avrupa Arkeologlar Birliği başkam Profesör Anthony Harding, tepenin doğal bir yer şekli olduğunu düşünü­yor. Harding, son buz çağının bitmesine yakın dönem­lerde bölgede gezinen Üst Paleolitik avcı-toplayıcılarının bu büyüklükte bir yapıyı inşa edecek zamanı, kay­nakları ya da istekleri olabileceğine inanmadığını be­lirtmiştir.

Osmanagic’in iddialarından bazıları, tarih öncesi dö­nemin Avrupa’sı hakkında bilgi eksikliği olduğunu açık­ça gösteriyor. Örneğin, Visocica Tepesi’nin “aslında Bos­na’nın kalbinde Avrupa’nın ilk piramidi” olduğu yönün­deki iddiası yanlıştır.

Yunanintan’da Atina’nın güneyba­tısındaki Argolid kentinde bulunan ve en eskileri Hellinikon Piramidi olan en az 16 piramit örneği vardır. Bu piramit MÖ 2720 yılına tarihlensede bazı arkeologlar bu sonuçları tartışmaktadır vo MÖ 4. yüzyıl sonlarının daha akla yatkın bir ihtimal olduğunu düşünmektedir.

Yunan piramitleri görünüş olarak Mısır Giza’dakileri andırır, ancak onlardan daha küçüktür. Osmanagic’in Visocica Tepesi’nin bulunduğu bölgedeki kazıları sürer­ken bütün dünya ondan Bosna’da buz çağına ait piramitler olduğu yönündeki iddiasını destekleyecek inan­dırıcı kanıtlar (tarihi kesin belirlenmiş yapılar ve belge­ler) bulmasını bekliyor. Kazılarda iddiaları doğrulaya­cak yapılar bulunduğunda bunların çok şüphe götür­mez nitelikte olmaları bekleniyor.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar