Bermuda şeytan üçgeni hakkında bilgi

Bermuda şeytan üçgeni hakkında bilgi

Bermuda şeytan üçgeni hakkında bilgi

Elinize bir harita alıp bakınca üçgen şeklinde görülen bu bölgede, bu zamana kadar açıklanamayan birçok esrarengiz olay gerçekleşmiştir. Kaybolan gemi, uçak ve insanların sayısı tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle uzun bir dönem lanetli yer veya şeytanın üçgeni gibi isimlerle anılmıştır, hatta günümüzde de bu isimleri zaman zaman kullanmaktayız.
Bermuda üçgeni, Atlantik okyanusunun 500.000 mil karelik bir alanını kaplayan, Amerika’nın Atlantik okyanusuna açılan güneydoğu sahillerinde yer alan, kuşbakışı bakıldığında ise Miami, Bermuda ve Puerto Rico sınırları içerisinde kalan üçgen şeklinde bir alandır. Okyanusun bu kısmında yüzlerce gemi ve uçak enkazı bulunur. Son 100 sene içerisinde batan gemi, düşen uçak ve kaybolan insan sayısı 1000′lerle ifade ediliyor.
Bu bölgede suyun altında çok büyük mıknatıs maden kaynaklarının yer aldığı ve bu nedenle uçakların bu yoğun manyetik çekimden etkilenerek elektronik sistemlerinin bozulduğu, buna bağlı olarak da düştükleri söyleniyordu. Buna o kadar uzun seneler inanıldı ki, kimilerine göre başka bir açıklaması kesinlikle olamazdı. Fakat diğer taraftan biraz düşünürsek, eğer böyle birşey olsaydı gemiler niye batıyor? Yoksa bir gemiyi bile çekip yutabilecek kadar kuvvetli miydi bu manyetizma? Kesinlikle hayır. Eğer mıknatıs etkisi olsa ve zıt kutuplar prensibiyle gemi çekilse bile, su yüzünde duran bir gemiyi batıracak kadar güç üretebilmesi mümkün olmazdı. Ayrıca o bölgede yapılan ölçümler aşırı veya normalin üstünde bir manyetik alan olmadığını defalarca kanıtladı.
Bölgede asıl şüphe uyandıran ise, insanların “denizde beyaz bir su oluşuyor” şeklinde ifade ettikleri sıradışı olaylardı. Bunun üzerine robot kameralı su araçlarıyla yapılan dalışlar sonucunda suyun tabanının bembeyaz bir örtüyle kaplı olduğu görüldü ve batan gemi ve uçak enkazlarının hepsi bulundu. Şu an en kuvvetli ihtimal olarak ortaya atılan güncel teoriye göre, bu tabaka denizin dibinde yer alan büyük doğalgaz kaynağından çıkan gazların suyun altında yüksek basınç ve düşük sıcaklığın etkisiyle katılaşıp beyaz hidrat parçacıkları haline gelmesi şeklinde açıklanıyor. Bu bölgeden aynı zamanda Gulf Stream adı verilen bir sıcak su akıntısı geçer. Suyun tabanındaki hidrat parçacıkları sıcak su akıntısıyla karşılaştıklarında eriyip su yüzüne doğru harekete geçerler. Bunun sonucunda binlerce metreküp doğalgaz suya karışmış olur ve suyun yoğunluğunu çok azaltırlar. O esnada bölgeden geçen bir gemi varsa, yoğunluk farkından dolayı suyun kaldırma kuvveti gemiyi taşıyamaz ve gemi batar. Sıcak su akıntısıyla beraber hidritlerin erimesi bittiğinde su yüzünde oluşan bu beyaz tabaka da yok olur ve gemi sanki az önce orada değilmiş gibi gözden tamamen kaybolur.
Aynı şekilde su yüzeyinden havaya dağılan gazlar, atmosferdeki havadan bile daha az yoğunluğa sahiptirler ve aynı sebepten yani yoğunluk farkından dolayı uçaklar hava tarafından yeterli sürtünmeyi alamayıp irtifa kaybederler ve doğalgaz moleküllerinin havadaki oksijeni tutmasından dolayı uçağın motorları yanma için gerekli oksijeni alamayıp dururlar.
Şeytan üçgeninde kaybolarak en fazla ünlenen olay “Flight 19″ idi. Oysa aynı zamanda çok sayıda uçak kaybolmuştu. Bunlar ikinci dünya savaşında Amerikan donanmasına ait bombardıman uçaklarıydı. Grumman IBM Florida Avenger tipindeki beş uçak, 5 Aralık 1945 tarihinde saat 14.00 civarında Florida’daki Fort Lauderdale donanma üssünden ayrıldıktan sonra pilotlar uçuş koşullarının gayet iyi olduğunu bildirmişlerdi.
Fakat sonra Bermuda Şeytan Üçgeni’nde birden bire yok oldular. Flight 19 uçağından son haber alındığında büyük bir deniz uçağı arama çalışmaları için yola çıkmıştı ve beş bombardıman uçağının tahmini yerine varıldığında alınan bir sinyal bir müddet sonra aniden yok oldu. Aynı gün birkaç saat içinde altı uçağın kaybolmasından sonra tarihin en büyük arama çalışmaları başladı. Fakat uçaklara ait tek bir parça bile bulunamadı.
Bermuda üçgeninin sırrı çözülmüş fakat herşeyi henüz tam olarak bilinememektedir. İleriki yıllarda “Bermuda Şeytan Üçgeni” olarak bilinen bölgenin, halen yapılmakta olan araştırmaların ışığında herşeyinin öğrenileceğini düşünüyorum.

 ****

İddiaların, komplo teorilerinin biri bin para olan Bermuda Şeytan Üçgeni, dünyanın en gizemli bölgesi olarak ilan edildi. Halen adam akıllı sırrı çözülmeyen bölgede bir çok gemi ve uçak enkaz bırakmadan ortadan kayboldu. Gelin Bermuda Şeytan Üçgeni’ni kısaca bir tanıyalım.

Bermuda, Miami sahilleri ve Porto Rico lokasyonları arasında bulunan bu bölge, yüzlerce geminin ve uçağın mezarı olmuştur. Üçgen şeklindeki bölgede henüz resmi bir araştırma bugüne kadar gerçekleşmemiştir. Efsanenin başlamasına sebep olan ilk vaka 1945 yılında gerçekleşmiştir. Beş tane savaş uçağı rutin nöbet uçuşları için Florida Hava Üssü’nden havalanarak doğu açıklarına doğru uçmaya başlamıştır. Filonun lideri kuleye “Karayı göremiyoruz, hangi pozisyona doğru uçuyoruz emin değiliz” şeklinde bir anons geçer. Telsiz mesajını net bir şekilde duyan kontrol kulesi ise hemen karşılık verir: “Hava açık, nasıl olabilir? Batı’ya doğru gidin”. Filo lideri tekrar telaşlı bir sesle: “Neresinin batı olduğunu bilmiyoruz, sanırım kaybolduk. Her şey yanlış, hiçbir yönden emin değiliz. Çok tufah, okyanus bile olması gerektiği gibi değil!” der ve bağlantı kopar. Hava üssü ise durumun aciliyetini kavrar, anında yardım alarmı verir. Ancak uçakların izine bir daha rastlanamaz.

O günden sonra bu tip sayısız vaka gerçekleşmiştir. Tüyleri diken diken eden bu telsiz konuşmalarına benzerleri birçok kez yaşanmıştır. ABD devlet arşivlerinde bulunan bu vakalar gizli bir şekilde saklanmaktadır. Bugüne kadar bölgede hiçbir resmi araştırma yapılmamıştır. Kayıt dışı araştırma ekipleri ise gittikleri yerden bir daha asla dönememiş. Bu yüzden Bermuda Şeytan Üçgeni yaklaşılması yasaklı bölge olarak ilan edilmiştir.

Bir de bu bölgenin kardeşi vardır. Ejderha Şeytan Üçgeni diye tabir edilen bölge ise Pasifik Okyanusu’nda bulunur. Buna benzer bir çok vaka o bölgede de yaşanmıştır. Bazı kesimlerce metan gazının yoğunluğu olarak gösterilen bölgede metan gazının da bulunmaması ayrı bir tezat. Cesaretini toplayıp giden olursa ve geri dönebilirse bizlere de anlatsın neler yaşadığını. Bir kez daha bu başlığı canlandırabiliriz!

Editör : Tuğçe NUH

Bermuda şeytan üçgeni hakkında bilgi konumuzdan sonra diğer konularımıza da bakabilirsiniz. Semih YAŞAR

Koalanın Tıp Bilgisi

Hortum Nasıl Oluşur?

 

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ilginç bilgiler

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar