Koalanın Tıp Bilgisi

Koalanın Tıp Bilgisi

Koalanın Tıp Bilgisi

Koala, Avustralya’da yaşayan keseli hayvanların en bilinenlerinden birisidir. Bu canlılar, yaşamlarının büyük bir bölümünü okaliptüs ağaçlarının üzerinde geçirirler. 
 
Okaliptüs ağacı, koalalar için hem ideal bir korunak hem de gıda ve ilaç kaynağıdır. Okaliptüs yaprakları bir dizi tıbbi etkiye sahiptir. Yaprakları eterik yağ içerir. Bu yağ, birçok hayvan için öldürücü nitelik taşıyan kimyasallardan oluşur. Yani zehirlidir. Buna karşın koalanın karaciğeri, bu maddenin zehirini etkisiz hale getirecek özel bir sisteme sahiptir. Bu nedenle koalalar, diğer canlılardan farklı olarak bu zararlı bitkiyi rahatlıkla besin olarak kullanabilmektedirler. 
 
Koala, okaliptüs dallarında hareket ederken, bu yaprakların yağları hayvanın bedenine de bulaşmaktadır. Vücuda sürülen yağın bir kısmı havaya karışır, diğer kısmı ise vücut içine girer. Bu ise hayvanın bedeninde de son derece özel etkiler meydana getirerek parazitlerin yere dökülmelerini sağlar. 
 
Koala ve okaliptüs ağaçları arasındaki uyum bu kadarla da sınırlı değildir. Koala, vücut sıcaklığının düzenlenmesini de okaliptüs yaprakları sayesinde yapar. Okaliptüs yapraklarının barındırdığı kimyasal maddeler, ağaçtan ağaca değişmektedir. Hatta bir okaliptüs ağacında, iki farklı tipte yaprak bulunabilir. Koala tıbbi eğitim almışçasına ağaçtaki yüzlerce yaprağın içinden kendisi için tam gerekli olanları seçer. Örneğin vücut sıcaklığı düşükse, yani üşüyorsa o zaman “phellandren” yağı içeren yaprakları yiyerek ısınır. Bunun tersi bir durumda ise, yani ateşi varsa, ‘cineol’ içeriği yüksek yaprakları çiğneyerek vücudunun serinlemesini sağlar. Bunların yanı sıra okaliptüs yapraklarında bulunan diğer yağlar da hayvanın kan basıncını düşürür ve kaslarının dinlenmesine neden olur. (1) 
 
Bu arada şunu hatırlatmakta fayda vardır. Avustralya’da okaliptüs ağacının 600’den fazla türü yetişir. Ancak koalalar, bunların sadece 35 tanesini kullanırlar. Dolayısıyla vücut sıcaklıklarını dengede tutabilmek için hem ağaç seçimini hem de yaprak seçimini doğru yapmalıdırlar. Bu, üzerinde düşünülmesi gereken bir uzmanlıktır. Koala, ihtiyaç duyduğu maddenin, hangi tür okaliptüs ağacında ve hangi yaprakta olduğunu nasıl anlamaktadır.”  
 
Bunu canlının yeteneklerinde aramak, kuşkusuz ki boş bir çaba olacaktır. Çünkü böyle bir arayışa girdiğimizde koalanın okaliptüs yapraklarının içeriğini belirleyebildiğini, vücut ısısını dengelemek için yapraklardan hangisinin faydalı olacağını bildiğini ve buna göre bedeninde bir tasarım geliştirdiğini iddia etmemiz gerekecektir. Elbette kendi yaşamını devam ettirmek dışında başka bir amacı olmayan şuursuz bir canlının tüm bunları başardığını düşünmek akılcılıktan uzaklaşmak olacaktır. Yüce Allah cc. Koala’ya böyle bir özellik hediye etmiştir. 
 
 
 
  (1) ‘Hasta Hayvanlar Nasıl Şifa Bulur?’, Sinan Erten, Bilim ve Teknik, Ocak 1996, s.99
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar