Aylandız hakkında bilgi

Aylandız hakkında bilgi

Aylandız hakkında bilgi

Bu konumuzda Yüce Allah teala hazretlerinin yarattığı şifalı bilgilerden Aylandız hakkında bilgiler vereceğiz. Faydalı olması dileklerimizle…

Aylandız hakkında bilgi

Bulmacalarda çokça çıkan bir soru olan Aylandız Diğer isimleri : Latince İsmi : Ailanthus altissima,  Kokarağaç, azakeğeri, Osuruk ağacı, cennet ağacı

Aylandız  Ağacı : Sedefotugillerden; keskin kokulu, uzun salkımlı çiçekler açan ve hızlı büyüdüğü için daha çok gölge ve süs amaçlı dikilen bir ağaçtır. Yapraklar reçine, tanen ve C vitamini; gövde kabuğu tanen ve acı maddeler içerir.

Aylandız  Faydası
Spazm çözücüdür. Ateş düşürücü ve kusturucu etkiye sahiptir. Bağırsak solucanlarını düşürür. İshal ve dizanteride faydalıdır.

Aylandız  Kullanımı
Aylandız ağacının yaprakları kaynatılarak kullanılır. Çayı, özellikle ishal ve kanlı ishalde kabız edici etkisi için kullanılır. Fazla kullanıldığında zehirlenmelere neden olabilir.

Aylandız hakkında bilgiler

(Ailanthus altissima) Simaroubaceae familyasından Mayıs ile Haziran ayları arasında yeşilimsi sarı renkli çiçekler açar, anavatanı Uzakdoğu’dur. Buradan Avrupa ve Anadolu’ya yayılmıştır. Aylandız Ağacı Kokar ağaç, Hızlı büyüdüğünden bu ağaç gölge ağacı olarak ekilmiştir.
Aylandız Ağacı Kokar ağaç, Anavatanı Çin’de, uzun ve zengin bir geçmişi vardır. Eski Çince Sözlüklerde bahsedilen ve akıl hastalığı kellik kadar dertlerine çare iddia edilen sayısız Çin tıp bilgileri vardır. Halen Çin Tıbbında Kök, yaprak ve ağaç kabuğu halen günümüzde kullanmaktadır.
Aylandız Ağacı Kokar ağaç,  ilk 1740’larda Çin’den ABD’ye, 1784 yılında  Avrupa’ya kadar getirildi. Bu süre boyunca batıya getirilen ilk ağaçlardan biriydi. Hızlı gelişen bu ağaç kısa sürede iyi bir bahçe tasarım üyesi oldu.
19. yüzyıldan itibaren ilgisi kokusundan dolayı azaldı fakat bir sokak ağacı olarak kullanılmaya devam edildi. Fakat  bu ağacın istilacı yapısı ,köklerinin çevredeki yaşamı sonlandırılması ve etrafına hakim olup kuraklaştırmasından dolayı istilacı ağaç olarak dışlanmaya başlamıştır.
Çevresini bitiren hatta çimentoda bile yetişen bu ağaça cennetin ağacı olarak Çinliler kullanmış ve halen kullanılmaya devam etmektedir.Çevre Kirliliğine ve atıklara karşı güçlü olan bu ağaç, hızlı büyüyen yapısı ile de dikkat çekiyor.

Aylandız Ağacı –  Kokar ağaç yaprağının içeriğinde neler var?

Aylandız Ağacı Kokar ağaç, Yaprakları % 12 tanen, quercetin gibi Isoquercetin ve alkaloid linuthine içerir. Yaprak ve odun selülozu yüksektir ve kağıt yapımında kullanılır. Birlikte Ezilen yaprak ve çiçekler  böcek kovucudur.
Düşük gelirli ülkelerde Mobilya sektöründe fazla kullanılmaktadır. Sağlık sektöründe Kök ve gövde kabuğu antispazmodik, buruk, acı, kardiyak depresan, diüretik, kusturucu, ateş düşürücü ilaç, solucan ilaçlarında kullanılmaktadır. Solucan ilacı özellikleri yuvarlak solucanlar içindir.
Sıtma ve ateşli hastalıklarda  tedavi için dahili olarak kullanılır, aynı zamanda kalp hızını yavaşlatır ve spazmlar rahatlatır. Kabuğu kolayca kusmaya neden olur. Kalifiye bir doktorun gözetiminde kullanılması gerekir. Çin’de, kabuğu bağırsak dizanteri ve diğer şikayetler için popüler bir çözümdür. Bir klinik çalışmada, 82 hastadan 81 dizanteri tedavisinde kullanılmıştır.
Aylandız Ağacı Kokar ağaç, kabuğu ilkbaharda hasat alınarak kurutulur ve astım için bir kocakarı ilacı, kanser, ishal, dizanteri, dismenore, dizüri, ejakülasyon (erken), epilepsi, döküntü, ateş, gonore, haematochezia, beyaz akıntı, sıtma, ara kanamalarının, yaralar, spazmlar, spermatorrhoea, mide, meme tümörleri, alt ıslatması için Çin Tıbbında halen kullanılmaktadır.
Yaprak, gövde kabukları ve kökleri, parazitik ülserler, cilt kaşıntıları ve deri döküntülerini tedavi etmede kullanılabilir.
Kore’de ise, kök kabuğu öksürükler tedavisinde, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanmaktadırlar. Yaprakları, anthelmintic sıkıştırıcı ve deobstruent vardır. Ağacın Meyvesini  kanlı dışkı ve dizanteri tedavisinde kullanılır.  Ayrıca göz hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Aylandız Ağacı Kokar ağacın yararları nelerdir?

Spazm çözücüdür. Ateş düşürücü ve kusturucu etkiye sahiptir. Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. İshal ve dizanteride faydalıdır.
Yapraklar reçine, tanen ve C vitamini; gövde kabuğu tanen ve acı maddeler ihtiva eder. İshal ve dizanteride, kabuğu kullanılmaktadır.

Aylandız Ağacı Kokar ağaç yaprakları nasıl kullanılır?

Aylandız ağacının yaprakları kaynatılarak kullanılır. Çayı, özellikle ishal ve kanlı ishalde kabız edici etkisi için kullanılır. Fazla kullanıldığında zehirlenmelere neden olabilir. Görünüşünden ve haşereleri uzaklaştıran kokusundan dolayı süs ağacı olarak da kullanılmaktadır.

Aylandız Ağacı Kokar ağacın Zararları nelerdir?

Aylandız Ağacı Kokar ağacın erkek çiçekleri potansiyel alerjik nedeni olan poleni vardır.
Aylandız Ağacı Kokar ağacın yaprakları evcil hayvanlar için toksiktir.
Aylandız Ağacı Kokar ağacın yaprak kokusu yoğun nahoş ve baş ağrısı ve bulantı yapar, özellikle rinit ve konjunktivit gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Polen saman nezlesi neden olabilir.

Aylandız hakkında bilgi  konumuzdan sonra bitkiler ile ilgili diğer konularımıza aşağıdaki linkten kolayca ulaşabilirsiniz…. Semih YAŞAR

BİTKİLER HAKKINDA BİLGİ’ler için tıklayınız….

Aylandız hakkında bilgi

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar