Ayağını yorganına göre uzat atasözünün anlamı

Ayağını yorganına göre uzat atasözünün anlamı

Ayağını yorganına göre uzat atasözünün anlamı

Sizler için çok aranan bu atasözümüzün anlamını geniş ve değişik şekillerde yer verdiğimiz bu konumuzu beğeneceğinizi umuyoruz. Bu atasözümüz de anlatılmak istenenler bellidir. Lakin değişik anlamlar arayanlar için anlamlandıracağımız bu atasözümüz anlamlarından istediğinizi kullanabilirsiniz.

Şimdi lafı daha fazla uzatmadan anlamlara geçelim….

Ayağını yorganına göre uzat atasözünün anlamı

1. anlam :

Gelirini giderlerine uygun şekilde kullanmamızı öğütleyen atasözümüz; İnsanın çalışıp kazandığı şeylerden daha fazla gideri olması durumunda zorlanacağını en güzel şekilde anlatmaktadır.

2. anlam :

Herkesin değişik şekillerde gelirleri ve giderleri vardır. Çok kazanan bir insan harcamalarına dikkat etmese de bu harcamalar belki bütçesini sarsmayacak kadar büyük olmamakla beraber, geliri kısıtlı olan bir insanın giderlerini karşılamaya çalışması, tutumlu olması, gereksiz harcamalar yapmaması gerektiği anlatılmaktadır.

3. anlam :

Dinimizde israf haramdır. Atasözümüz bir bakıma bunu en güzel şekilde anlatmakta değil mi? Gelirine göre dengeli harcamalar yaparak kendisini ve ailesini zor durumda bırakacak şeyleri yapmayan insan, bunun yanında gerek yiyecek gerekse giyecek ve gerekse diğer konularda israfa kaçmamalı yeterince giysisi varken kendisi için çok gerekmedikçe değişik giysiler almamalıdır. Tarihte öyle insanlar yaşadılar ki üzerlerindeki elbisen başka giyecekleri yoktu. Şimdi arkadaşlarına hava atan gençleri görüyoruz; “benim 10 tane ayakkabım var”, ” benim kıyafetim bilmen ne marka” gibi bunlar gereksiz harcamalar yani israftır. İsraf ta Yüce Yaratıcımız tarafından yasaklanmıştır.

4. anlam :

İnsanların büyük bir çoğunluğu belli bir yaşa gelene kadar baba parasıyla yaşamak zorundadır. Baba parasının kıymeti ancak çalışıp kazanmaya başlayınca en güzel şekilde anlaşılır. İnsan bin bir emeklerle yabancı kişilerin yanında çalışarak kazandığı parasını babasının kendisine verdiği paralar gibi rahatlıkla harcayamayacaktır. Para kazanmanın değerini anlayan kişi verdiği büyük emeklerin karşılığında israf edemez. Gerekmedikçe yeni birşeyler almaya da çalışmayacaktır. Siz değerli öğrenciler bunu kavramış olmalısınız. Hele de sizin ana babanızdan istediğiniz gereksiz şeylerin farkına varmaya başlamışsınızdır. Hele de babanızın geliri çok değilse, hele de kirada oturuyorsanız sizi ne kadar zorluklarla okuttuğunun farkındasınızdır.

5. anlam :

İnsan sadece kendi giderlerini karşılamak için çalışmıyor. Müslüman insan komşusu açken tok yatmaz. Dünyada her yıl milyonlarca insan açlık sınırının altında yaşıyor maalesef açlıktan ölüyor. Bunun yanında ülkemizde her yıl çöpe atılan ekmekler bütün dünyayı doyurabilir. İnsan ayağını yorganına göre uzatırken, yorganı ufak gelen akraba ve komşularına da bakmakla mükelleftir. Gerektiğinde onların zorunlu harcamalarına yardımcı olmak zorundadır.

6. anlam :

İnsan cimrilikten sakınmalıdır. Cimrilik hiç hoş karşılanmayan bir davranıştır ama bütün bütün de eli açık olmamalıdır. İkisi arasındaki mesafeyi en iyi anlatan örnek atasözümüzde vurgulanan yorgan ile insanın boyudur. Ne cimrilik yaparak boyumuzdan çok büyük yorganın altında yaşayacağız ne de elimizdekileri savurup yorganımızı boyumuzdan küçük hale getireceğiz.

Ayağını yorganına göre uzat atasözünün anlamı konumuzda sizlere yol gösterecek değişik anlamlar vermeye çalıştık. sizler ödevlerinizi yaparken aynısını yazmak zorunda değilsiniz. Kendi bilgilerinizle harmanlayarak kendinizden de birşeyler katarak yorum yapmanızı tavsiye ediyoruz…. Diğer atasözlerimize aşağıdaki linklerden yada arama yaptırarak değişik konularımıza ulaşabilirsiniz…. Semih YAŞAR

Başarmak ile ilgili atasözleri ve anlamları

KONULARA GÖRE ATASÖZLERİ

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar