Antilop Hakkında Bilgi

Antilop Hakkında Bilgi

Antilop Hakkında Bilgi

Antilop, boynuzlugiller (Bovidae) familyasına ait olan bazı hayvanlara verilen isimdir. Antilopinae alt sınıfının dışında da kullanılan, antilop ismi belli bir cins değildir.

Antiloplar, toynaklı hayvanlar içinde kusursuz koşuculardır. Özellikle de kısa mesafede, birinci sınıf performans sergiliyorlar. Avcısından kaçarken bütün o kıvraklığı ve zarafeti ortaya çıkıyor. İçlerinde en etkileyicisi de sevimli İmpala’lar. Arazide dolaşmakta olan 100’den çok hayvanın oluşturduğu altın sarısı rengindeki sürü, unutulmaz bir manzara yaratıyor. Orta ve Güney Afrika’nın az verimli ormanlık arazilerinde yaşayan en önemli antilop türü, İmpala’lar. Birçok antilop gibi onlar da damak zevkine çok düşkünler ve bitkilerin sadece belirli bölümlerini yiyorlar. Kuraklık dönemlerinde, yeterli besin bulamadıklarında ot, ağaç yaprağı, çiçek, meyve veya tohum da yiyebiliyorlar.

Çiftleşme dönemi geldiğinde, antilopların çok etkileyici oyunlarına tanık olabilirsiniz. Erkek antiloplar bu dönemde kutsal bir tören merasimi yaparcasına, özel takip avlarına çıkıyor. Diğer erkek rakipleriyle dövüşüyor ve kulakları sağır edici konserler veriyorlar. Bir erkek İmpala saatte 180 kez bağırabiliyor. Bütün bunlar, her şeyden önce güç gerektiriyor. Erkekler bu esnada vücutlarındaki bütün yağ deposunu harekete geçiriyorlar. Dişi için yapılan rekabette başarılı olunursa, altı yedi ay sonra, yiyecek bitkilerin bol bol yetişmeye başladığı yağmurlu mevsimlerin başlangıcında bir yavru dünyaya geliyor.

Sıcak ülkelerde, özellikle Orta Afrika ve Hindistan’da yaşarlar. Kürkçülükte küçük antilopların derisinden manto ve çanta yapımında yararlanılır. Kılları serttir. Amerikan antilobu, boz antilop, boğa antilobu, bozkır antilobu gibi türleri vardır.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar