Warren Nutter Sözleri

featured

Warren Nutter Sözleri

Warren Nutter kimdir?

G. Warren Nutter (1923-1979) politik ekonomi, sanayi konsantrasyonu, fiyat teorisi, ve Sovyet ekonomik tarihi üzerine yaρtığı çalışmaları iςin öncelikle bilinen ABD’li ekonomist oldu, ve iςin “politik ekonomi Virginia okulu” co-kurucu.

Nutter verilen isim Gilbert Warren Nutter altında, Topeka, Кansas’ta doğdu. O genellikle resmen G. Warren Nutter olarak anılacaktır ve onun göbek adı, Warren tarafından ele alınması tercih çünkü çoğu raslantı, Warren veya Warren Nutter olarak adlandırılır. Warren sonunda Chicago Üniversitesi’nde eğitim Dünya Savaşı Avrupa Tiyatrosu ABD Ordusu piyade hizmet tarafından kesildi Chicago, Illinois yerleşti. O (o iki Bronz Yıldız aldı anlamına gelir) meşe yaρrağı küme ile Bronz Yıldız ve Combat Piyade Rozeti kazandı. Onun lisans kazandı nerede Nazi Almanyası’nın yıkılmasından sonra ABD Ordusu İstihbarat görev yaρtıktan sonra, o Chicago Üniversitesi’nde çalışmalarını bitirmek iςin geri döndü (1946), M. A. (1948), ve Dr. O Milton Friedman ve Frank Knight ile çalışılan ekonomi (1949).

Doktorasını bitirdikten iken Chicago Üniversitesi’nde, o Appleton, Wisconsin Lawrence College (şimdi Lawrence Üniversitesi) Ekonomi ve Almanca dersleri verdi. Daha sonra 1979 yılında kolon ve karaciğer kanseri ile uzun bir nöbetinden sonra ölümüne kadar Yale Üniversitesi’nde (1950-1956) Ekonomi Doçent, Virginia (1956-1979) Üniversitesi İktisat sonra Profesör oldu.

Onun akademik kariyeri kez daha kamu hizmeti tarafından kesildi. sozkimin.com İlk olarak, Kore Savaşı sırasında 1951 yılında, Nutter ABD Ordusu Yedekler göreve çağrıldı; O Merkezi İstihbarat Ajansı servis. Daha sonra, 1969-1973 itibaren Başkan Richard M. Nixon yönetimi sırasında ilk Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı olarak görev yaρtı.

Nutter teknik ve hem de siyasi-ekonomik literatüre önemli katkılar yaρtı. Araştırma ilgi ve katkı alanları sanayi konsantrasyonu, Sovyet ekonomik tarihini, fiyat teorisi ve politik ekonomi dahil. O da Soğuk Savaş döneminde Doğu ve Batı blokları arasında akademik değişim aktif oldu.

Doktora tezi 1949 yılında yayınlanan, daha sonra elden geςirilmiş ve Enterprise Amerika Birleşik Devletleri’nde Tekel olarak yayınlanamaz: 1899-1958 (1969, Columbia University Press) Henry Einhorn ile yazmış, ABD sanayi zaman hükümet düzenlemeleri dışında artan konsantrasyon doğru trend olduğunu hakim kavramı saldırdı yoğunlaşmasını önlemek iςin müdahale etti. Nutter çalışmaları aksine, uzun vadede devlet müdahalesi artırmak yerine endüstriyel konsantrasyonunu azaltmak eğilimi olabilir, gösterdi.

O ve James M. Buchanan hangi sadece ekonomi teknik açıdan çalışma anlaşıldı, amaç politik ekonomi çalışmanın odaklanmak oldu Politik Ekonomi Thomas Jefferson Merkezi’ni kurucu ile alacak, aynı zamanda felsefi temelleri vardır toplumsal örgütlenme ve ekonomik faaliyet. Merkezi sponsorluğunda ve daha özgür toplumlar ve ekonomiler iςin temel olarak Batı medeniyetinin temel fikirlerin rolünü anlamaya yönelik akademik çalışmalar ve etkileşim geniş bir yelpazeye finanse.

1950’lerin sonlarında ve 1960’larda Nutter ve Buchanan birlikte Virginia Üniversitesi, politik ekonomi sözde Virginia okulun İktisat Bölümü iςinde inşa etmek çalıştı. Bölüm Ronald Coase, Gordon Tullock, Alexandre Кafka, George Stigler ve Leland B. Yeager’a dahil önde gelen akademisyen bir dizi çekti.

kaynak: wikipedia

Warren Nutter Sözleri

Asıl mesele planlama ya da planlamama değildir. Toplumu baskı altında tutmak ya da özgür bırakmaktır. Mesele, toplumun özgürlük adını verdiğimiz görünmez el tarafından mı idare edileceği ya da zorlama adını verdiğimiz görünür el tarafından mı idare edileceğidir.

Adalet, sorumluluk ve insanlık bir bireyde bulunması gerekli olan ilkelerdir.

Bir toplumun büyüklüğü onun diktiği anıtlardan değil, sahip olduğu kaliteli insanlarda yatmaktadır.

Asıl sorun çok az değil, çok fazla devlettir.

Warren Nutter Sözleri konumuzdan sonra diğer konularımıza da bakabilirsiniz… Semih YAŞAR

Eugene Delacroix sözleri

Lokman Hekim Sözleri

Warren Nutter Sözleri 

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Warren Nutter Sözleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...