Üzüm bitkisi ve Faydaları

featured
service

Üzüm bitkisi ve Faydaları

Üzüm (ineb) : Üzüm asmasının glikozca zengin olan meyvesidir.
 
Faydası : Bedeni ve zihni gücü artırır. Kan yapar. Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Yüksek tansiyonu düşürür. Mide ülseri, gastrit, karaciğer hastalıkları, dalak hastalıkları, romatizma ve mafsal iltihabında faydalıdır. Kabızlığı giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Kanı temizler. Şişmanlıkta faydalıdır. Hamilelerin mide bulantısını önler. Cilt güzelliğini sağlar. Nekahat devresinin kolayca atlatılmasına yardımcı olur. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Besleyicidir

Üzüm dünya çağında belkide en çok tüketilen otantik tadı olan bir meyvedir. Onlarca metre uzayabilmektedir ve genelde ılıman iklimleri sever. Üzümü yaprakları yuvarlar aralarında ince çizgiler vardır ve yaprakları da yemeklerde kullanılır. Bilinen üç üzüm çeşidi vardır Kırmızı, Yeşil ve Siyah.

Üzümün renklerine göre de tadı değişir, yeşil üzüm biraz daha ekşi kırmızı üzüm tatlı sitah üzümünde ise ikisinin arasında bir tad vardır.
Üzümün çok yaygın kullanım alanı vardır, kozmetik ve bakım ürünlerinden reçellere, içecekten jolelere kadar bir çok sektörde ve alanda kullanılır. Üzümler çok ufak olmalarına rağmen sağlık açısından çok faydalı meyvelerdir.

Üzüm bol miktarda enerji içerir, protein açısından zengindir ve bol miktarda lif içerir. Üzüm ayrıca folatlar,Niasin, Pantotenik i Piridoksin, Riboflavin , Tiamin yanında, C,E,K vitaminleri içermektedir. C ve K vitaminleri açısından çok zengindir. Üzüm yarıca bol miktarda potasyum, sodyum, kalsiyum, bakıri manganze, demir,magnezyum, çinko,Karoten-α,Karoten-ß ,Kripto-ksantin, Lutein-zeaksantin açısından zengindir.

Üzümün Sağlığa Faydaları
Bol miktarda vitamin , mineral ve bileşen içeren üzüm sağlık açısından mükemmel faydalar sağlamakatadır. Üzümün beyin sağlığından, sindirirm sistemine, cilt sağlığından kanserden korunmaya kadar bir çok geniş alanda sağlığa kakıda bulunmaktadır.
Üzüm Migrene İyi Gelir: Üzüm yardımıyla migrenin iyileştirilebileceiğini belirten bazı sağlık uzmanları evde doal ortamda hazrılanacak üzüm suyunu migren tedavisinde etkili olduğunu savunmaktalar.
Üzüm Alzheimer Hastalığına İyi Gelir: Üzüm Alzheimer hastalığından muzdarip hastalarda amiloid-beta peptit seviyelerinin azaltılmasında yardımcı olur. Üzüm aynı zamanda beyin sağlığının korunmasında ve görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine katkıda bulunur.
Üzüm Hazımsızlığı Giderir: Üzüm hazımsızlığı gidere ve hazımsızlığa neden olan unsurları ortadan kaldırabilir.
Üzüm Meme Kanserinden Korur: Bu konuyla alakalı son zamanlarda yapılan çalışmalar, üzümün meme kanserine iyi geldiğini ortaya koymuştur. Günlük olarak içilen natural üzüm suyunun meme kanseri tümörlerini engellediği düşünülmektedir.
Üzüm Göz Sağlığını ve Görme Yeteneğini Korur: Üzümün göz ve görme sağlığını koruduğu en iyi bilen özelliklerinden sadece bir tanesidir. Üzümlutein ve zeaksantin bakımından zengindir ve bu maddeler yaşlanmaya bağlı göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
Üzüm Kolesterol İlişkisi: Bazı sağlık uzmanları üzümün kolesterol seviyesini sağlıklı bir seviyede tuttuğunu savunmaktadırlar.
Üzüm Böbrek Bozukluklarını Giderir: Üzüm böbrekler üzerindeki baskının azaltılması gerekli olan ürik asiti bol miktarda içermektedir. Bu özelliğinden dolayı üzüm böbrek sağlığını koruma noktasında önemli bir üstlenir.
Üzüm Astıma İyi Gelir: Üzüm akciğerlerde mevcut nem düzeyini arttırmada etkili olanı olan yüksek asimilasyon gücene sahiptir. Üzümün bu özelliğinden dolayı astım ataklarının şiddetini düşürdüğünü düşünülür.
Mikropları Öldürür: Kırmızı üzüm antibakteriyel ve antiviral özellikleri açısından zengidir ve çeşitli enfeksiyonlara karşı bünyeyi korur. Kırmızı üzüm bu özelliğinden dolayı özellikle çocuk felci virüsü ve herpes simpleks virüsüne karşı etkilidir ve aynı zamanda anti viral özellikleri vardır. Virüs ve mikropların neden olduğu hastalıklara karşı etkilidir.
Üzüm kabızlığı Giderir: Üzüm kabızlık sorununun aşılmasında korkunç etkilidir. Üzüm şeker, organik asit ve poliyoz açısından zengin olduğu gibi, bir müshil olarak da görev yapabilmektedirler. Bu özelliğinden dolayı kabızlık ve basur sorunlarına karşı etkili olabilir.
Üzüm Cilt Sağlığı İçin Faydalıdır: Üzüm genel çilt sağlığı için faydalı bir meyvedir, ve cilt bakım ürünlerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Üzüm fitokimyasal ve antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Üzüm ayrıca cilt sağlığı için hayati önem taşıyan C vitamini bakımından zengindir. Üzümün cilt ve deri sağlığna faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.
Üzüm güneş yanıklarına karşı cildi korur.. Cilt üzerinde üzüm çekirdeği ekstresinin uygulanması zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar. Bu güneş yanığı nedeniyle meydana gelen kızarıklıklığı azaltartır ve aynı zamanda güneş ışınlarının zarar verdiği hücrelerin onarılmasına yardımcı olabilir.
Üzüm cilt ve deri sağlığına zarar veren serbest radikallere karşıda etkilidir ve onların cilde vereceği hasarı azaltabilir. Özellikle, üzümün içerdiği bol miktardaki C vitamini serbest radikallerin cilde verdiği zararın onarılmasında önemli rol oyanayabilir. Bunun dışında ciltde meydana gelen kırışıklıkların giderilmesinde üzüm önemli bir rol oynar. Bunun için çekirdeklerinden arınmış üzümün hamur halinde cilde 20 dakika boyunca uygulanması yeterlidir.
Üzüm Cildi Yumuşatır: Üzüm çekirdeği ekstresi cildin nemli kalmasını sağlar. Bunu zengin miktarda içerdiği E vitamini yardımıyla yapar. Ekstre edilen madde aynı zamanda bir exfoliant olarak işlev görür. Böylece cilt ölü hücrelereden temizlenir ve daha sonra cilt nemli, parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanır
Üzüm Cildi Gençleştirir:Üzümde mevcut bazı organik asitler, cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasını kolaylaştırır. Üzüm kolajen oluşumu için gerekli olan C vitamini içerir. Ayrıca içerdiği maddeler hücre ve kan damarlarının sağlıklı kalması için büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, üzüm vücuttan toksinleri kaldırarak hastalıklardan cilt üzerindeki etkisini kırarAyrıca cildi gençleştirir .
Üzüm Saç Sağlığı İçin Faydalıdır: Günümüzde özellikle uzun saçların bakımının yapılması zor ve zahmetli bir iştir. Saçların özellikle kök kısımları besin eksikliğinden dolayı güçsüzleşir ve dökülme meydana gelir. Üzüm tüketimi bu sorunları ortadan kaldırabilir.
Üzüm sağlıklı saçlar için gerekli olan bir çok vitamin ve mineral içermektedir. Bu özelliğinden dolayı üzüm saçların sağlıklı , parlak ve yumuşak kalmasını sağlar. Bunun dışında üzüm saçlar ve kafa derisi için çok iyi bir nemlendirici görevi görür ve kepek sorununu ortadan kaldırabilir. Saçların dökülmesini engelleyebilir.
Kuru Üzümün Faydaları
Kuru üzüm güneşte veya farklı şekillerde üzümlerin kurutulmasıyla elde edilir. Altın sarısı, yeşil ve siyah renklerde olurlar. Kuru üzüm genelde tatlılarda ve kompostolarda kullanılır. Fakat harika tadları dışında sağlık açısından da çok faydalıdırlar.
Kuru üzüm özellikle kabızlık sorunlarını ortadan kaldırmasıyla bilinir. İçerdiği lifler yardımıyla bağırsak hareketlerini arttırır ve kabızlık gibi sorunların üstesinden gelebilir, ayrıca bu özelliği kilo vermeye yardımcı olur.
Kuru üzüm onlar fruktoz ve glikoz enerji içerdiğinden sağlıklı bir şekilde kilo vermek için idela bir besin kaynağıdır.
Kuru üzüm kanda polifenolik antioksidan olarak bilinen kateşinleraçısından oldukça zengindir ve bu özelliği vücudu kanser hastalıklarından korur.
Kuru üzüm kalp sağlığını korur ve kan basıncını azaltır.
Kuru üzüm diyabet hastalarında insülün görevi görebilir.A
Kuru üzüm anemi hastalığına yardımcı olabilecek zengin miktarda demir içermektedir. Aynı zamanda yeni kan oluşumuna yardımcı olan B vitamini kompleksi açısından zengindir. Bu özelliği sayesinde kan hücrelerinin sağlığını korur.
Diğer üzüm türlerind eolduğu gibi saç ve cilt sağlığını korur
Enfeksiyon ve bakterilerin neden olduğu hastalıklara çözüm üretebilir, ateş düşürücü özelliği vardır.
Kuru üzümün bol miktarda içerdiği kalsiyum kemiklerin sağlığı için vazgeçilmez bir maddedir.
Siyah Üzümün Faydaları
Siyah üzüm en başta yazdığımız gibi 3 çeşit olan üzümün diğer bir çeşididir. Genel hatlarıyla sağlık açısından faydaları aynıdır fakat bazı özellikleri siyah üzümü diğerlerinden ayrı kılmaktadır. Ayrıca siyah üzümün tadı dierlerinden biraz daha farklıdır, ekşi değildir. Özellikle cil ve saç sağlığına ciddi anlamda katkı sağlar.
Siyah üzüm kolsterol seviyesini dengeler, içerdiği mineral ve bileşenler yardımıyla insülin duyarlılığını arttırır.
Siyah üzümün düzenli tüketimi konsantrasyon, hafıza ve ayrıca sözleri ve mekanları hatırlama yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur.
Siyah üzümün içerdiği vitamin ve diğer besinler kalp ve damar sağlığını korur.
Düzenli olarak siyah üzüm tüketimi, başta cilt kanseri olmak üzere, kolon, prostat, mide ve bağırsak kanserineyakalanma riskini azaltır.
Siyah üzüm ayrıca sindirim sistemi için faydalı olduğu için kilo vermek isteyenlerin tercih edebilecekleri besin maddelerinin başında gelir.
Mantar hastalıklarına karşı etkili olan sisyah üzüm, güçlü bir antioksidan olarak, enfeksiyon ve bakterilerin yol açtığı iltihapları giderebilir.
Siyah üzüm kabızlık ve hazımsızlığı giderir, midede bulunun asit seviyesinin sağlıklı düzeyde kalmasını sağlar.
Siyah üzüm diğer üzüm çeşitlerinde olduğu gibi göz sağlığını korumak için gerekli olan besinler içerir, görme yeteneğini geliştirir.
Saç ve cilt sağlığını korur, saçların sağlıklı kalmasını sağlar. Cildi özellikle güneş ışınlarınn zararlı etkilerinden korur.
Üzüm Çekirdeğinin FaydalarıÜzüm Çekirdeğinin Faydaları
Üzüm çekirdeği uzuçağlar boyunca Asya ve Ortadoğu toplulukları tarafından kullanılmaktadır. Daha sonra sonra bu alternatif tedavi şekli zamanla ve yüzyıllar sonra Avrupaya geçmiştir. Günümüzde de Üzüm çekirdeği alternatif tıp tarafından hastalıkları iyileştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.
Üzüm çekirdeği inanılmaz güçlü bir antioksidandır ve DNA yapısını korumaya yardımcı olan nadir besin kaynaklarından birisidir
Üzüm çekirdeği bol miktarda C vitamini içermektedir. Bu özelliğinden dolayı bir çok açıdan bünyeye fayda sağlar. Kılcal damarları güçlendirir, böylece bünyede kanda oksijen dolaşımını arttırır.
Üzümçekirdeğinin etkili bir antioksidan olamsı ayrıca serbest radikallerin savunma sisteminde meydana getirdiği hasarın giderilmesine yardımcı olur.
Üzüm çekirdeklerinin içeridği maddeler zararlı güneş ışınlarının ciltte meydana getirdiği hasrı giderir.
Diğer bir özelliği ise beyne giden kan damarlarını korumasıdır.
Üzüm çekirdeği tüketimi kanser hastalıklarına yakalanma riskini de bütük oranda azaltabilir.
Yapılan labaratuvar çalışmaları üzüm çekirdeklerinin vücuttaki zaralı madeleri ve toksinleri dışarı atmaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.
Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklarla mukavemetini arttırır.
Üzüm Suyunun Faydaları
Üzüm suyunun en az üzüm kadar sağlık aöısından faydaları vardır. Üzüm suyunun faydalarından maksimum seviyede yararlanmak için evde çekirdekleriyle birlikte preslenmesini öneririz. Marketleden alınan üzüm suları hazırlanma esnasında özelliklerini yitirebilmetedirler. Üzüm suyunun sağlığa faydalarını şu şekilde sıralayabilirz;
Üzüm suyu kolesterol seviyesini sağlıklı bir düzeyde tutmaya yardımcı olabilir. Hazır üzüm sularında tatlandırıcı kullanıldığı için kolesterole iyi gelmeyebilir, fakat doğal üzüm suyunun kan akışını hızlandırıcı ve damarları açıcı özelliği olduğundan dolayı kolestereloe iyi geldiği düşünülmektedir.
Üzüm suyu düzenli olarak tüketildiğinde kalp ve damar sağlığını korur
Sindirim sistemi için genel anlamda faydalı olan üzüm suyu özellikle bağırsak sağlığı için faydalıdır.
Üzüm suyunun diğer bir önemli özelliği ise bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hastalıklara karşı güçlü bir savunma sisteminin oluşmasına katkıda bulunmasıdır.
Üzüm suyu aynı zamanda özellikle sindirim sistemindeki iltihap ve enfeksiyonların giderilmesinde önemli rol oynarlar.
Etkili bir antioksidan olmasından dolayı üzüm suyu kanser hastalıklarına yakalanma riskinia zaltır.
Başırsakları ve metabolizmayı hareketlendirdiği için üzüm suyu aynı zamanda sağlıklı ve hızlı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur.
Kadınlarda menepoz döneminin süresininin sağlıklı ve düzenli bir şekilde geçmesine yardımcı olabilir.
Metabolizmayı güçlendirir ve hareketlendirir.
Üzüm suyu kemik sağlığını korur ve güçlendirir
Üzüm suyunun kas sağlığını koruduğu ve kasları yağlardan temizlemeye yardımcı olduğu düşünülür.
Üzüm sıyı anlık enerji sağlar.
Üzüm suyunun içerdiği kalsiyım, demir , magnezyum ve diğer bir çok bileşen vitamin ve maddeler saç ve cilt sağlığını korur.
Üzüm suyunun sinir sistemi züerinde de etkili olduğunu söylemek mümkün, özellikle yaz aylarında harareti giderir, su kaybına engel olur, syorgunluğu alır.
Üzüm Pekmezinin Faydaları
Üzüm pekmezi üzüm çeşitlerinden elde edilir ve enerji verici özelliğinin yanında sağlık açısıdnan bir çok faydası vardır. Üzüm pekmezinin sağlık açısından faydalarını detaylı olarak burada yayınladığımız yazıda ele almıştık. Aynı yazıda ayrıca çok detaylı olarak bütün pekmez çeşirlerini ele almış ve faydalarını yazmıştık.
Üzüm Sirkesinin Fadyaları
Üzüm sirkesi çok nadir olarak tüketilen ama sağlık açısından bir çok faydası olan bir üründür. Üzüm sirkesinin özellikle mantar ve egzama hastalıklarına iyi geldiği bilinmektdir. Üüzm sirkesi ayrıca sağlığa faydaları açısından elma sirkesi ve diğer sirke çeşitleriyle benzerlik göstermektedir. Elma sirkesi hakkında yazdığımı yazıyı ayrıca okuyabilirsiniz.
Üzüm sirkesinin sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün;
Kilo vermeye yardımcı olur, insülin seviyesini arttırdığı için açlık hissini azaltır. Bu yüzden kilo vermek isteyenler tercih ederler.
Kalp ve damar sağlığını koruyan üzüm sirkesi aynı zamanda kan hücrelerinin sağlığını korur.
Üzüm sirkesinin beyin ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Serbest radikallerin beyine vereceği zararları azaltır.
Cilt ve saç sağlığı için faydalıdır, cilde direkt olarak uygulamak yerine bir miktar su ile inceltmenizi öneririz. Cilt hastalıklarının etkilendiği bölüme topikal olarak uygulanır.
Yorgunluğu gideri, duş alıdığınız suya bir miktar katmanız yorgun kas ağrılarının giderilmesini sağlayabilir.
Etkili bir dirar söktürücüdür, ayn zamanda genelde sinir sistemi için faydalıdır.
Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları
Üzüm çekirdeği genelde üzümün kendisi ve türevleri ile aynı faydaları sağlamaktadır. Üzüm çekirdeğinin faydalarını kısaca şu şekilde sıralamak mümkün;
Üzüm çekirdeği yağı kılcal damarların sağlığını korur. Bunun yanında doku ve hücre salığı içinde hayati besinler içerir.
Cilt ve saç sağlığı için faydalı olan Üzüm çekirdeği yağı kepek sorununun giderilmesinden aknelerin ortadan kaldırımasına kadar bir çok açıdan dayda sağlar.
Gözlerin etrafında oluşan siyah çemberilerin giderilmesinde etkilidir.
Cildin yaşlanmasını yavaşlatırken, nemlendirici özelliğinden dolayı özellikle kuru ciltler için faydalıdır.
Şeker hastaları için faydalı olduğu düşünülen Üzüm çekirdeği yağı aynı zamanda kalp sağlığını korur.
Kaser hastalıklarını önleyebilir, Üzüm çekirdeği yağı farklı kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
Yaraların hızla iyileşmesini sağlayabilir.
İltihap ve egzaman sorunlarını kısa sürede ortadan kaldırabilir.
Üzümün Zararları
Üzüm genelde sağlık açısından bir risk teşkil etmez, fakat üzüm sirkesi ve Üzüm çekirdeği yağı güçlü bir konsantre olduğu için olumsuz etkileri olabilir. Üzüm daha çok aşırı tüketime dayalı olarak bazı ayn etkilere neden olabilir.
Fazla miktarda üzüm tüketimi alerjilere neden olabilir. Bünyesi hassas olan kişilerde bu alerji kırmızı noktalar halinde kendini gösterir.
Üzüm kalori içermektedir, aşırı miktarda üzüm tüketimi kilo almaya neden olabilir.
Üzüm karbonhidrat içerir ve aşırı şekilde üzüm tüketimi karbonhidratın artmasına neden olabilir.
Yine aşırı şekilde üzüm tüketimine bağlı olarak hazımsızlık ve gaz sorunlarına enden olabilir.
Çok ender de olsa, aşırı tüketim sonucu üzüm kusmaya neden olabilir.

Tavsiyeler
Genel anlamda üzüm her yaştan insanın güvenle tüketebileceği sağlık açısından çk faydalı bir meyvedir. Özellikle mevsiminde taze tüketilmesi ve aynı şekilde üzüm sirkesi ve üzüm çekirdeği yağının doğal ev ortamlarında hazırlanıp tüketilmesini öneririz.

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Üzüm bitkisi ve Faydaları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...