Şampiyon Böcekler

Şampiyon Böcekler

Şampiyon Böcekler

En Hızlı Uçan Böcek: Yusufçuklar saatte 56 km, Hawk Moth türü kelebekler ise 54 km hıza ulaşabilen en hızlı böceklerdir. Oysaki bir insan normal olarak saatte 5 km hızla yürüyebilir. Buna göre insanla bu böcekler yarış yapsalar insan 5 km’lik mesafe aldığında onlar 50 km ileriye çoktan ulaşmış olurlar. Boyutu insanın %1’inden daha küçük olan bu böceklerin insandan 10 kat daha hızlı olması elbette oldukça şaşırtıcı ve mucizevidir.
En Uzak Mesafeye Göç Eden Böcekler:
Afrika’dan İngiltere’ye göç eden Painted Lady kelebekleri (Vanessa Cardui) her yıl4.800 km; Çöl çekirgeleri (Schistocerca gregaria) ise her yıl4.500 kmyol kat ederler.
En Hızlı Kanat Çırpan Böcekler: En hızlı kanat çırpan böcekler No-see-ums’lardır, tüylü kanatlarını saniyede 1.046, dakikada 62.000 kez çırpabilirler.
Monark kelebekleri (Danaus plexippus) de hiç durmadan 1000 km uçabilirler. Monark kelebeklerinin gittikleri bu mesafe bir insanın yürüyerek hiç durmadan Ankara’dan İstanbul’a iki buçuk kere gidip-gelmesine eşittir.
Böcekler En Uzak Ne kadar Zıplar?
Vücutlarının 200 katı kadar uzunluğundaki bir mesafeye zıplayabilen pirelerin bu zıplama özelliği insanın 70 katlı bir binaya zıplamasına eş değerdir.
Vücutlarının 80 katı kadar uzağa zıplayabilen çekirgelerin ulaştıkları mesafeye bir insanın erişebilmesi için bir buçuk futbol sahası uzunluğunda bir alan üzerinden zıplayabilmesi gerekir.
Taklaböceği zıplayarak kendini yaklaşık 30 cm ileri fırlatabilir.
En Hızlı Koşucu Böcekler:
Hamamböcekleri vücutlarının 50 katı uzunluğundaki bir mesafeyi birkaç saniyede kat edebilirler. Saniyede yaklaşık 30 cm ilerleyebilme kapasiteleri, bir koşucunun yaklaşık 91 metreyi 1 saniyede koşmasına eşittir. Bu değer elbette bir insan için imkansızdır.
GÜVE
En hızlı tırtıl olan sedef güvesi (Pleurotya ruralisat) ise saniyede yaklaşık 38 cm gibi çok yüksek hıza ulaşabilen bir savunma refleksine sahiptir.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar