Rüşvet ile ilgili Ayet ve Hadisler

featured

Selam Dostlarım, Konumuzda Rüşvet ile ilgili ayet ve hadisler, Rüşvet alanda verende cehennemdedir, Rüşvet ile ilgili Hadisler, Rüşvet ile ilgili ayetler, Rüşvet ile İlgili Arapça Hadisler, Kuranda torpil ile ilgili ayetler, Kuranda yolsuzlukla ilgili ayetler paylaşmaya çalışacağız.

Hepimizin bildiği üzere rüşvet alıp vermek haramdır. Rasulullah sav. Efendimiz rüşvet alını da vereni de lanetlemiştir.

Sizler de Rüşvet ile ilgili hadisler ve Ayetler paylaşmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir. Bu konumuzda Yüce Allah cc. Hazretlerinin ve Peygamber sav. Efendimizin  rüşvet konusunda ayetler ve hadislerini aşağıda sıralamaya çalıştık. Umarız faydalı olur.

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Rüşvet ile ilgili hadisler


Peygamber sav. Efendimiz şöyle buyurmuştur; Biz, kimi bir işe görevlendirip de maişetini temin edersek, onun ondan sonra aldığı ihanet lokmasıdır. Bureyde’den rivayet edilmiştir.


Rasulullah sav. Efendimiz diğer bir hadislerinde; Âmillerin hediyeleri suhttur yani yasal olmayan maldır. Enes r.a. rivayet olunmuştur.


Rüşvet konusunda en bilinen hadis şu şekildedir; 

Peygamber Efendimiz sav. şöyle buyurmuştur; Allah’ın laneti, rüşvet verenin ve rüşvet alanın üzerine olsun.  Ahmed, Ebu Davud, Tirmizi, İbni Mâce, Abdullah b. Amr


Diğer bir kaynakta hadis şu şekildedir.

Rasulullah SallAllah’u Aleyhi Vesellem;  Rüşvet verene, rüşvet alana ve rüşvete yardım edene yani ikisi arasında gidip gelene lânet etti.” Ahmed, Sevbân ra. Rivayet etmiştir.


Nebi sav. Efendimiz;  İbn el-Lütbeyye’yi, Beni Selim kabilesinin zekâtlarını toplamak işine âmil tayin etti. Rasul SallAllah’u Aleyhi Vesellem’e, gelince ona şöyle hesap verdi: “Bu size aittir. Bu da bana hediye edilendir.” Bunun üzerine RasulullahSallAllah’u Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Doğruysan söyle! Sen babanın ve annenin evinde otursaydın o hediyen gelir miydi? Sonra Rasul SallAllah’u Aleyhi Vesellem ayağa kalkıp Allah’a hamd ve senâdan sonra insanlara hitap etti. Şöyle dedi: “Ben sizden bir adamı, Allah’ın bana yüklediği bazı işlerin üzerine görevli tayin ediyorum. Sonra biriniz bana gelip, bu sizin için, bu da bana hediye edilen hediyedir, diyor. Doğruysa söyleyin, o babası ve annesi evinde otursaydı, ona hediyesi gelir miydi? Allah’a yemin olsun ki; sizden birisi hakkı olmaksızın ondan bir şey alırsa, Kıyamet Günü Allah’a onun sorumluluğunu taşıyarak gelir. Buhari, Ebu Hâmid el-Sâ’idî’den rivayet etmiştir.


Rasûlullah sav. Şöyle buyurdular: Bir kısım insanlar, Allâh’ın mülkünden haksız bir sûrette mal elde etmeye girişirler. Hâlbuki bu, kıyâmet günü onlara bir ateştir, başka bir şey değil. Buhârî, Humus, 7


Rüşvet ile ilgili ayet ve hadislerRüşvet ile ilgili ayetler


Bir de aranızda mallarınızı batıl sebeplerle yemeyin. İnsanların mallarından bir kısmını bile bile günah ile yemek için, o malları hakimlere rüşvet olarak vermeyin. Bakara Suresi 188. ayet meali


Derken kitabı (Tevrat’ı) miras alan bozuk bir nesil bunların yerini aldı. Bize nasıl olsa mağfiret edilecek diyerek, şu alçak dünya malını alıyorlar, yine onun gibi bir mal ve rüşvet gelse onu da alırlar. Allah’a karşı haktan başka bir şey söylemeyeceklerine dair kendilerinden o kitabın hükmü üzere misak alınmamış mıydı? Ve onun içindekileri okuyup öğrenmemişler miydi? Oysa ahiret yurdu Allah’tan korkanlar için daha hayırlıdır. Hâlâ aklınızı başınıza almayacak mısınız? Araf Suresi 169. ayet mealiRüşvet ile ilgili ayet ve hadisler konumuzdan sonra sitemizde bulunan Rüşvet ile ilgili konularımıza, Rüşvet ile ilgili hikaye ve Güzel Ahlak ile ilgili diğer konularımıza da aşağıdaki linklerden kolayca göz atabilirsiniz…. dostkelimeler.com

Rüşvet ile ilgili sözler

Güzel ahlak ile ilgili sözler

Rüşvet ile ilgili atasözleri

Güzel Ahlak ile ilgili ayetler

Rüşvetle ilgili hikaye için tıklayınız… 

Güzel Ahlakla ilgili Hadis

Ahlak hakkında sözler

Edep ile ilgili sözler

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Rüşvet ile ilgili Ayet ve Hadisler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 22 Haziran 2023, 03:11

    ÇOK TEŞEKKÜRLER

    Cevapla
Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...