Misvak ağacı nerelerde yetişir

Misvak ağacı nerelerde yetişir

Misvak ağacı nerelerde yetişir

Misvak ağacı

Latince İsmi : Salvadora Persica

Salvadoraceae familyasından bitki türü. Kalem biçiminde kesilip yontulan dalları misvak adıyla insanlar tarafından diş temizleme malzemesi olarak kullanılır. Doğu Afrika’dan, Hindistan’a kadar uzanan bölgelerde yetişen bu step bitkisi bol, iktisatlı, pratik olmakla birlikte; formalitesi az, kokusu güzel, meyvesi yenebilen bir bitkidir. Çok lifli, küçük bir ağaç olan misvak ağacının dallarının ucundaki kısım diş fırçası olarak kullanılır. Özsuyu doğal florür içerir.

Afrika ve Asya’nın steplerinde yetişen, tuzlu toprakları seven, dikensiz çalı ve küçük ağaçlar. Arabistan’da bu ağaca “erak ağacı” denir. İktisatlı, pratik olmakla birlikte taşınması kalem gibi kolay, formalitesi az, kokusu güzel, meyvesi yenen bir bitkidir.

Afrika ve Asya’nın steplerinde yetişen, tuzlu toprakları seven, dikensiz çalı ve küçük ağaçlar. Arabistan’da bu ağaca “erak ağacı” denir. İktisatlı, pratik olmakla birlikte taşınması kalem gibi kolay, formalitesi az, kokusu güzel, meyvesi yenen bir bitkidir.

Faydası

Dişleri temizler. Diş etlerini kuvvetlendirir. Ağız kokusunu giderir. Mikropları ve bakterileri öldürür. Diş çürümelerini engeller. Ağız kokusunu giderir. Ağrıları hafifletir. Balgamı giderir. Mide gazını gidermeye yardımcı olur.

Kullanımı

Misvağın dalından bir parça kesilip ucu yontularak kabukları soyulur. Bir süre su içinde bekletilince soyulan kısmın içindeki lifler açılır ve diş fırçası gibi kullanılır. Misvağın diş ve diş eti sağlığına faydaları nedeniyle son yıllarda misvak özlü diş macunu ve benzeri ürünler de üretilmektedir.

Peygamber Efendimizin ağız temizliği konusunda misvağı tavsiye etmiş ve ‘eğer ümmetime ağır gelmeyeceğini bilsem her abdest alışlarında misvak kullanmalarıın emrederdim’ demiştir.

Misvağı ıslattığınızda fırça gibi bir hal alır ve kullanımı kolaylaşır.Misvak hem dişe hem de göze faydası vardır.

”Misvak ağız için temizlik,Allahu Teala’nın rızasına sebep ve gözlere de ciladır.Misvakta on hassa vardır:ağzı tatyib eder, diş etlerini güçlendirir,göze cila verir,balgamı giderir,diişin çürümesini önler,sünnete uygun olur,melaikeyi sevindirir, Rabbi razı eder,hasenatı artırır, mideye sıhhat verir.


Hadisi Şerifte Peygamber sav. Efendimiz; “Misvak kullanın. Zira misvak ağzı temizler ve Rabbin rızasını kazandırır.”  buyurmuştur.


Misvak erkeğin fesahatini artırır.fesahat güzel konuşmak demektir.sesin oluşumunda dişlerinde fonksiyonu olduğu için temiz ve bakımlı dişlerin sesin güzelleşmesine katkıda bulunacağına işaret ediliyor.”niçin sararmış dişleriniz ile huzuruma giriyorsunuz?

Misvak kullanınız!” Bu hadisi şerifte ağız ve diş bakımı yapmayanlara bir azarlama var. Hem kendilerine zarar verdiklerinden hem de kötü görünüşleriyle ve ağız kokularıyla başkalrına zarar verdikleri işaret edilmekte.
Şu dört şey Peygamberlerin sünnetlerindendir: sünnet olmak, koku sürünmek, misvak kullanmak, evlenmek.
Peygamber Efendimiz misvağa o kadar önem vermişlerdir ki üzerlerine farz olacağını zannetmişlerdir. Ayrıca peygamberimiz misvak kullanmadan uyumazlardı ve uyandıklarında da ilk olarak misvak kullanırlardı. Misvağın suyunu da içen Peygamberimiz ”bu türlü içmek daha iyi hazmı daha kolay ve sıhhate daha uygundur” demişlerdir

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar