Mevlânâ Hâlîd-i Bağdâdî Sözleri

Mevlânâ Hâlîd-i Bağdâdî Sözleri

Mevlânâ Hâlîd-i Bağdâdî Sözleri

Sizler için faydalı olacağına inandığımız yeni konumuzla Mevlana Halid Hazretlerinin güzel ve özlü sözleri ile karşınızdayız. Allah dostlarının güzel sözlerine daha bir değişik önem veren sitemizde bir çok Allah dostunun sözleri mevcuttur. Gerek sayfalardaki linklerden gerekse arama butonumuzu kullanarak o konularımıza da rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Mevlana Halid-i Bağdadi hazretlerinin sözlerini gerek facebook ve gerek diğer sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Bu sayede arkadaşlarınız da sizler gibi faydalanabilsin. Sosyal medyada insanların işlerine yaramayan sözleri ve paylaşımları yapmaktansa, Allah dostlarının güzel ve ibret verici sözlerini paylaşmak sevaplarımızın çoğalmasına vesile olacaktır.

Biz insanlar müslüman olarak yaşamak, yaşatmak ve ölmek için çalışacağız. Bu konuda her bulduğumuz güzellikleri eşimiz, dostumuz, çocuklarımız, arkadaşlarımız ve çevremiz ile paylaşmamız gerekmektedir.

Mevlânâ Hâlîd-i Bağdâdî Sözleri

Ancak dinin helâl kıldığını al ve onu da hayır yollarında harca.

Mümin kardeşlerin aç ve muhtaç iken, sen keyfin için bolca harcama yaparak lezzetlenme. Elindeki nimetten onlara da tattır.

Kulluk için tüm gayretini sarfet, bununla birlikte nefsine ‘hiçbir zaman Allah katında makbul olacak bir hayır işleyemedim’ düşüncesini kabul ettir.

Bil ki ibadetin ruhu niyettir. Güzel niyet ise ancak ihlâs ile mümkün olur.

Kendi nefsini bütün hayır işlerinde iflas etmiş kabul et. Eğer başka türlü düşünür ve kendinde bir varlık görürsen, bunun tam bir cehalet olduğunu bil.

Ölümü, ahiret hallerini ve nimetlerin hakiki sahibini unutmayınız.

Bütün gayretle sünneti seniyyenin yayılmasına ve bütün bidatların yok edilmesine çalışılmalıdır.

İnsanlardan gelen sıkıntılara katlanmak; Allah’ın beğendiği, Rasûlullah’ın sevdiği ve büyük evliyâların özendiği bir ahlaktır!

Evliyânın kalpleri, İlâhî nûrların çıktığı kaynaklardır! Onlar, kimden hoşnut iseler, Allah Teâlâ da ondan hoşnuttur! Onların kalplerinde yer eden, büyük devlete kavuşmuştur!

Nerede olursan ol insanlara eza ve cefa verme. Buna özellikle Mekke-i Mükerreme’de ve Medine-i Münevvere’de dikkat et.

Allah’ın rahmetinden ümidi kesme. Allah’ın lûtuf ve rahmeti, kul için bütün insanların ve cinlerin amelinden daha hayırlıdır.

Müslümanların imam ve idarecilerinin salih olması için dua et. Müslüman halkın ıslahı için yalvar. Dinin yükselmesi için Allah’a niyazda bulun.

Mevlana Halid-i Bağdadi

Kalp zikrine devam et, öyle ki yolda yürürken dahi zikirden ayrılma.

Sakın şeytana oyuncak olmuş bazılarının yaptığı gibi, Allah Teâlâ’nın rahmetine güvenerek ibadetleri terketme.

Yüce Allah’ı zikretmek, Allah Teâlâ’ya vâsıl olmaya sebeptir ve zikreden kimsenin O’nun tarafından sevildiğinin alametlerindendir.

Nefs-i emmâreden kurtulmuş olmanın alâmeti, insanların övgüsünü ve ayıplamasını eşit görmektir!

Elden geldiği kadar kaç kötü arkadaştan, Kötü ahbâb kötüdür, en zehirli yılandan. Yılan zehir akıtıp, insanı candan eder, Ama kötü arkadaş, can ve imandan eder

Size vasiyetim; size islâmı anlatan Hocanıza itirâzı terk, Rasûlullah’ın dînine ittibâ ve benliğinizi aradan çekip, yok etmenizdir! Bu yolun esâsı budur. Bunlar olmadan, bu yolda ilerleyemezsiniz!

Mürid, herşeyin sahibi olan Allah Teâlâ bir daha mühlet vermeyebilir düşüncesiyle hiçbir anını boşa harcamaz. Vaktini ancak yüce Allah’ı zikretmeye ve O’nunla huzur bulmaya hacar. Kendisini ölmüş, kefene sarılmış ve kabre konulmuş olarak kabul eder. Kendisine rahmet edilerek yalnızca Allah Teâlâ’yı zikretmek için mezardan çıkmasına izin verildiğini, her an geri dönme emrinin verilebileceğini düşünür.

Mevlânâ Hâlîd-i Bağdâdî Sözleri konumuzdan sonra Mevlana Halid hazretleriyle ilgili diğer konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşıp faydalanabilirsiniz. Semih YAŞAR

Mevlana Halid’den (k.s) Nasihatler

Mevlana Halid Bağdadi vasiyeti

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar