Fon Müzikleri

Mayıs Böceği hakkında bilgi

Mayıs Böceği hakkında bilgi

Mayıs Böceği hakkında bilgi

Mayıs Böceği; (Lat. Melolontha). Eklembacaklı hayvanlardan Böcekler sınıfının Kırıkanatlılar takımının Mayısböceğigiller familyasından eklembacaklı bir böcektir.
 
Değişik türlerinin boyları 6 mm ile 10 cm arasında değişir. Çoğu parlak renklidir. Hem larvaları, hem de erginleri bitkilere büyük zarar verir. En çok görülen türün rengi kestanedir ve boyu yaklaşık 2 cm’dir. Büyük kanatları ve kısa duyargaları vardır. Yaz başında yumurtalarını toprağın altına, yaklaşık 12 cm derinliğe saklar ve daha sonra bunlardan beyaz renkli kurtçuklar çıkar. Bu kurtçuklar ilk 4 yıl bitki kökleriyle beslenirler. Sıcak aylarda toprağın üstüne çıkarak mısır ve çimenleri yerler; soğuk aylarda ise yeni dikilmiş ağaçların köklerini yiyerek zarar verirler. Sonbaharda erginleşinceye kadar toprağın altında yaklaşık 60 cm derinlikte yaşarlar. Kışı da toprağın altında, adeta cansız bir biçimde geçirdikten sonra baharda yeryüzüne çıkarlar ve geceleri ağaçların yapraklarıyla beslenirler.
 
Mayısböceğigiller, (Lat. Lelolonthidae). Böcekler sınıfının Kırıkanatlılar takımından bir böcekler familyasıdır. Otçul özellikleri nedeniyle daha çok bitki sağlığı açısından önem taşırlar. Asalakbilimde arakonakçı olarak adları geçen düzlem-duyargalı böcekler familyasıdır.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar