Maydanoz Suyunun Faydaları

Maydanoz Suyunun Faydaları

Maydanoz Suyunun Faydaları

İçerisinde barındırdığı sihirli iksirler ile tam anlamıyla şifa kaynağıdır

Maydanoz belki de en yaygın şekilde kullanılan ancak tedavi edici ve zayıflama özelliği pek önemsenmeyen bir şifalı zayıflama bitkisidir. Maydanoz otunu genelde restoranlarda ve sofralarımızda salata süslemek için kullanıldığını görmekteyiz. Aslında maydınız, yemek ve salatalarda dekorasyon amacı ile kullanılmaktan ziyade içerisinde barındırdığı sihirli iksirler ile tam anlamıyla şifa kaynağıdır.

Maydanoz suyu, 100 gramında 166 mg C vitamini içeriği ile herhangi bir diğer standart mutfak sebzelerine nazaran daha fazla miktarda fazla vitamin C içerir. Bu oran portakalın üç katı kadar fazla ve kuşüzümü (frenk üzümü) ile aynı düzeydedir. Maydonozda bulunan Demir içeriği 100 gramında 5.5 mg olup bu oran, istisnai derecede yüksek bir demir kaynağı manasına gelmektedir. Maydonozda yine mangan (2.7mg 100g) ve kalsiyum (100g başına 245mg) oranları ile gerçekten oldukça yüksek oranlarda diğer mineral ve iz elementleri de içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca maydanoz suyu, 100 gramında 1000 mg oranla olağanüstü yüksek miktarda potasyum elementini de içerisinde barındırmaktadır.

Eski çağlarda maydanoz suyu,C vitamini eksikliğinin neden olduğu iskorbüt dişeti hastalığında diş etlerini ve hastalığı tedavi için kullanılmaktaydı. Yine tavuk karası, retina dejenerasyonu, ve şeker hastalığına bağlı görme kusurlarında maydonoz suyu tüketilerek bitkisel tedavi uygulanmaktaydı. Eski Yunan mitolojisinde Archemorus’un dikkatsiz bakıcı tarafından maydanoz yaprağı üzerine konuması neticesinde bir yılan tarafından yenilmesinden dolayı, maydano yaprağına iyi gözle bakılmamış ve ölüm ile ilişkilendirilmiştir. Ancak bu mitolojik hikaye ile maydonozun sağlığa faydaları arasında hiç bir alaka yoktur.

Ancak modern tıp, maydanoz suyunun adet düzensizliklerini ve kanamaları iyileştirici etkisinden tutn da idrar sökücü, hanımların cinsel isteksizliklerine bitkisel çözüm ve tedavi edici etkilerini ispat etmiş ve de maydonoz suyunun gerçekten bitkisel bir şifa kaynağı olduğu hususunda görüş birliğine varmıştır. Sıtma tedavisinde de maydanoz suyu sıtmayı tedavi eden bir özelliğe sahiptir. Günümüzde maydonuz suyu yine, cilt lekelerine doğal çözümler, böbrek taşlarına bitkisel çözüm ve tedavi, romatizmaya bitkisel çözüm, adet yetersizliklerine ve düzensizliklerine bitkisel tedavi, hazım düzenleyici özellikleri gibi çok değişik rahatsızlıklara ve hastalıklara iyi gelmektedir.

Günde 3 kez 50 ml ( bir çay bardağı) miktarda içilecek maydanoz suyu, özellikle zayıflamak için müthiş bir imkan sunmaktadır. Diğer meyve veya sebze suları ile de karıştırabileceğiniz maydonoz suyu, içerisinde bulunan uçucu yağ asitleri nedneiyle hem yap yakıcı özellik arzeder hem de iştah kesen etkiye sahiptir. Hangi yönünden bakarsanız bakın, maydonoz suyu zayıflama ve kilo verme için ideal bir bitkidir. maaydonoz suyu yapımı için yaş yani taze maydanoz yaprağı kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü kuru maydonoz yaprağında yeteri derecede zayıflatan enzimler kalmaz. kadınlarda aşırı adet kanamasından kaynaklanan demir yetersizliklerini maydonoz yiyerek iyileştirebilirsiniz.Değişik diyet reçetelerinde de maydonoz bitkisinden olca faydalanılmaktadır.

Maydonoz suyu nasıl yapılır – Maydanoz suyu yapımı tarifi

Her derde deva olan maydanoz zayıflamada da etkilidir. Maydonoz suyunun limonota tadına benzemesi de içilmesini kolaylaştırmaktadır. Maydonoz suyu için ev ve bahçede doğal ortamda yetişmiş olan taze maydonoz demeti kullanmalısınız.

*15 adet minik hormonsuz maydanoz (saplarıyla birlikte olmalı) ( kekik suyu ile de karıştırabilirsiniz)

*2 çay kaşığı kadar limon suyu

*yarım çay bardağı su(isteğe bağlı arttırılabilir)

Ööncelikle blendırımıza yıkanmış maydanozlarımızı koyup ince ince olana kadar geçiririz 2 tatlı kaşığı limonuda katarak tekrar blendırla geçirip yarım çay bardağı su ile karıştırıp 3 sefer yine blendırdan geçiririz. Maydonoz suyu artık içilecek kıvamda olduğunda tok veya aç olarak günde 1 kere olmak üzere tüketebiliriz. Maydonoz suyunu ilk kez tatmanızla birlikte sindirim sistemimize çok faydalı hem zayıflamaya yardımcı hemde çok leziz bir içiçek keşfetmiş olacaksınız.

Bu tarifi kendim uyguladım ve kendim limonlu maydanozu kahvaltıda severek tükettiğim için içeçek şeklinde de denemek istediğim. Ortaya çıkan sonuç harika! 1 ayda sadece maydonoz suyu içerek 3 kilo verdim. Hem de diyetsiz egzersizsiz bir biçimde zayıfladım.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar