Küpe Çiçeği hakkında bilgi

featured
service

Küpe Çiçeği hakkında bilgi, diğer adıyla Küpeli

Bu bitkinin çiçekleri aşağı dönük ve aşağı sarkar şekilde olduğundan küpeye benzer. Genelde çiçeğinin dış taç yaprakları ayrı renkte, iç yaprakları ayrı renktedir. Katmerli ve yalınkat çiçek açan türleri vardır. İsmi halk arasında “küpeli” olarak da bilinir.

Çok yıllık bir süs bitkisidir. Açık havada, genellikle saksılarda yetiştirilir. Kışın yaprakları dökülür. İçeri almamalısınız. Hava şartları ne kadar kötü olursa olsun dışarıda tutmalısınız. Sadece ısı sıfırın altına düştüğünde geçici olarak içeri alın ama asla sıcak bir yerde tutmayın. İlk baharda güzelce budamasını yapın, köklerini fazlalıklardan temizleyin, yadırgamayacağı yeni bir toprak bulunan uygun büyüklükteki bir saksıya dikin.

Küpe Çiçeği Bakımı

Öncelikle, bu bitkinin bir dış mekan bitkisi olduğunu bilmelisiniz. Aşırı sıcak yerleri hiç sevmez. Açık havada kızgın güneş altında yaşayabilir, çiçek açabilir ama eğer balkonda yetiştiriyorsanız çok sıcak zamanlarda rüzgara açık bir yerde bulundurun. Sık sık yapraklarını ıslatın. Aksi takdirde ölür. Evde yaşamaz. İlle evde olsun istiyorsanız bu mümkün değildir. Zaman zaman en fazla bir günlüğüne ev içinde misafir edebilirsiniz. Yarı gölgeli ve serin açık hava mekanları en sağlıklı gelişeceği yerlerdir.
Küpe çiçeği havalar soğumaya başlayınca içeri alınır. Camekanlı bir balkon, bitkinin kışı sağlıkla geçirmesine yetecektir. Kış sonuna doğru küpe çiçeği derince budanır ve saksı değiştirilir. Çelikleri ayrı saksılara dikilerek yeni bitkiler elde edilebilir.

ÖZELLİKLERİ:
ISI: Küpe çiçeği kış aylarında 12-15 derecede tutulmalıdır.

IŞIK: Küpe çiçekleri güneşten uzak aydınlık bir yer ister.

SULAMA: İlkbahardan sonbahara kadar toprağı daima nemli olmalıdır. Kışın çok az sulayın.

NEM: Yazın yapraklarına ara sıra su püskürtün.

Küpe Çiçeği Yetiştirilmesi

Her türlü toprakta yetişebilir. Ama gübre katsanız bile yıllarca saksılarda kullanılan aynı toprak iyi değildir. Musluk suyuyla sulana sulana içinde zararlı maddeler artar. Açık hava süs bitkileri genelde toprak seçmez. Gıdalarında güneş en önemli unsurdur. Küpe çiçeği gibi bazı bitkiler her ne kadar az güneş istese de tamamen güneşsiz kalınca gıdasız da kalırlar. Yanına bir sopa dikerek dallarını bağlamalısınız. Yoksa dallar çiçekleri taşıyamayacağından aşağı doğru eğilirler. Bu özelliğinden dolayı saksıyı yüksekçe bir yere koyarak dalları aşağı sarkık gelişecek şekilde yetiştirenler de vardır.

Küpe Çiçeği Üretilmesi

Yan dallarından alacağınız çok eski olmayan sağlıklı, canlı bir dalı direkt topraya dikin. Buna daldırma usulü veya çelik ile üretme denir. Açık havada gölgeli bir yerde barındırın. Gelişmeye başlasa bile yeterince köklenmemiştir. Dalı diktikten sonra uzunca bir müddet, hatta gelişmeye başladıktan sonra bir iki hafta hiç el sürmeyin. Genelde zor tutar. Tuttuğundan emin olunca daha güneşli bir yere alın. Çiçekleri kolay kolay tohum vermez. Tohum oluşursa tohumla da çoğaltabilirsiniz.

Not : Kapalı mekanlarda yaşayamaz. Ben yaşattım diyen varsa, küpe çiçeğinin bulunduğu yerde muhakkak kuvvetli bir temiz hava akımı var demektir. Açık havada, doğal şartlarda en iyi sonucu alırsınız.

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Küpe Çiçeği hakkında bilgi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...