Kanaat ile ilgili Hadisler

featured

Selam Dostlarım, konumuzda; Kanaat ile ilgili Hadisler, Kanaat ve tok gözlülük hakkında ayet ve hadisler, Açgözlülük ile ilgili hadisler, Kanaat ile ilgili kıssalar, Açgözlülük ile ilgili ayet ve hadisler, Hırs ile ilgili ayetler, Allah’ın taksimine kanaat etmek, Kanaat ile ilgili sözler aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık. Kanaat  ile ilgili ayetler için konunun sonuna linkler verdik. Umarız faydalı olur.

Çalışıp, uğraştığımız şeylerin sonucunda Yüce Allah Teala hazretlerinin verdiği şeylere rıza göstermek anlamında olan kanaat için Peygamber sav. Efendimizin kanaat hakkında hadislerini aşağıda bir araya getirdiğimiz konumuzu seveceğinizi umuyor, nasiplenmemizi diliyorum….

Sizler de Kanaat ve açgözlülük hadisleri paylaşmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir. 

Not : Kanaat ile ilgili aşağıda sıraladığımız hadislerde kalın yazılı yerler ravi ve kaynak bilgilerini içermektedir. 

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Kanaat ile ilgili Hadisler


Peygamber sav. Kanaat hakkında söyle buyurmaktadır. Siz Allah’a hakkıyla tevekkül edebilseydiniz, sizleri de, kuşları rızıklandırdığı gibi rızıklandırırdı: Sabahleyin aç çıkar, akşama tok dönerdiniz. Tirmizi, Zühd 33, (2345).


Fudale İbnu Ubeyd radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “İslam hidayeti nasip edilen ve yeterli miktarda maişeti olup, buna kanaat edene ne mutlu!” Tirmizi, Zühd 35, (2350).


Peygamber sav. şöyle buyurmaktadır; Âdemoğlu ihtiyarladıkça onda iki şey gençleşir: Mala karşı hırs ve hayata karşı hırs. Buharî, Rikâk 5; Müslim, Zekât 115, (1047); Tirmizî, Zühd 28. (2340), : İbnu Mâce, Zühd 27, (4234).


Bir sürüye salınan iki aç kurdun sürüye verdiği zarar, kişinin mal ve şeref hırsıyla dine verdiği zarardan daha fazla değildir. Tirmizî, Zühd, 43, (2377).


Resûlullah sav. şöyle buyurmaktadır;  Âdemoğlu için iki vâdi dolusu mal olsaydı, mutlaka bir üçüncüyü isterdi. Âdemoğlunun iç boşluğunu ancak toprak doldurur. Allah tevbe edenleri affeder. Buhârî, Rikâk 10; Müslim, Rikak 116, (1048); Tirmizî, Zühd 27, (2338).


Peygamber sav. şöyle buyurdular;  Sizden kim nefsinden emin, bedeni sıhhatli ve günlük yiyeceği de mevcut ise sanki dünyalar onun olmuştur. Tirmizi, Zühd 34, (2347); İbnu Mâce, Zühd 9, (4141).


Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki; Ademoğlunun şu üç şey dışında (temel) hakkı yoktur: İkamet edeceği bir ev, avretini örteceği bir elbise, katıksız ekmek ve su. Tirmizi, zühd 30, (2342).


İslâm hidayeti nasip edilen ve yeterli miktarda maişeti olup, buna kanaat edene ne mutlu! Tirmizi, Zühd 35, (2350)


Ebu Ümame radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Ey âdemoğlu! Eğer fazla malını Allah yolunda harcarsan bu senin için daha hayırlıdır, kendine saklarsan senin için zararlıdır. Kefâf (yeterli miktar) sebebiyle levm edilmezsin. (Harcamaya), bakımları üzerinde olanlardan başla. Üstteki el (yani veren), alttaki elden (yani alandan) daha hayırlıdır. Müslim, Zekât 97, (1036), Tirmizi, Zühd 32, (2344).


Peygamber sav. şöyle buyurmaktadır;  Zenginlik mal çokluğuyla değildir. Bilakis zenginlik göz tokluğuyladır. Buhari, Rikak 15; Müslim, Zekât 120, (1051); Tirmizi, Zühd 40, (2374).


Peygamber sav. diğer bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır;  Sizden biri, mal ve yaratılışça kendisinden üstün olana bakınca, nazarını bir de kendisinden aşağıda olana çevirsin. Böyle yapmak, Allah’ın üzerinizdeki nimetini küçük görmemeniz için gereklidir. Buhari; Rikâk 30; Müslim, Zühd 8, (2963); Tirmizi, Kıyamet 59, (2515).Kanaat ile ilgili Hadisler konumuzdan sonra kanaat ile ilgili diğer konularımıza da aşağıda verdiğimiz linklerden bakabilirsiniz… Semih YAŞAR

Kanaat ile ilgili ayetler

Cömertlik ile ilgili ayetler

Cimrilik ile ilgili Hadis-i Şerifler

Kanaat ile ilgili sözler

Cömertlik ile ilgili atasözleri

Kanaat – Hırs ayrımı

Kanaat ile ilgili atasözleri

0
be_endim
Beğendim
0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
sinir_oldum
Sinir oldum
Kanaat ile ilgili Hadisler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

  1. 4 Nisan 2018, 06:47

    Allah Allah, sübhansın Allahım…

    Cevapla
Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...