Kanaat ile ilgili Hadisler

Kanaat ile ilgili Hadisler

Kanaat ile ilgili Hadisler

En sevdiğimiz konulardan biri olan kanaat konularımıza kanaat ile ilgili hadis-i şerifler konumuzu da eklemenin mutluluğu içindeyiz.

Çalışıp, uğraştığımız şeylerin sonucunda Yüce Allah teala hazretlerinin verdiği şeylere rıza göstermek anlamında olan kanaat için Peygamber sav. Efendimizin kanaat hakkında hadislerini aşağıda bir araya getirdiğimiz konumuzu seveceğinizi umuyor, nasiplenmemizi diliyorum….

Konumuza kanaat ile ilgili olduğuna inandığımız hadisler ile devam edelim….

NOT : Sitemizde bulunan Hadislerde kalın yazılı yerler raviler ve hangi kaynaklarda yer aldığıdır. Hadisleri kaynak göstermeden de yayınlamamaya özen göstermekteyiz.

Kanaat ile ilgili Hadis-i Şerifler

Peygamber sav. Kanaat hakkında söyle buyurmaktadır. Siz Allah’a hakkıyla tevekkül edebilseydiniz, sizleri de, kuşları rızıklandırdığı gibi rızıklandırırdı: Sabahleyin aç çıkar, akşama tok dönerdiniz. Tirmizi, Zühd 33, (2345).

Fudale İbnu Ubeyd radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “İslam hidayeti nasip edilen ve yeterli miktarda maişeti olup, buna kanaat edene ne mutlu!” Tirmizi, Zühd 35, (2350).

Âdemoğlu ihtiyarladıkça onda iki şey gençleşir: Mala karşı hırs ve hayata karşı hırs”. Buharî, Rikâk 5; Müslim, Zekât 115, (1047); Tirmizî, Zühd 28. (2340), : İbnu Mâce, Zühd 27, (4234).

Bir sürüye salınan iki aç kurdun sürüye verdiği zarar, kişinin mal ve şeref hırsıyla dine verdiği zarardan daha fazla değildir. Tirmizî, Zühd, 43, (2377).

Âdemoğlu için iki vâdi dolusu mal olsaydı, mutlaka bir üçüncüyü isterdi. Âdemoğlunun iç boşluğunu ancak toprak doldurur. Allah tevbe edenleri affeder. Buhârî, Rikâk 10; Müslim, Rikak 116, (1048); Tirmizî, Zühd 27, (2338).

Sizden kim nefsinden emin, bedeni sıhhatli ve günlük yiyeceği de mevcut ise sanki dünyalar onun olmuştur. Tirmizi, Zühd 34, (2347); İbnu Mâce, Zühd 9, (4141).

Ademoğlunun şu üç şey dışında (temel) hakkı yoktur: İkamet edeceği bir ev, avretini örteceği bir elbise, katıksız ekmek ve su. Tirmizi, zühd 30, (2342).

İslâm hidayeti nasip edilen ve yeterli miktarda maişeti olup, buna kanaat edene ne mutlu! Tirmizi, Zühd 35, (2350)

Ebu Ümame radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Ey âdemoğlu! Eğer fazla malını Allah yolunda harcarsan bu senin için daha hayırlıdır, kendine saklarsan senin için zararlıdır. Kefâf (yeterli miktar) sebebiyle levm edilmezsin. (Harcamaya), bakımları üzerinde olanlardan başla. Üstteki el (yani veren), alttaki elden (yani alandan) daha hayırlıdır. Müslim, Zekât 97, (1036), Tirmizi, Zühd 32, (2344).

Zenginlik mal çokluğuyla değildir. Bilakis zenginlik göz tokluğuyladır. Buhari, Rikak 15; Müslim, Zekât 120, (1051); Tirmizi, Zühd 40, (2374).

Sizden biri, mal ve yaratılışça kendisinden üstün olana bakınca, nazarını bir de kendisinden aşağıda olana çevirsin. Böyle yapmak, Allah’ın üzerinizdeki nimetini küçük görmemeniz için gereklidir. Buhari; Rikâk 30; Müslim, Zühd 8, (2963); Tirmizi, Kıyamet 59, (2515).

Kanaat ile ilgili Hadisler konumuzdan sonra kanaat ile ilgili diğer konularımıza da aşağıda verdiğimiz linklerden bakabilirsiniz… Semih YAŞAR

Kanaat ile ilgili ayetler

Kanaat ile ilgili sözler

Kanaat – Hırs ayrımı

Kanaat ile ilgili atasözleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar