İskender Ağa Camii

İskender Ağa Camii

İskender Ağa Camii

İstanbul Şehremini, Ereğli Mahallesi İskender Ağa Camii sokağında bulunmaktadır. Yaya başılardan İskenderağa tarafından kendi adına 16. yüzyılda yaptırılmıştır. Vakfiye tarihi H.945/M.1538’dir. Kabri camii haziresinde bulunmaktadır. XVII.yüzyılda İstanbul’un geçirmiş olduğu yangınlarda yanmış olan camii, 1963 yılında betonarme olarak son cemaat mahalli ve kadınlar mahfil ile birlikte yeniden inşa edilip ibadete açılmıştır.

730 m2 alanı, 128 m2’sini ihtiva eden cami, kubbesiz ve ahşap çatılıdır. Minaresi tek şerefeli ve betonarmedir. Caminin sağında bulunan minareye içeriden çıkılmaktadır. Mihrabı alçı, kürsü ve minberi ahşaptandır. Üst pencereleri ilave ve karanfil motifleriyle tezyin edilmiş olup, orta göbeklerinde ismi celal, ismi nebi ve cihari yari Güzin isemlire yazılıdır.

Caminin abdest alma yeri, tuvaleti, imam ve müzzin için yeterli meşrutası ve yaz kursları için yapılmış kur’an kursu binası bulunmaktadır. Bir imam-hatibi ile bir müezzin-kayyımının görev yaptığı, İskender ağa caminin vakit namazlarında 40-50, Cuma namazlarında ise 250-300 civarında cemaati bulunmaktadır.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar