Huzur ile ilgili hadisler

Huzur ile ilgili hadisler

Selam Dostlarım, konumuzda; Huzur ile ilgili hadisler, Aile Huzuru ile İlgili Hadisler aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık. Huzur ile ilgili kısa ayetler için konunun sonuna linkler verdik.

Peygamber Efendimiz sav. Hz.lerinin huzur ile ilgili olduğuna inandığımız hadislerini aşağıya yazmaya çalıştık. Faydalı olması dileğimizdir… Semih YAŞAR

Sizler de Huzur ile ilgili hadisler paylaşmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir. Bu konumuzda Peygamber sav. Efendimizin  Aile konusunda hadislerini aşağıda sıralamaya çalıştık. Umarız faydalı olur.

Not : Huzur ile ilgili aşağıda sıraladığımız hadislerde kalın yazılı yerler ravi ve kaynak bilgilerini içermektedir. 

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Huzur ile ilgili hadisler


Resulullah (sav) buyurdular ki: “Kadın dört hasleti için nikahlanır: Malı için, haseb ve nesebi için, güzelliği için, dini için. Sen dindarı seç de huzur bul.”    Ebu Hureyre – Kütübü sitte hadis no : 5626


Tavrımızı diğer insanlara göre ayarlarız: Herkes iyilik ettiği sürece, biz de iyilik yaparız. Ama başkaları eziyet edince, biz de buna eziyetle karşılık veririz- diyenler gibi olmayın!  (T2007 Tirmizî, Birr ve Sıla, 63)


“Ey insanlar! Selâmlaşmayı yayın, yemek yedirin, insanlar uykuda iken kalkıp namaz kılın ve esenlik içinde cennete girin!” (T2485, Timizî, Sıfatü’l-Kıyâme, 42)


“Sana verilen dünyalığa kanaatkâr ol, o zaman insanların Allah’a en çok şükredeni olursun. Kendi nefsin için sevdiğin iyi şeyi, insanlar için de sev; o zaman olgun mü’min olursun.” (İM4217, İbn Mâce, Zühd, 24)


“Mü’min, kendisiyle dostluk kurulabilen insandır. Kimseyle dostluk kurmayan ve kendisiyle de dostluk kurulamayan insanda hayır yoktur.” (HM9187, İbn Hanbel, II, 400)


Peygamber sav. Efendimiz Şöyle buyurdular;

Allah’tan korkun. Çocuklarınızın size itaatli olmalarını istediğiniz gibi siz de onların aralarında adaletle davranınız. Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis, 1 cilt, Gonca Yayınevi, İstanbul, 1997, 13/10.


Peygamber sav. Efendimiz Şöyle buyurdular;

En olgun imana sahip mümin huyu en güzel ve ailesine karşı en nazik, lütufkar olanıdır. Huccetü’l İslam İmam Gazali, İhya’u Ulum’id-din, 2 cilt, Çeviri: Dr Sıtkı Gülle, Huzur Yayınevi, İstanbul 1998, s105


Ebu Hüreyre’den (r.a) Rasûlullah’ın (s.a) şöyle dediği rivayet edilmiştir:

“Hiçbir mü’min erkek, mü’min kadınına buğzetmesin; zira hoşlanmadığı huyları varsa buna karşılık razı kalacağı huyları da vardır. MüslimHuzur ile ilgili hadisler  konumuzdan sonra diğer konularımıza da bakabilirsiniz… Semih YAŞAR

Huzur ile ilgili ayetler

Huzur ile ilgili sözler

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar

  Sitemize abone olabilirsiniz...