Hünnap Meyvesinin Faydaları ve Zararları

featured

Rabbimiz bizler için sayısız nimet yaratmıştır. Yazımızda sizlere Hünnap hakkında bilgi, Hünnap Meyvesinin Faydaları ve Zararları, Hünnap ağacı Nasıl yetiştirilir, Hünnap ağacı Ne zaman meyve verir, Taze hünnap faydaları, Hünnap Kaç Kalori hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

 

Hünnap hakkında bilgi, Hünnap diğer isimleri

Rhamnaceae (cehrigiller) familyasından olan ağacımız, bahar aylarında hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan dikenli bir ağaçtır.  Hünnap’ın diğer isimleri; Çiğde ya da Ünnap da denmektedir.

Hünnap’ın Sert çekirdekli, iri bir zeytin biçiminde ve büyüklüğünde bir meyvesi vardır. Meyve ilk başlarda yeşil iken olgunlaştıkça kırmızıya ve siyah-mor renge döner. En dış çeperi derimsi ve ince, pulpası (yumuşak kişim) sarı renkli ve tatlı lezzetlidir. Ünnap da denilen meyvemiz, bahçelerde yetiştirildiği gibi yabanî olarak da yetişir.

Hünnap nerede yetişir ?

Kuzey Afrika ve Suriye’den Hindistan’a ve Çin’e yayıldığı düşünülmektedir. Ağaç birçok iklime uyum sağlamakla birlikte, iyi meyve vermesi için sıcak yazlara ihtiyaç duymaktadır.

Hünnap Türkiye’de nerede yetişir ? Hünnap Türkiye’de yetişir mi?

Marmara, Batı ve Güney Anadolu’da bulunmaktadır. Ayrıca Doğu Karadenizde ve özellikle Çoruh Vadisi Havzasında değişik türleri görülmektedir.


Hünnap Meyvesinin Faydaları ve Zararları


Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Hünnap meyvesinde postasyum ve kalsiyum bulunur. Bu bileşenler kas ve kemik yapısı için önemlidir. Hünnap düzenli tüketilmesi sonrasında kemik sağlığı için fayda sağlar. Antioksidan ile birlikte C vitamini bulunan Hünnap, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca Bağırsak sorunlarına iyi gelerek kabızlığı ortadan kaldırır. Kalp ve damar sağlığına da iyi geldiği bildirilmiştir. Ayrıca Lif deposudur. İçeriğinde yağ bulunur.

Hünnap Meyvesinin Zararları Nelerdir?

Hünnap gereğinden çok fazla tüketilirse sindirim sistemi üzerinde etki ederek ishale yol açabilir.

Hünnap ağacı kaç yılda meyve verir?

Hünnap ağacının birkaç yılda meyve vermesi beklenir. Hünnap ağacı genellikle 2 yaşından itibaren meyve vermesi beklenir.

1 hünnap ağacı kaç kilo meyve verir?

Hünnap ağacından yeri ve iklim şartları uygunsa yaklaşık 50-60 KG. civarı hünnap meyvesi alabilirsiniz.

Hünnap Kaç Kalori
Hünnap Kaç Kalori

1 taze hünnap kaç kaloridir?

Hünnap meyvesinin yaş hali şeker oranı açısından yüksek olmayan durumdadır. 100 gram Hünnap meyvesinde yaklaşık olarak 79 kalori bulunmaktadır. Bu açıdan 4 adet hünnapta ortalama 48 kalori vardır.

Hünnap Meyvesinin Kullanımı

Meyvelerinde şeker, tanin ve müsilajlı (eksopolisakkarid) maddeler bulunmaktadır. Güneşte kurutulan olgun meyveler çerez olarak çay ile tüketilebilir. Meyve yaş olarak tüketilebilir. Ayrıca Reçel yapabilirsiniz. Hünnap geleneksel tıpta da kullanılmaktadır.

 

Çörek otunun faydaları nelerdir

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Hünnap Meyvesinin Faydaları ve Zararları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...