Dut hakkında bilgi

Dut hakkında bilgi

Dut hakkında bilgi

Dut Nedir
Dut, dutgiller (Moraceae) familyasından Morus cinsini oluşturan ağaç türlerine verilen ad. Vatanı Çin’dir. Gövde silindirik, dik ve kalın; kabuk çatlaklı ve gri-kahve renklidir.10-15 m kadar boylanabilen, yeşil yapraklı, uzun dalları olan, beyaz ve kırmızımsı, morumsu meyveleri olan bir bitki türüdür. Dut hemen hemen ülkemizin her yerinde yetiştirilir. İçerisinde barındırdığı vitamin ve minerallerin yanından mikrop öldürücü özelliği de vardır.

Dutun Faydaları

Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.
Ateş düşürücü özelliği vardır.
Bademcik ve boğaz iltihabına karşı iyi gelir.
Kansızlığa karşı iyi gelir.
Ağız yaralarına ve diş eti rahatsızlıklarına faydalıdır.
Vücuda kuvvet verir.
Aç karnına kullanıldığında kabızlığı giderir.
Vücuttaki toksinleri atar.
Ayrıca dutun yanında taze yaprakları kanamaları durdurmak için tampon yapılabilir. Meyvenin suyu gargara yapıldığı takdirde bademcik iltihaplanmasına, boğaz ağrılarına, diş eti rahatsızlıklarına, ağız yaralarına ve bebeklerde görülen pamukçuk hastalıklarına da faydalı gelmektedir.

Dut pekmezi olarak kullanımında ülser, gastrit, astım, bronşit, akciğer rahatsızlıklarına karşı çok faydalı gelmektedir. Özellikle küçük çocukların kullanması zeka gelişimi için faydalı gelir.

Dut pestili ise vücutta su kaybını önler ve enerji verir. Bir çok kanser hastalığına da faydalı gelmektedir. Soğuk havalarda tüketilirse bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu da grip, soğuk algınlığına karşı faydalı olmaktadır.

Dutun Kullanımı

Meyve olarak kullanılabilir. Bunun yanında pekmezi, şurubu, kurutulmuş şeklinde de kullanılabilir. Şurubun kullanımı genellikle gargara şeklinde boğazdaki iltihaplanma ve boğaz ağrılarına karşı kullanılabilir.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar

  Sitemize abone olabilirsiniz...