Bozuk yumurta nasıl anlaşılır?

Bozuk yumurta nasıl anlaşılır?

Bozuk yumurta nasıl anlaşılır?

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden olan yumurta, içerdiği besin maddeleriyle sağlık açısından mütenevvi faydalar sağlayan ve günden mutlaka en az bir, en fazla da 2 adet tüketilmesi önerilen yiyeceklerden bir tanesidir. Ancak yaz ayları geldiği zaman ne yazık ki yumurtalarda bozulmalar husule geliyor ve bozuk yumurtanın tüketilmesi durumunda da çeşitli sağlık problemleri kendini göstermeye başlıyor. Peki bir yumurtanın bozulup bozulmadığını anlamanın en etkili yolları nelerdir?
 
Bozuk yumurtayı anlama yöntemleri
Uzmanlar satın almış olduğumuz yumurtaların ömrünü uzun tutmak ve bozulmalarını önlemek adına, yumurtaları ambalajlarıyla birlikte buzdolabında saklanması gerektiğini altını çiziyorlar. Yumurtanın saklandığı ortamın ısısı ne kadar düşük olursa, yumurtanın bozulma riski de o kadar düşer. Bir yumurta oda sıcaklığında 1 ay dayanabilirken, soğuk hava deposunda 4-6 ay kadar dayanabilmektedir. Yumurta oda sıcaklığında yumurta kabuğunda bulunan gözenekler giderek açılmaya ve bu gözeneklerden içeriye mikroorganizmalar girmeye başlıyor.
Uzmanlar yumurtayı dolapta saklamayı öneriyorlar ancak, kesinlikle yumurtayı yıkamadan saklamalısınız. Tavuk yumurtlarken yumurtanın kabuğu üzerinde dışkı bulunuyor ve bu dışkı da insanı hasta edecek mikroorganizmaları içeriyor, fakat aynı zamanda yumurta kabuğunda koruyucu bir tabakada yer alıyor. Yumurtayı yıkayarak dolaba koyduğunuz zaman dışkıyla birlikte bu koruyucu tabakada yok oluyor. Bu nedenle yumurtayı yalnızca yiyeceğiniz zaman yıkamalısınız.
 
 
Bozuk yumurta nasıl anlaşılır?
Bozuk yumurtayı anlamanın en kolay yolu, yumurtayı kırdıktan sonra sarısını incelemektir. Eğer yumurta kırıldığı zaman sarısı dağılıyorsa, o yumurta bozuk demektir. Yumurtaya dışarıdan bakarak bozuk olduğunu anlamak oldukça zordur. Bozuk yumurtayı anlamanın yollarından biri de dışarıdan bakıldığında tepesindeki boşluk kısmı artmış ise ve suya konulduğunda yumurta yukarı çıkıyorsa da yumurtanın bozuk olduğu anlaşılır. Çatlak yumurtalarda tüketilmemelidir.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar