Atletler Ne yöne koşar

Atletler Ne yöne koşar

Atletler Ne yöne koşar? Atletler Neden Saat Yönünün Tersine Koşar?

İnsanlar dünyaya geldiği andan itibaren sol veya sağ tarafında bulunan organları daha sık kullanır. Bunun sonucunda hepimizin iyi bildiği şekilde solaklar ortaya çıkmaktadır.

Bu türlü farklılaşmanın oransal olarak ele alındığında erkeklerin %5i kadınların ise sadece %3ü solaktır. Bu durum solakların aslında oldukça az olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır.

Koşularda ise bu durum göz önüne alınarak saat yönünün tersi seçilmiştir. Bu sayede solak olmayan koşucuların dış ayakları sağ ayakları olacak ve genellikle yük binen ayakları daha güçlü olacağı için koşu daha çetin geçecektir. Yani sağ taraftan güç alarak koşuya başlayan atletler daha hızlı bir şekilde yarışı tamamlayabileceklerdir.

Genele bakılarak alınan bu karar sonrasında ise solakların bu türlü bir sporda başarı oranında oldukça az olduğu gözler önüne serilmektedir. Çünkü solak olmayan sporcuların daha avantajlı başladığı bu sporda solakların yarışı onlardan önce bitirme ihitmali neredeyse hiç kalmamaktadır. Bu durum karşısında solakların daha spor hayatlarına başlamadan atletizimden elendiği gerçeği ise günümüzde geçerliliğini hala sürdürmektedir.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar