Erol Aksoy kimdir

featured

Erol Aksoy

işadamı

1946 yılında Denizli’de doğdu. Koç’un kurucusu olduğu Türk Eğitim Vakfı bursu ile ABD Harward Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği okudu. İşletme dalında master yaptı. Yaz tatillerinde Dünya Bankası’nda çalışırken Turgut Özal ile tanıştı. Koç Holding’te Finansman Koordinatörlüğü; Garanti Bankası’nda Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdürlük yaptı. 1981’de bu bankadan ayrıldı; Denizli’li Ergür ailesinden para ödemeden İktisat Bankasını devraldı.Türkiye’nin 2. özel televizyonu olan Show TV’yi kurdu. Cine 5’i kurdu ve Türkiye’de ilk kez şifreli yayın teknolojisini kullandı. İlerleyen yıllarda lig maçlarını aldı. Kanalın büyük kârının ardından Türkiye’nin ilk yerli çocuk kanalı Maxi TV’yi ve Supersport TV adında bir spor kanalı kurdu. Analog platformdaki sistemini dijitale çevirdi fakat lig’i izletme hakkını Teleon alınca başarısız oldu. Show TV’nin önce hisseleri, ardından da tamamını Mehmet Emin Karamehmet’e sattı. 15 Mart 2001 yılındaki krizde İktisat Bankası, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi.

* ANAP kuruculuğu Milli Güvenlik Kurulu’nca veto edildi.

* Show TV’nin patronu idi bilahare M.Emin Karamehmet’e sattı.

* Erol Aksoy, Iktisat Bankası’nın yanı sıra Avrupa ve ABD’de banka sahibi.

* Iktisat Bankası’nın 1994 yılı karı, 612 milyar lira.

* Mal Varlığı: Iktisad Bankası; ABD’de bir banka; Paris’te ve Cenevre’de birer şubesi bulunan BIC Bankası, Show Radyo; Show TV (% 70 payına sahip); AKS Televizyonculuk şirketi; Alo Show Şirketi; Emek Sigorta.

* 22. 6. 93’de Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A. Ş. nin % 25 Hissesini 16 Milyon ABD Dolarına satın aldı. Hürriyet Gazetesi’de Show TV’nin % 20 hissesine sahipti.Doğan Holdingle ortaklıktan bilahare vazgeçildi.

* Adı, Mersin ve Antakya bölgesinde Türkinvest’in sahibi Nasrullah Ayan ile Altın kaçakçılığına karışmış olay mahkemeye intikal etmiştir.

* TKB (Türkiye Kalkınma Bankası’na) vadesinde ödenmeyen borçları yüzünden icra takibine alınmıştır. (Gazeteler 22-6-93)

0
be_endim
Beğendim
0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
sinir_oldum
Sinir oldum
Erol Aksoy kimdir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...