el-Mâcid isminin anlamı

featured

Selam dostlar, konumuzda Yüce Allah cc. Hazretlerinin isimlerinden El-Mâcid Ne Demek?, El-Mâcid Fazileti Ve Anlamı, el-Mâcid isminin anlamı, el-macid fazileti, El Macid Anlamı, el-macid mutluluğun şifresi, Ya Macid Celle Celalühü ne için okunur, el-macid 100 kere, Ya Macid ismi şerifi oku, el-macid zikir sayısı, Ya Macid okuyanlar aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık.   Konunun sonuna Allah cc.  Kategorimize link verdik. Faydalı olması dileğimizdir.

Sizler de El-Mâcid ismi ile ilgili paylaşım yapmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir.

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


el-Mâcid isminin anlamı


el-Mâcid, şanı yüce olan, keremi bol olan, yardımı çok olan, in’âm ve ihsânı bol olan demektir.

İbrâhîm sûresi (14), 34: “…Allah’ın nimetini saymak isterseniz sayamazsınız!…”

Şimdi sizi, Kur’ân-ı Kerîm’in muhteşem iklimine davet edeceğim dostlar! Çünkü bu ismi çalışırken, neler hissettiğimi size kalemimden çok, yüreğim anlatabilir.

Dinleyin, “sevgiyi” dinleyin ve “rahmeti” hissedin. Göklerden arza akan muhabbet yağmuruna varlığınızı uzatın dostlarım:

“Andolsun kuşluk vaktine. Ve sakinleştiği zaman geceye ki, Rabbin seni bırakmadı ve darılmadı. Ahiret senin için dünyadan iyi olacaktır. Rabbın sana verecek ve sen hoşnut olacaksın. O seni yetim bulup da barındırmadı mı? Seni yol bilmez bulup yola iletmedi mi? Seni yoksul bulup zengin etmedi mi? Öyleyse sakın yetimi ezme. Dilenciyi de azarlama. Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat.” (Duhâ sûresi (93), 1-11.)

el-Mâcid olan Allah (cc) Kur’ân-ı Kerîm’i ile hepimize hitap eder dostlarım. Her âyeti, kendinize inmiş olarak okuyun. Rabbinizin sizinle konuştuğunu hissedecek ve O’na cevap vereceksiniz.

Duhâ sûresi’ni okurken de, O’nun, sizin hayatınızdaki ikramlarını düşünün ve Rabbinize yüreğinizle cevap verin lütfen!

Kur’ân-ı Kerîm’i sabah ve akşam okudukça, günler geçtikçe, ilerleyen zaman içinde Rabbinizin size, başınızdan geçen nice olaylarla, “Ben seni bunca geçen yıl içerisinde hiç yalnız bırakmadım kulum”, buyurduğunu hissedersiniz.

O, Mâcid’dir; hiçbir kulunu; kendisine inanan, iman eden hiçbir kulunu, hayat yolunda yalnız bırakmaz. Nice nimetlerle ikramlandırır kulunu. Hava, su, ışık ve ısı, nimetlerini zaten hiçbir yarattığından esirgemeyendir O! O, kendisine inanmayana bile, dünyada bu lûtuflarını kısmaz dostlarım!

el-Mâcid’dir O! Keremi bol, in’am ve ihsanı çok olandır O!

Ayrıca, Allah’ın size özel olarak verdiği ikramları düşünün, dostlarım.
Yüce Yaradan, “Dünya seni aldatmasın kulum, asıl yurt, ahiret yurdudur ve orası senin için daha hayırlıdır. Hazırlığını ahirete göre yap”, diye seslenir kuluna…
Dostum, Rabbinin nimetlerini öylesine düşün ki; sen O’nsuz iken, O’nu bilmezken, gerçek anlamda kimsesizdin. O’nu bulduğun an, “Sığınılacak kapı”yı buldun! Gerçek barınma, O’nu bulup, O’na sığınabilmektir. Zira kulunu her kötülükten koruyabilecek tek kapıdır O!

Sen, onu bilmeden önce şaşkındın. O’nu bilince yolunu; dosdoğru olan tek yolu buldun. Fakirlik, O’nsuzluğun gerçek adıdır dostlar! Zenginlik, O’nunla olmanın tadıdır… O’nu bulan, dünyayı da ahireti de kazanmıştır. Zenginlik, iki cihanın saadetinin kazanılmasıdır; zenginlik gerçek huzurun adıdır.

Rabbimiz,“Her şeyin bana ait olduğunu, Mâlik-el Mülk olanın Ben olduğunu gördün kulum, o halde, sana emanet olarak verdiklerim seni şımartmasın, sen de, sana verdiklerimle yeryüzündeki yetimlere, fakirlere yardım et ve seni getirdiğim noktaları görerek, Beni şükranla an.” buyurur, yüreğinize.

Var olma nimetine, hidayet nimetine, akıl nimetine, yürek nimetine, sağlık nimetine, varlık nimetine, huzur nimetine, güzellik nimetine ve de en mühimi Habibine, Sevgilisine, İki Cihan Sultanı Muhammed Mustafa’ya (s.a.s.) ümmet olma nimetine, şükreden kullarının şükürlerine karşılık, nimetlerini artıracağını vaat eder Allah, o muhteşem kelâmında.

Bilmeye yolculuktayız dostlar; bulmaya yolculuktayız… “Bileceğiz”, “bulacağız” ve “olacağız” inşallah.

“Kâfir ölür, Mü’min olur” ne güzel bir sözdür. Olacağız inşallah… el-Mâcid olanın yardımıyla…el-Mâcid isminin anlamı  konumuzdan sonra sitemizde bulunan diğer  konularımıza aşağıdaki  linklerden kolayca ulaşabilirsiniz… Dostkelimeler.com


ALLAH (CC)

Allah´ı hatırlatan sözler, Allah ile ilgili sözler

Allah´ın Sıfatları Nelerdir


0
be_endim
Beğendim
1
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
sinir_oldum
Sinir oldum
el-Mâcid isminin anlamı
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

  1. 10 Eylül 2021, 09:40

    insan alçak gönüllü olmaya bilir ama alçaklık yapmaya çok müsait durumdadır.

    Cevapla
Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...