Descartes Sözleri

Descartes Sözleri

Konumuzda Fransız matematikçi, bilimadamı ve filozof olan Rene Descartes Sözleri paylaşacağız. Batı düşüncesinin son yüzyıllardaki en önemli düşünürlerinden biri olan Descartes Akılcılık felsefesini benimsemiştir. Descartes kimdir hakkında bilgi için buraya tıklayabilirsiniz… Dostkelimeler.com

Descartes’in söylediği sözleri konumuzda toplamaya çalıştık. Sizlerde Descartes sözleri ekleyerek katkı sağlayabilirsiniz.

 

 

Rene Descartes Sözleri

 

Allah’ın varlığı, bir hakikati ifade eden geometrik teorilerden daha hakikidir. 

Aşk, kendisini doğuran nesnenin iyi mi, kötü mü olduğunu biz katiyen farketmeksizin bizde uyandırılabilen bir tutkudur. 

Başkalarını kötülemek için yapılan dedikodudan duyulan zevk, başkalarını düşürdüğümüz ölçüde kendimizi yükselttiğimizi sanmaktır. 

   Descartes’in En Ünlü Sözü : Düşünüyorum, öyleyse varım.    

Felsefe bir ağaç gibidir, kökleri metafizik, gövdesi fiziktir. Gövdeden çıkan kollar da öteki bütün bilimlerdir. 

Hakikatı arayanın bir defa bütün şeylerden gücü yettiği kadar şüphe etmesi gerekir. 

Tanrının varlığı, bir hakikatı ifade eden geometrik teorilerden daha hakikidir. 

Hürriyete ve insanın kendi üzerinde kurduğu kesin egemenliğe bayılıyorum. 

Kararsızlık, esef ve pişmanlıklarımızın yegane sebebidir. 

Okumadan edindiğim biricik fayda bilgisizliğimi gittikçe daha iyi görmek olmuştur.

Sana ışık tutanlara sırtını dönersen göreceğin tek şey kendi karanlığındır.

Aklın öğütlediği her şeyi tutkuya kapılmaksızın yerine getirmek için sağlam bir kararlılık gerekir. Bence erdem, bu karar sağlamlığıdır.

İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

Şüpheyi, asla işlerimizi sevk ve idarede kullanmamalıyız.

Eğer gerçeği gerçekten bilmek istiyorsan, yaşamında bir kez olsun bütün şeyler hakkında şüphe et.

  Aldatmaz olduğu için de Tanrı’nın bildirdiği doğrudur.  

 

Rene Descartes resimli Sözleri
Rene Descartes resimli Sözleri

Benim bilgime güvenin bu bilgiler gerçekliği kanıttır kanıtlamak düşünmeyi gerektirir.

Tanrı’nın bilgisinin mükemmel olması ve onun aldanmaz ve aldatmaz olması inancı, vahyin temelini oluşturur.

İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

Felsefe bir bilimdir. Felsefeyi kesin bir bilim yapmak için geometrik yönteme metafiziğe uygulamak gerekir.

Bizim çıkış noktamız bireyin subjektivitesidir… Çıkış noktamızdan bakıldığında ‘düşünüyorum öyleyse varım’ gerçeğinden başka bir gerçek olamaz. Herhangi bir gerçekten önce, bir mutlak gerçek olmalıdır. Bu gerçeği kavramak basittir, çünkü bireyin varlığında mevcuttur.

Kesin olan bir şey var. Bir şeyin doğruluğundan şüphe etmek. Şüphe etmek düşünmektir. Düşünmekse var olmaktır. Öyleyse var olduğum şüphesizdir. Düşünüyorum, o halde varım.

Descartes Felsefi Sözleri – kitaplardan alıntılar

Yalnızlık, bir daha kırılmayacağın ve üzülmeyeceğin bir huzurdur. Onu çekilmez yapan tek şey ise yenilmişlik duygusudur. Hiç kimseye yararlı olmamak, tam anlamıyla değersiz olmak demektir. Şüpheyi, asla işlerimizi sevk ve idarede kullanmamalıyız. Benim bilgime güvenin bu bilgiler gerçekliği kanıttır. Kanıtlamak için düşünmek gerekir. Hürriyetime ve insanın kendi üzerinde kurduğu kesin egemenliğe bayılıyorum.

Hakikatte ancak ve yalnız Tanrı’dır ki; O tam olarak bilgedir, yani her şeyin hakikati hakkında tam ve kesin bilgisi vardır; fakat denilebilir ki insanlar daha önemli hakikatler hakkında az ya da çok bilgi sahibi oldukları ölçüde, az ya da çok bilgelik sahibidirler. Bu noktadan bakılırsa bütün bilginlerin hem fikir olamayacağı hiçbir şey bulunmadığını sanıyorum.

Descartes Sözleri resimli
Descartes Sözleri resimli

İlk olarak, kesin bir şekilde bilmediğim bir şeyi asla doğru olarak kabul etmem. İkinci olarak, doğru çözüme ulaşmak için incelediğim konuyu mümkün olduğu kadar küçük parçalara ayırır, ondan sonra analiz ederim. Üçüncü olarak, küçükten başlayarak büyüğe doğru adım adım düşüncelerimi netleştirmeye çalışırım. Nihayet son olarak ta, her durumun sonucunu ortaya koyar ve genel olarak gözden geçiririm.

Kesin olan bir şey vardır ki;  Bir şeyin doğruluğundan şüphe etmek. Şüphe etmek düşünmektir. Düşünmekse var olmaktır. Öyleyse var olduğum şüphesizdir. Düşünüyorum, o halde varım.

Şüphe etmek düşünmektir. Düşünmekse var olmaktır. Öyleyse var olduğum şüphesizdir. Düşünüyorum o halde varım. İlk bilgim bu sağlam bilgidir. Şimdi bütün öteki bilgileri bu bilgiden çıkarabilirim.

Düşüncelerimizin haricinde, hiçbir şey tamamıyla bizim elimizde değildir. Her çözdüğüm matematik problemi daha sonra da başka bir problemi çözmeye yardım edecek bir kural oldu.

Felsefe kelimesinden “bilgeliği inceleme” anlaşılır. Bilgelikten de yalnız işlerimizde ölçülülük değil, aynı zamanda hayatımızı sürdürebilme, sağlığımızı koruma ve bütün zanaatların icadı için de insanın bilebildiği bütün şeylerin tam bir bilgisi anlaşılır.

Bu bilginin böyle olması için de onun ilk nedenlerden çıkarılmış olması gereklidir. Böylece bu bilgiyi edinme yolunu öğrenmek için “ki asıl felsefe budur” bu ilk nedenleri, yani ilk ilkeleri aramakla işe başlamak gerekir.

Bu ilkelerde de iki koşul bulunmaktadır. Birincisi; bu ilkeler o kadar açık ve apaçık olmalıdır ki insan aklı onları dikkatle incelemeye koyulduğunda doğruluklarından şüphe etmesin. İkincisi; geriye kalan başka bütün nesneler var olmadığı hâlde dahi ilkeler bilinebilmeli, fakat buna karşılık, ilkeler var olmayınca başka şeyler bilinmemelidir. Bundan sonra da ilkelere bağlı olan şeylerin bilgisini öyle ilkelerden çıkarmalıdır ki yapılan dedüksiyonların (tümdengelim) bütün devamında apaçık olmayan hiçbir şeye rast gelinmesin.

 

Descartes Sözleri konumuzdan sonra Descartes ilgili diğer konularımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Dostkelimeler.com

Rene Descartes kimdir

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar