Salih amel ile ilgili sözler

Salih amel ile ilgili sözler

Konumuzda sizlere Salih amel ile ilgili sözler paylaşmaya çalışacağız. Dünyada ve hala hayattayken salih amellerimizi çoğaltmaya çalışmalı ve bu şekilde yüce rabbimizin rızasını kazanmaya gayret göstermeliyiz.

Yüce Allah cc. Hazretleri Beyyine suresi 7. ayette mealen  “İmân edip sâlih ameller işleyenlere gelince, yaratılmışların en hayırlısı da onlardır.” buyurmaktadır.

 

Salih amel ile ilgili sözler

 

En çok hâyır umduğum bir şey varsa o da, sâlih amellerimi az görmemdir. Râbia-tül Adeviyye

Salih amel, övgü ve sevabını sadece Allah cc.’tan beklediğin amellerdir. Hz. Ali r.a.

Ey insanlar! Şu hakîkati idrâk ederek sâlih amel işleyin. Allâh cc. ve Rasûlü yaptığınız işleri görmektedir. Siz, birgün gizliyi ve âşikârı bilen Allâh’a döndürüleceksiniz. İşte o gün yaptıklarınızı tek tek size haber verecektir. Hasan-ı Basri k.s.

Mü’mine en evvel lâzım olan helâl yemektir. Mideye helâl girerse, cevarihe yani organlara amel-i salih kuvveti verir. Haram yiyen kişi ise, ne kadar uğraşsa, salih amel yapamaz. Abdülhakim Arvasi

İhsan imanın özü ve cevheridir. Bütün ibadetlerde ve salih amellerde arzu edilen huşu, ihlas ve takva gibi irfan meyveleri, ancak ihsan ile elde edilebilir. Zira Cenab-ı Hakk’ ı görüyormuşcasına yapılan her amel-i salih ile , ihlas dalları filizlenir, takva çiçekleri açar ve huşu meyvelerini verir. Osman Nuri TOPBAŞ

İnsanda bulunan en fazîletli cevher, akıldır. Sâhibini pişman ettirmeyen en kıymetli şey sâlih ameldir. İdris (a.s.)

Ey oğlum! Dünya, derin deniz gibidir. Çok insan onda boğulmuştur. Takva gemin, iman yükün, tevekkül halin, salih amel azığın olsun. Kurtulursan Allah cc. hazretlerinin rahmetiyle, boğulursan günahın sebebiyledir. Lokman Hekim

Kazanç iki çeşittir. Mal ve evlat dünya kazancı, salih amel ise ahiret kazancıdır. Allahu Teala bazı kullarına her ikisinide verir. Hz. Ali (r.a.)

Salih ameller İslamın beş şartıdır. Salih amelleri yapmadan da kalp selameti olmaz. İmam Rabbani (k.s)

Salih amelleri yerine getirmeyen kalbin iyiliğinden, temizliğinden söz etmek de boş bir iddiadır. Tıpkı dünyada bedensiz ruhun varlığı düşünülemediği gibi, salih amelsiz de kalbin selameti düşünülemez. İmam Rabbani (k.s)

Salih amellerimizde sadece Allah cc. hazretlerinin rızasını gözetmek, niyetlerimizin de halis olmasına dikkat etmek kabul olunmasına vesile olabilir. Semih YAŞAR

 

 

 

 

Konumuzu yine Kur’an-ı Kerimden Ahkaf suresi 15. ayetinin bir kısmının mealiyle sonlandıralım; ….  Rabbim, razı olacağın salih amelleri işlememi bana ilham et. Neslimi de salih kimselerden yap. Sana döndüm. Sana teslim oldum.  (Ahkaf suresi 15. ayet)

 

 

 

Salih amel ile ilgili sözler konumuzdan sonra diğer sitemizdeki diğer konularımıza da bakabilirsiniz… Semih YAŞAR

Dostlukla ilgili Hadis-i Şerifler

Arkadaş ile ilgili ayetler

Mevlana sözleri için tıklayınız…

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar