Bir Deliye Bir Veli Rolü Basit Bir Şey – Evlilik Hikayesi

Bir Deliye Bir Veli Rolü Basit Bir Şey - Evlilik Hikayesi
Paylaş
**
 

Hikayemizde evliliklerde yaşanan kavga gürültünün üstesinden nasıl gelineceği güzel bir şekilde anlatılmaktadır. Tüm evli çiftlere tavsiyeler niteliğindedir. İbret almak dileklerimizle… dostkelimeler.com

Bir Deliye Bir Veli Rolü Basit Bir Şey – Evlilik Hikayesi

Günlerden bir gün Tabiinden Meşhur zatlardan Ebu Müslim Havlani, bir toplulukta konuşulanlara hem kulak olur.

Konuşanların Hemen hepsi de hanımından şikayette bulunmaktadırlar.

Ancak Ebu Müslim’in eşinden şikayeti yoktur.

Ebu Müslim’e şöyle derler;

– Veli gibi bir hanıma düştün de sesin ondan çıkmıyor değil mi?

Ebu Müslim, omuzlarını silkerek cevap verir:

– Bizimki veli falan değil de kelimenin tam manasıyla delidir deli!…

– Öyle ise derler nasıl geçiniyorsun böyle deli biriyle? diye sorarlar…

Şöyle cevap verir büyük zat;

– Ben usulünü biliyorum da öyle geçiniyorum, kavga gürültümüz o nedenle olmuyor!…

Topluluktakiler büsbütün meraklanırlar…. Deli gibi biriyle kavgasız gürültüsüz geçinmenin usulü nedir ki? diye sorarlar.

Ebu Müslim, kavgasız geçinmenin sırrını izah etmeye başlar…..

– Allahü zül celal, Âdem Aleyhisselam’ı topraktan yarattığında bedenine önce aklı koydu. Adem, akıllı bir adam oldu.

– Sonra öfkeyi yarattı. Ona da Âdem’in bedenine girmesini emretti.

Öfke:

– Ben dedi. Âdem’in bedenine giremem. Çünkü orada akıl vardır! Akılla ikimiz bir yerde asla duramayız!

Rabbimiz buyurdu:

– Ey öfke! Sen Âdem’in bedenine girmeye çalış, oraya yönel. Akıl senin geldiğini görünce hemen çıkıp gider ve yerini sana bırakır. Böylece sen de Âdem’in bedeninde hükmünü icra eder, onu deli yaparsın.

Ebu Müslim anlatmaya şöyle devam eder :

– İşte biz hanımla bu konuda anlaştık. Dedik ki; mademki insana öfke gelince akıl gidiyor, insan da delinin teki haline geliyor. Öyle ise evde kim öfkelenirse o an deli odur. Deliye karşı ise bir veli lazım gelir. Ben öfkelenirsem sen farkına varacaksın, sabır gösterip ters cevap vermeyeceksin. Çünkü ben o an deli sayıldığımdan deli adamdan her şey beklenir diyerek veli rolüne gireceksin, aklım gelinceye kadar bir deliye bir veli rolü oynayacaksın.

Tabii der, bu sabır benim için de geçerlidir. Bazen hanım öfkelenir, bu defa o deli durumuna girer bana veli rolü düşer, ben bir veli gibi sabır gösterir, karşılık vermemeye çalışırım. Aklı gelip de akıllı insana muhatap olduğumu anlayıncaya kadar, bu sabır devam eder.

Ebu Müslim bundan sonrasını şöyle tamamlar:

– İşte böyle ey dostlar, benim hanımdan şikayetçi olmayışımın sebebi budur. Gül gibi geçinip gitmemizin sırrı da buradadır. Tavsiye ederim, siz de bir deliye bir veli rolü oynayın, öfkelenince karşı taraf veli rolüne girsin, sabır ve tahammülü esas alsın, göreceksiniz ki tartışma kısa zamanda son bulacak, taraflar birbirlerine karşı sevgiyle dolacak. Çünkü öfkeli taraf kendisine karşılık verilmeyişinin takdirini, minnettarlığını duyacak. Bu da mutluluk vesilesi olacaktır.

Şimdi bizlerde “bir deliye bir veli rolü basit bir şey” deyip öyle yaşayalım. Böyle bir durumda bu hikaye aklımıza gelsin.  İşte size güzel geçinmenin sırrı.

 

Kaynak : Yeni Aile İlmihali, Ahmed Şahin, Cihan Yayınları

Ebu Müslim Havlanî kimdir ?

Evliyânın meşhurlarından ve Tâbiînin büyüklerinden olan Ebu Müslim’in asıl ismi Abdullah bin Sevb’dir. Doğum târihi bilinmemektedir. 681 (H.62) senesinde Şam’da vefât etti. Kabri Şam’da olup, günümüzde ziyâret edilmektedir..

Peygamber efendimiz hayatta iken müslüman oldu. Resûlullah’ı sallallahü aleyhi ve sellem görmek için Medîne’ye gitmek üzere yola çıkmıştı. Yolda iken Peygamber efendimizin vefât ettiğini haber aldı. Bunun üzerine yoldan geri döndü. Daha sonra hazret-i Ebû Bekr’in halîfeliği sırasında Medîne’ye gitti.

Ömer bin Hattâb, Muaz bin Cebel, Ebû Ubeyde bin Cerrah, Ubâde bin Sâmit, Ebû Zer ve diğer tanınmış sahâbîlerden hadîs-i şerîf rivâyet etmiştir. Ebû İdrîs Havlânî, Şurahbil bin Müslim Havlânî, Atiyye bin Kays gibi zâtlar da ondan hadîs-i şerîf bildirmişlerdir. Hadîs sâhasında güvenilir bir zât olarak bilinir. Kendisine; “Bu ümmetin hâkimi” denilmiştir.

Bir Deliye Bir Veli Rolü Basit Bir Şey – Evlilik Hikayesi ‘nden  sonra sitemizde bulunan Evlilik ve boşanma ile ilgili konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. dostkelimeler.com

Evlilik ile ilgili ayetler

Evlilik ile ilgili hadisler

Evlilik ile ilgili sözler

Evlilik ile ilgili atasözleri

Evlilik kader mi şeçim mi? –  Muhammed Bozdağ Yazısı

Evlilik Çiçek Gibidir – Ali Erkan KAVAKLI yazısı

Evlilik Hikayeleri 

Boşanma ile ilgili ayetler

Boşanma ile ilgili hadisler

Boşanma ile ilgili sözler

Boşanma ile ilgili atasözleri ve anlamlar

 

Bu yazı 158 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak