Fon Müzikleri

Ali Erkan KAVAKLI
Ali Erkan  KAVAKLI
Evlilik Çiçek Gibidir
  • 01 Mart 2011 Salı
  • +
  • -

Evlilik Çiçek Gibidir

AİLE BAHÇESİ SEVGİ, HOŞGÖRÜ, FEDAKÂRLIK ve AHDE VEFA PINARLARI İLE SULANMALIDIR.

Her gencin rüyası olan evlilik, aile içi iletişim sanatı bilinmez ve gerekli yuvanın devamı için gereken ilgi gösterilmezse çok geçmeden evlilik kâbusa dönebilir. Evimiz, hepimizin maskesiz yaşabildiğimiz gül bahçemizdir. Orada bizi seven ve bize güvenen dostlarımız vardır. Sevgilimiz ve kalbimizin parçası yavrularımız orada dört gözle bizi bekler. Bir Fransız yazar, aşk dediğin üç yıldır, der.

İnsanın başını döndüren ve bulutlar üzerinde yaşatan yoğun duyguların yaşandığı aşk mevsimi bazen üç yıl da sürmez. Aşkın bahar havasından sonra istersek evimizde sevgi ve saygı rüzgârları eser ve mutlu bir aile hayatı ömür boyu sürer.

Sevgi ve saygıya dayalı aşk ortamını bir ömür boyu sürdürmek elimizde. Bunun için oyunun kurallarını öğrenmeye ihtiyacımız var.

Mutluluğun bir bedeli olduğunu unutmamalı ve bedel ödemeye hazır olmamız gerekir. Empati yapmayı, eşimizin yerine kendimizi koymayı, onun için fedakârlık yapmayı göze almamız gerekir.

 

Mutlu Evliliğini Sırları

1. Eşinize âşık olduğunuz ilk günü hiç unutmayınız ve dudağınızdan o günkü tebessüm ve yüreğinizden o günkü duyduğunuz heyecan hiç eksik olmasın.

2. Eşinize hep nişanlı olduğunuz günlerdeki nezaket, kibarlık ve centilmenlikle davranın.

3. Eşinize önem verin. Onu sevdiğinize sıkça söyleyin. Bunu içtenlikle yapın. Onu bütün kalbinizle sevin. Unutmayın ki eşinizden daha değerli bir varlığa sahip değilsiniz. Mutluluğunuz ona bağlı. İnsanın derdini paylaşabileceği, sırlarını konuşabileceği en iyi dostunun evinde olduğunu unutmamalı.

4. Onun hobileri ve işiyle ilgilenin. Onun en yakın yardımcısı, danışmanı ve moral kaynağı olun. Nişanlılık zamanında olduğu gibi eşinize yüreğinizde yer ayırmaya devam edin. Onun sorunlarını paylaşın.

5. Eşinizin meziyetlerini bulun ve bunları sıkça övün. Hepimizin içinde çocukluk günlerinden kalma bir çocuk vardır. Bu çocuk, sevdiğimiz kişilerden tarafından övülmek, şımartılmak, ödüllendirilmek ister. Eşinizin içindeki çocuğu hep övün.

6. Beğenilmeyen konuları eleştirmeyin. Eşinizi doğrudan eleştirmek yerine, bu davranışın beni üzdü, gibi duygularınız ifade eden cümleler kurun.

7. Fedakârlık, yuvanın en temel harcıdır, sevdiklerinize karşı fedakâr olun.

8. Eşinize ev işlerinde yardım edin. Güzel yaptığı işleri takdir edin ve onu övün.

9. Eşinize zaman ayırın. Günde en az 10 dakika onunla yüz yüze ve göz göze konuşun. Onun duygularını anlayın.

10. Hatalı davrandığınız zaman gurur meselesi yapmayın. Özür dileyin. Yanlış gurur anlayışına mutluluğunuz feda etmeyin.

Evlilik sadece sizi ilgilendirmiyor. Çocuklarınız evliliğin yıkılmasından en çok etkilenecek masum yavrulardır. Eğer yuvanız yıkılırsa onların mutluluğu kâbusa döner. İş çocuklarla da kalmaz; aileniz, eşinizin ailesi, sevdikleriniz üzülür.

Çocuklar, ailenin çimentosudur ve aile içinde mutluluk kaynağıdır.

İstatistikler, çocuklu ailelerde boşanmanın çocuksuz ailelere göre % 50 oranında daha az olduğunu gösteriyor.

Aileler çocuklarına değer vermeli, onları önemsemeli, iyi bir gelecek için eğitimlerine, mutlu olmaları için din ve ahlak eğitimine önem vermelidirler.

 

Ali Erkan KAVAKLI diğer yazıları için tıklayınız…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM
2020-06-11 11:34:11
2020-06-10 11:31:28
2020-04-08 19:46:09
2020-02-27 10:56:49
2020-02-27 10:54:58