Uyaran Rüya

Paylaş
**
 

Sizlere bu bölümde cimrilik ile ilgili hikaye, cimrilik hakkında hikaye, cimrilik hikayesi aktarmaya çalıştık. Çok ibretlik bu cimrilik hikayesinden nasiplenmeniz dileklerimizle.
Garibanın biri, çevresinde cimriliği, eli sıkılığı ile tanınan birinden kalabalık bir yerde bir kase yoğurt parası istedi “Çok canım istiyor” dedi. Bu garibana yarı ermiş biri diye bakılıyordu.

Cimri adam garibanı tersledi. Yine istedi. Cimri yine yanından uzaklaştırdı. Orada bulunanlardan birkaç kişi bu yoksula para vermeye, yardım etmeye kalkıştı, Hiç birinden kabul etmedi. Eli sıkı adama gidip bir defa daha sırnaştı.

Adam da “Al şunu da defol!” der gibi, önüne birkaç lira atıverdi…

Bu olaydan kısa bir zaman sonra cimri adam, bir gece rüyasında kendisini cennette gördü. Her yanda, dünyada görmediği güzelliklerden oluşan bir manzara gözlerini kamaştırıyordu. Bu arada acıktığını hissetti Kendisine hemen bir tabak yoğurt ikram edildi. Adam bir tabak yoğurtla doymadı. “Burada yoğurttan başka birşey yok mu, bari bir-iki dilim de ekmek verseydiniz” dedi Kendisi ne şöyle söylendi: “Sen birkaç gün önce buraya yalnızca yoğurt göndermiştin! O önüne çıktı, eğer başka şeyler de gönderseydin onlar da seni karşılar, sana ikram edilirdi”

Bu rüyadan sonra adam cimrilikten, pintilikten tümüyle sıyrıldı. Eli açık, yediren, içiren, gerektiği zaman kesenin ağızını kolayca açan biri oldu.

Bu yazı 535 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak