Parlak kılıç

Paylaş
**
 

Parlak kılıç

Yavuz Sultan Selim Han şatafatı sevmeyen ve alimlerin atının ayağından sıcrayan camura yüz sürebilecek kadar mülayim ve erdemli bir insandır.

Bir gün dönemin en güçlü devletlerinden biri olan venedik veziri ikramlarda ve saygısını göstermek icabında başkent Edirne’ye gelir Yavuz Sultan Selim Hanla görüşecektir.

Osmanlı sadrazamları Yavuz Sultan Selim Hana bu durumu iletirler ve Yavuz Sultan Selim Han bu görüşmeyi kabul eder. Sadrazamlar aralarında konusarak Yavuz Sultan Selim Han devletin büyüklüğünü temsil için iyi ve şatafatlı elbiseler giymesi için telkinde bulunurlar yavuz sultan selim bunu kabul eder.

Görüşme vakti geldiğinde sadrazamlar bakarlarki yavuz selim han eski elbiseler içinde tahtta oturuyor, önünede kılıcını dikmiş ve kılıç güneşin vurmasıyla parlıyor venedik veziri içeri girer ve görüşmeyi yaparlar vezir efendim neden yeni elbiseleri giymediniz der.

Yavuz Sultan Selim Han derki gidin o venedik vezirine sorun bakalım Padişahı nasıl tanımış gidip sorarlar ve şu yanıtı alırlar ‘Kılıcının parıltısından yüzünü göremedim’ ve bunu padişaha söyler sadrazamlar Yavuz Sultan Selim Han şu tarihi cevabı verir ‘bizim kılıcımız bu kadar keskin ve parlak olduğu sürece hiç bir düşman yüzümüzü göremez’

Bu yazı 446 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak