Tirmizi sözleri

featured

Selam dostlarım, konumuzda El-Câmiʿu’s- sahîh Eserinin yazarı Tirmizi Sözleri, Süneni Tirmizi yazarı Sözleri, Kimin evinde bu kitap bulunursa?,  aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşımlar yapmaya çalışacağız.  

Kütüb-i Sitte adıyla bilinen meşhur altı hadis kitabından es-Sünen’in müellifi olan İmam Tirmîzî 209 (m. 824) senesinde, Özbekistan sınırları içinde bulunan Tirmiz (veya Tirmiz’e bağlı Buğ köyünde) doğdu. 279’da (m. 892) de vefat etti.

Tirmizî Hazretleri küçük yaşta hadis ilmi ile uğraşmaya başlamış ve Horasan, Irak ve Hicaz başta olmak üzere diğer bazı bölgelerdeki âlimlerden hadisler derlemiştir.  Tirmizî, uzun süre Buhârî’nin talebesi oldu, İmam Müslim ve Ebû Dâvûd gibi zamanın en önemli alimlerinden ders almıştır.

İmam Tirmizi, İslam alimi ve hadis koleksiyoncusudur. Hadis alanında yaptığı çalışmalarla tanınır. İmam Tirmizi’nin derlediği hadisler, Müslümanlar için önemli bir rehberdir ve düşündürücü öğretiler içerir. İşte ona atfedilen bazı düşündürücü sözlerinden bazıları:

Sizler de Tirmizi sözleri paylaşmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir.

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


İmam Tirmizi düşündüren sözleri

Tirmizi sözleri


Kimin evinde bu kitap bulunursa? 

Ben bu Cami-i Kebir’i yazıp bitirince, onu ilkin Hicaz alimlerine gösterdim. Hepsi de beğendiler. Daha sonra alıp Irak alimlerine götürdüm. Onlar da ağız birliğiyle eseri övdüler. Nihayet Horasan diyarı alimlerine takdim ettim. Onlar da memnun oldular, bilahare eseri ilim alemine sundum. Bu eser kimin evinde bulunursa, orada konuşan bir Peygamber vardır. Hz. Tirmizi r.a.


Dünya hayatı, ahiret hayatının tarlasıdır. Tarlasını güzel eken, ahiret için hasatını alır.


Güzel ahlak, imandan sonra en büyük nimettir.


Kişi, sevdiğiyle beraberdir.


Bir kişi, güzel bir amelle yaşarsa, o amel ölümünden sonra da devam eder.


Sizi en çok üzen şey, Allah’a karşı olan borçlarınızdır.


Kişi, dostlarının dini üzeredir. O halde her biriniz, dostlarınızı iyi seçin.


Kişi, dostunun dinine göre yaşar. Öyleyse her biriniz, dostunuzu iyi seçsin.


Bir kimse, iyilikle işlerse, ona kötülük eli değmez.


İnsanlara iyilik etmek, bir insanın en büyük zenginliğidir.


Kişinin en iyi dostu, iyi ahlakıdır.


Herkesin terbiye ve ıslâh yeri, başkadır. Meselâ çocukların terbiye yeri; mektebdir. Yolkesenlerin (eşkiyânın) ıslâh yeri: zindan. Kadınların terbiye mahalli de; evleridir.


İnsanlarda dâimi bir zaaf hâli görülür. Bununla beraber o, bir da’va peşindedir. Hem de, büyük bir iddiâ ile! Acaba nu zâif hâliyle; o büyük iddiâsını nasıl gerçekleştirecek ki!


Aziz, kendisini, günahının zelil kılmadığı kimsedir .


Namaz, bir ziyâfettir! Allahü teâlâ, mü’minlere merhâmet ederek; Onları namaza da’vet eder. Ve namaz esnâsında, önlerine, ‘Rahmet sofrasını’ yayar! Nimetlerini bol bol dağıtır. Sevdiği kulların, bu ni’metlere nâil olmasını diler .


Hoca, kendisini, şeytânların esir almadığı kimsedir.


Allahü teâlâdan korkan ve bizzat kendi nefsini, hesâba çeken kimseler; zeki’dir. Çünkü, Hak yoluna giren ve hakikatı bilen kimsenin; günâha meyli ve ihtirası kalmaz!


Hür kimse, kendisini, tamâhın (cimriliğin) kötüleştirmediği kimsedir.


Âhirette kurtulmak, ibâdet ve amelin çok olmasıyla değil, amellerin ihlâslı ve edeblerine uygun yapılması iledir.


Mü’minin neşesi yüzünde, hüznü kalbindedir.


Nefsin, sende olduğu hâlde, Allahü teâlâyı tanımak istiyorsun. Halbuki nefsin, daha kendisini bile tanımamıştır. Rabbini nasıl tanısın?


Kanaat insanın kısmetine düşen rızkına râzı olmasıdır.


Kendisine; “Îmânın gitmesine en çok sebeb olan günah nedir?” diye sordular. Buyurdu ki: “Üç günah vardır: Birincisi, îmân nîmetine kavuştuğuna şükretmemek; ikincisi, îmânın gitmesinden korkmamak; üçüncüsü, mü’minleri incitmek ve onlara eziyet etmek. Biliniz ki, haksız yere bir Müslümanı incitmek, Kâbe’yi yetmiş defâ yıkmaktan daha büyük günahtır. Resûlullah efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem böyle buyurmuştur.”


Bu sözler, İmam Tirmizi’nin derlediği hadislerden alınmıştır ve Müslümanlar için ahlaki öğütler ve düşündürücü mesajlar içerir. İslam’ın öğretileri ve insani değerlerin vurgulandığı bu sözler, hayatın anlamını sorgulamaya ve manevi gelişime teşvik eder.


TirmiziSözleri konumuzdan sonra diğer konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz… Semih YAŞAR

Fatih Sultan Mehmet sözleri

Hz. Ali (ra) sözleri

Şeyh Galip Sözleri

Hz. Ebubekir Hikmetli Sözleri

0
be_endim
Beğendim
0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
sinir_oldum
Sinir oldum
Tirmizi sözleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...